Raot umpeen mäntysuopakitillä!?

Yleistä keskustelua puuveneisiin liittyvistä asioista.
Vastaa Viestiin
Korhonen
Viestit: 47
Liittynyt: 16 Helmi 2005 23:39
Paikkakunta: Joensuu

Raot umpeen mäntysuopakitillä!?

Viesti Kirjoittaja Korhonen » 19 Huhti 2005 15:32

Näin se vaan kevät etenee vaikka eilen jo meinas uuden talven tehdä!
Kolmen viikonpäästä alkaa olla jo vesillelasku hyvinkin lähellä.
Nyt olis kysymys saumojen tiivistämisestä. Eli etinen omista ja oli ennen vesillelaskua laitellu irvistäviin saumoihin mäntysuopakittia eli vedellä pehmennettyä mäntysuopapalasaippuaa...

Onko kellään kokemuksia kyseisestä reseptistä?

Vene johon tököttiä on sivelty, on mäntyrunkoinen. Näin ollen kysessä on aika luonnollinen aine sitä ajatellen, mutta voiko saippuasta olla haittaa esim kyllästysaineille?

hkhk
Viestit: 678
Liittynyt: 06 Maalis 2005 18:52
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja hkhk » 19 Huhti 2005 20:33

Itse olin kokonaan unohtaa tuon vanhan kikan. Joskus auton syylärikin vuorattiin tilapäisesti mäntysuovalla rikkoutuneesta kohtaa.
Pikainen arvio saippuasta ja puusta on, ettei saippua juurikaan puuta pahenna, voipi jopa parantaa. Mäntysuopa on mielestäni jotenkin öljyinen, että se saattaa jopa kyllästää.
Vaikka toisaalta kyllä saippua aina rasvoja pesee.
Mutta taas toisaalta puusaaveissa on pesty satoja vuosia. Mitä olen saaveja nähnyt, ne ovat olleet aina uuden näköisiä, ei ainakaan lahoja.
Ja kait jotkut pienet ötykät puuta lahottavat, joten puhaus lienee poikaa kuten haavojenkin hoidossa.
Kyyrö

Avatar
mark
Viestit: 54
Liittynyt: 26 Huhti 2005 11:48
Paikkakunta: Vantaa

Mäntysuopakitti

Viesti Kirjoittaja mark » 26 Huhti 2005 11:54

Voi olla hyväkin neuvo, otan opikseni. Toukokuun puolivälissä kuljetetaan Lahdesta ostamani puufiskari Savonlinnan seutuville. Turvotukseen ei ole kovin paljon aikaa, joten teen tämän vanhan neuvon mukaan ja tukin mahdolliset raot vesirajan alapuolelta mäntysuopakitillä ja sitten menoksi.
Kerron sitten miten siinä kävi. Oma lukunsa on kulkeeke paatti oman koneensa voimin, vai pitääkö se hinata mökkisaaren rantaan ja tuumia sitten jatkotoimenpiteet.

Simeon
Viestit: 19
Liittynyt: 18 Tammi 2004 21:04

Mäntysuopakitti

Viesti Kirjoittaja Simeon » 26 Huhti 2005 12:06

Olen paikannut ko tahnalla polttoainesäiliötä yhdessä kuorma-autossa. Se kestää aivan uskomattoman pitkään diesel-öljyn paikkana, kuukausia.

Epäilen kuitenkin, että vesi liuottaa sen pois mutta kitin kestoaikahan olisikin oltava vain sen aikaa kunnes puu on turvonnut joten saattaa ajaakin asiansa. kerro miten käy jos kokeilet.

Korhonen
Viestit: 47
Liittynyt: 16 Helmi 2005 23:39
Paikkakunta: Joensuu

Sivelenpä itsekin...

Viesti Kirjoittaja Korhonen » 26 Huhti 2005 23:32

Soittelin tänään veneeni entiselle omistajalle ja hän kertoi että hänellä on ylimääräistä kittiä kotona. Ajattelin kokeilla sitä nyt itsekin pohjaan kun kerran ei varoituksen sanoja tullut ajoissa... :D

Exä kertoi että kitti kovettuu rakoihin kivasti ja liukenee melko nopeasti pois veneen turvotessa. Tällä hetkellä suurimmat raot ovat noin parin millin luokkaa joten hyvältä näyttää siinä suhteessa.

