Veneasemien diesel

Vanhat moottorit ja niihin liittyvä tekniikka, akselistot, ohjausjärjestelmät; puuveneilyn rautapuoli.
Avatar
Veli-Matti
Viestit: 7971
Liittynyt: 08 Loka 2003 21:59
Paikkakunta: Varjakka

Re: Veneasemien diesel

Viesti Kirjoittaja Veli-Matti » 03 Tammi 2011 17:35

Pienessä on pieni tuotto eli kuvan lappo on se pienempi...mutta kyllä se tuotto enempi on kuin 0,6l/min koskapa silloin ensi 20 kanikan tyhjentämiseen päättymättömästi aikaa eli 33,33333333333333 minuuttia ;-)
20l kanikka tyhjenee ehkä n 10 minuutissa.
Veli-Matti

http://www.varjaagi.fi" onclick="window.open(this.href);return false;

http://kuvablogi.com/nayta/1972556/" onclick="window.open(this.href);return false;


"Aina löytyy eskimoita, jotka osaavat neuvoa kongolaiselle miten selvitä parhaiten helteessä..."

Avatar
Donna 28
Viestit: 2729
Liittynyt: 08 Tammi 2008 20:10

Re: Veneasemien diesel

Viesti Kirjoittaja Donna 28 » 03 Tammi 2011 21:11

Minulle, vanhalle "juoruakalle" riittää myös tuo pienmpi lappo, joka oli kuvassa. Ei lähtö ole koskaan niin kiireinen, etteikö sillä sen 25 litraa saisi alas tankkiin, hallissa se on toinen juttu, kun ei ole yleensä ketään kenen kanssa juoruta ja yksin puhumista en harrasta kuin unissani ja muiden seurassa ;-) :-)
Donna 28 :)
Varsinaisen veneen nimi on D. Into. Rojektivene on vielä nimetön - sillä on kyllä nimi, mutta se ei tyydytä minua

bonito
Viestit: 787
Liittynyt: 26 Joulu 2006 09:53
Paikkakunta: Pori

Re: Veneasemien diesel

Viesti Kirjoittaja bonito » 04 Tammi 2011 10:49

Tässä kuva ruottalaisesta lappoventtiilistä http://kuvablogi.com/nayta/2902125/" onclick="window.open(this.href);return false; , olen laittanut sen rimaan kiinni, on helpompi saada tynnyrin pohjaan. Venttiili on tehty prässäämällä alumiiniputkesta ja sisällä on samanlainen muovikuula, kuin Fortuna-pelissä. 100 litraa menee aikas joutuisasti, automaalarien käyttämä trattisihti on niin tiivis, että joutuu välillä vähän litistämään letkua.

Northling
Viestit: 2767
Liittynyt: 23 Huhti 2003 11:16
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Re: Veneasemien diesel

Viesti Kirjoittaja Northling » 04 Tammi 2011 11:40

Moro bonito

Toin just sellanen samalainen kun mulla, kätevä ja yksinkertainen.
Kuva

Nortti
Viimeksi muokannut Northling, 04 Tammi 2011 18:22. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
PS. Yllä oleva teksti on minun näkemykseni asiasta, eikä välttämättä edusta yleistä näkemystä. Sinulla on oikeus olla eri mieltä. Pidätän oikeuden muuttaa käsitystäni. Scylla Ottiliana, https://www.youtube.com/ottilianasailing

Avatar
Veli-Matti
Viestit: 7971
Liittynyt: 08 Loka 2003 21:59
Paikkakunta: Varjakka

Re: Veneasemien diesel

Viesti Kirjoittaja Veli-Matti » 04 Tammi 2011 15:40

Mullon niin pieni vene ettei sinne sovi tuommoinen tynnyrilaponrohjake vaan täytyy tyytyä tuohon pieneen ja hitaaseen... ;-)

Oikeastaan tuo bilikan minilappo on ongelmallisen pieni koska se ei ylety kaikissa 20l "normi"kanistereissa pohjaan. Minunkin piti etsimällä etsiä sopivia kanistereita ja ratkaisu löytyi yllättäen viime talvena Rovaniemen työmaalta kun samassa hallissa oli kuorma-autoilija jonka rekkojen hytikkkakamppeet olivat niin vuotavia että öljyä kului. Ja koska Nesteen huoltoasema oli vieressä niin siellä myytävät hydrauliöljykanisterit olivat sopivan korkuisia eli jotain 35cm...
Veli-Matti

http://www.varjaagi.fi" onclick="window.open(this.href);return false;

http://kuvablogi.com/nayta/1972556/" onclick="window.open(this.href);return false;


"Aina löytyy eskimoita, jotka osaavat neuvoa kongolaiselle miten selvitä parhaiten helteessä..."

bonito
Viestit: 787
Liittynyt: 26 Joulu 2006 09:53
Paikkakunta: Pori

Re: Veneasemien diesel

Viesti Kirjoittaja bonito » 04 Tammi 2011 19:21

Sää Nortti sanoit ehkä löytäneesi tuon Venemessuilta, täytyypä olla tarkkana 5 viikon päästä, kun päästään käymään messuilla, ei se kevät tule muuten, eihän?

Ei mullakaan tuo kulje veneessä vaan Hiacessa, jossa tynnyri lappoletkuineen kulkee hyvin mukana. :-) , väliin kuukaudenkin.

Avatar
Simon
Viestit: 958
Liittynyt: 22 Maalis 2007 23:27
Paikkakunta: Kaskinen

Re: Veneasemien diesel

Viesti Kirjoittaja Simon » 04 Tammi 2011 20:32

Mulla onkin sitten omalappo, eli jerrykannu penkille ja sille kaatoaukkoon 16 -20 mm letku, joku rätti tahi nenäliina tukkeeksi ja puhallus kaatoaukkoon niin joha hotusiinit virtaa tankiin 8] voin taata, eipä roisku turkeille :))

Vastaa Viestiin