Talvihuolto myöhässä

Vanhat moottorit ja niihin liittyvä tekniikka, akselistot, ohjausjärjestelmät; puuveneilyn rautapuoli.
Andy
Viestit: 4
Liittynyt: 05 Marras 2016 17:13

Talvihuolto myöhässä

Viesti Kirjoittaja Andy » 05 Marras 2016 17:35

Tervehdys!

Uusi jäsen ja heti kyselemässä vinkkejä 8} talvi tuli "yllättäen" ja en ollut ehtinyt ajaa glykoliseosta läpi. Kyseessä on Aronan sisäperämoottorista.

Vaihdoin kesällä impellerin ja kaikki on toiminut hyvin. Tänään yritin ajaa seosta läpi mutta pumppu työntää ilmaa imuletkista ja vesi roiskuu ämpäristä. Onko jotain jäässä jo? lämpöpuhallin on puhaltanut nelisen tuntia mutta ei ole ollut vaikutusta ongelmaan. miksei ei ime vettä? Lupaan itselleni olla reilusti ajoissa syyshuollon kanssa :P

Avatar
Qubik
Viestit: 1091
Liittynyt: 03 Huhti 2014 23:06
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Talvihuolto myöhässä

Viesti Kirjoittaja Qubik » 06 Marras 2016 12:32

Siemennvettä kaipaa ilmeisesti. Ja kun menopuoli on tukossa, niin ei myöskään kiertää
Kuvia Avofiskarista löytää sieltä: https://photos.app.goo.gl/Df9nWE1daSTQo7xc9 Älä sit jaa eteenpäin ilman lupaa, eiks niin!

Andy
Viestit: 4
Liittynyt: 05 Marras 2016 17:13

Re: Talvihuolto myöhässä

Viesti Kirjoittaja Andy » 06 Marras 2016 13:37

Olen pitänut lämpötilan plussan puolella eilisestä asti, pitää kohtaa yrittää taas siemenveden kanssa. Toivottavasti ei ole rikkonut mitään :-(

Kiitos vinkistä!

Vastaa Viestiin