Avatar
mark
Viestit: 54
Liittynyt: 26 Huhti 2005 11:48
Paikkakunta: Vantaa

Mäntysuopakitistä

Viesti Kirjoittaja mark » 16 Touko 2005 13:42

Laittelin sitten ostamaani fiskarin saumoihin "mäntysuopakittiä" Ajanpuutteen vuoksi ehdin laittamaan sitä vain keulapuolen lautoihin. Vesillelaskun jälkeen veneen saumat vuotivat vettä, mutta vain niistä kohdin joihin en ollut mäntysuopaa saumoihin laittanut, keulan saumat näyttivän pitävän hyvin vettä.
Tämän veneen vuotamisesta minulla ei ole ennestään kokemusta, mutta tuntuma on, että mäntysuopaviritys toimii hyvinkin ja ehkä käytän tätä keksisintöä toistekin.

Saima
Viestit: 502
Liittynyt: 21 Helmi 2004 09:36
Paikkakunta: Raasepori

Viesti Kirjoittaja Saima » 17 Touko 2005 15:36

Tarkoitatteko pelkkää saippuaa pehmeäksi tilkkasella vettä vaivattuna? Vai olisikohan parempi laittaa sinne jotain jauhontapaista joukkoon?
Manner

Avatar
mark
Viestit: 54
Liittynyt: 26 Huhti 2005 11:48
Paikkakunta: Vantaa

Mäntysuopakitti

Viesti Kirjoittaja mark » 18 Touko 2005 09:29

Itse liuotin mäntysuopapalaa vedessä ja siitä pehmenneestä pinnasta laitoin sormin/lastalla suopaa lautojen rakoihin. Enemmän ja vähemmän kittimäistä ainetta, mutta kyllä sitä hyvin pystyi käsittelemään ja nopeasti se saumoihin jämähti. Siitä vain kokeilemaan.

Tuomasjukka
Viestit: 159
Liittynyt: 10 Kesä 2003 09:09
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Tuomasjukka » 03 Kesä 2005 23:17

Näistä kommenteista innostuneena kokeilin suopakittiä. helppohan sitä oli tehdä, pieneksi pilkottua suopaa kattilaan, vähän vettä ja lämmitystä vesihauteessa. Laitoin sitä rakoihin hiukan lämpimänä, oli melko helppoa laittaa ja riittoisaa.

Mutta tositilanteessa eli vesille laskussa nelitonninen weekend-kryssare ei paljoa piitannut kittauksista, jotka oli vielä teipillä varmistettu. Vettä tuli sisään minuutissa niin paljon, että päätin laittaa nosturin liinat takaisin. Sitten naapurilaiturista järvipelastajat apuun pumpun kanssa, vuokraamosta ISO uppopumppu... Siinä se yö meni pumppuja valvoessa.

Nyt, kolme vuorokautta laskun jälkeen paatti pysyy jo pinnalla omalla pilssipumpulla, mutta enpä taida toista kertaa kokeilla. Ongelmana oli ehkä se, että raot olivat liian suuria. Toinen mahdollisuus on, että kittaus olisi pitänyt tehdä juuri ennen vesille laskua, eikä edellisenä päivänä.

Enpä taida suositella...

Korhonen
Viestit: 47
Liittynyt: 16 Helmi 2005 23:39
Paikkakunta: Joensuu

jaahas...

Viesti Kirjoittaja Korhonen » 05 Kesä 2005 19:14

Ei mäntysuopakitti korvaa turvotusta joka tulee suorittaa normaalisti.
Kittiä kannattaa levittää pohjaan ennen turvotusta mahdollisimman kiinteänä aineena ja ainakin omasta mielestäni vielä samana päivänä laskun yhteydessä. Tällöin se antaa saumoihin riittävästi tilkettä.

Mutta siis turvottaa pittää. Ei kitti voi millinrakoja täydellisesti tukkia!

Miten lie Mark on kittiä levitellyt?!

Avatar
mark
Viestit: 54
Liittynyt: 26 Huhti 2005 11:48
Paikkakunta: Vantaa

Mäntysuopakitti

Viesti Kirjoittaja mark » 06 Kesä 2005 07:56

Itse levittelin mäntysuopaa mahdollisimman kiinteässä muodossa, melkeimpä vuolin sitä hieman pehmenneestä pinnasta. Aine oli silloin kittimäisen tuntuista ja täytti raot hyvin. Mäntysuovan levitin useita päiviä aikaisemmin ennen veneen laskua, jolloin se jämähti kunnolla rakojen tukkeeksi. Jos raot ovat useita millejä, niin silloin en luottaisi itsekkään tähän aineeseen täysin, mutta pienissä raoissa se näytti auttavan. Varmuuden vuoksi yritin esiturvottaa vielä vedellä veneen sisäpuolelta ennen kittausta, sekin tietenkin auttoi vuotojen ehkäisyssä. Kittaamaton veneen peräpää vuoti kuitenkin ihan eri luokassa,kun kitattu etupää.
Pidän kuitenkin tätä kokeilua onnistuneena pienten rakojen tukkimisessa.

Avatar
womega
Viestit: 19
Liittynyt: 09 Elo 2011 15:27

Re: Raot umpeen mäntysuopakitillä!?

Viesti Kirjoittaja womega » 11 Elo 2011 13:12

Mielenkiintoinen asia tämä mäntysuopakitti ??? !!!

(Jos raot ovat useita millejä, niin silloin en luottaisi itsekkään tähän aineeseen täysin)

Montakohan milliä tuo nyt sitten tarkoittaa? Kiitokset mahdollisista vastauksista jo etukäteen.

Avatar
jor
Viestit: 500
Liittynyt: 25 Loka 2007 14:42
Paikkakunta: Oulu

Re: Raot umpeen mäntysuopakitillä!?

Viesti Kirjoittaja jor » 11 Elo 2011 13:39

Millin parin raon voi tiivistää vaikka tommosella mäntysuopa"kitillä" ja
halutessaan laittaa maalarinteippi päälle ulkopuolelle. Toimii tasasaumaveneissä
ja lautojen pienissä halkeamissa.

Isompiin rakoihin sitten vaikka Ettania/Pyhää Pietaria... samoin kuin limisaumaveneen
saumoihin, koska se pysyy siellä todella pitkään ja tarttuu märkäänkin puuhun.

Vesillä ollessa voi vuotoja paikata myös "laskemalla" vaihtelevakarkeuksista
"puupurua" (eli sekaisin vaikka sahapurua, kutterinpurua ja vaikka tappiporauksen
jätepurua) vuotokohtien lähelle veneen ulkopuolelle. Toimii todella tehokkaasti
ja tempun tekijä saa asiaa aikaisemmin tietämättömiltä suorastaan palvovia katseita.
Mitä julmempi vuoto, sitä näyttävämpi tulos.

Omassa HT-veneprojektissani tiivistämisessä vaivasi pieni laiskuus ja paikkasin
pari lautahalkeamaa vain maalarinteipillä ja päällemaalauksella (viimeinen kerros
pohjan maalia). Toimi oikein hyvin, kunnes kävin koeajolla ja teipit irtosivat aallokossa
ryskätessä eikä saumat olleet vielä ehtineet turvota umpeen. Vettä ruikki sellaisissa
metrin puolentoista kaarissa keulassa olevasta halkeamasta suoraan kuskin
silmille :-)

Eli summa summarun... kaikissa ideana se, että saumaan/rakoon ei tungeta mitään
"vierasta" ainetta, joka ei tule sieltä laudan turvotessa itsekseen pois. Tai ole puuta,
kuten tuossa purukikassa.
jukka

Avatar
womega
Viestit: 19
Liittynyt: 09 Elo 2011 15:27

Re: Raot umpeen mäntysuopakitillä!?

Viesti Kirjoittaja womega » 12 Elo 2011 01:39

Terve!

(Eli summa summarun... kaikissa ideana se, että saumaan/rakoon ei tungeta mitään
"vierasta" ainetta, joka ei tule sieltä laudan turvotessa itsekseen pois.)

Tuo oli mielestäni todella tärkeä tieto. Kiitos vastauksesta! :)

Vastaa Viestiin