Se on semmoista tämä venevarustajan homma..
Lasikuituvene sallii puuvenettä laajemman kirjon omistautumisen asteessa. 40 vuotta vanha lasikuituvene on - todennäköisesti - ihan käyttökelpoinen, vaikkei sille olisi tehty mitään satunnaisia pesuja vaativampaa. Toisaalta jos hakee hallista uutuuden kiiltävän kiiltokyljen, jossa pinnat ovat muottivahan jäljiltä hienot, niin sitä kannattaakin hieroa kaikkien taiteen sääntöjen mukaan. Puuvene taas vaatii aika tasaisesti pientä huomiota. Mutta kun puu on edes joskus kyllästetty ja lakkaus tehty kerran kunnolla 4-5 kerrokseen, niin riittää hyvin kun huoltolakkaa sen joka kevät, tai sitten niin, että keskimäärin lähes joka kevät. Koko venettä ei ole ihan pakko joka kevät lakata uudestaan, mutta täytyy pitää huolta siitä, että se "fuskupaikka" kiertää, eli ei ole sama paikka montaa kesää hoitamatta.
Onko tämä työlästä? Tjaah, 5-metrinen Pihljertan fiskari on mielestäni helppohoitoinen kuin mikä. Parin vapaapäivän valoisa aika keväällä ja syksyllä riittää hyvin pitämään sen siistinä yltä ja päältä. 8,9-metrinen fiskari Chouan vaatii samat temput, mutta itse toimenpiteeseen menee enemmän aikaa, onhan sitä kylkeäkin enemmän. Toisaalta "telakalle" siirtyminen, työkalujen keräily, materiaalien ostot ja tiedonhankinta (mm kirjallisuudesta ja täältä) vievät molemmissa ihan saman verran. Tosin sama panostus hyödyttää molempia, kun aineet ja konstit ovat samaa sarjaa. Uudessa hankinnassa on toki kaikkea aikaaviepää projektia, kuten tapitteluja, korjauksia jne, mutta nehän tehdään vain kerran ja kunnolla.
Nykymaailmassa jotkut harrastajat jopa ulkoistavat näitä huoltohommia, varallisuuden niin salliessa. Sillekin on paikkansa, se edistää puuveneosaamista ja työllistääkin. Toisaalta voimme kysyä, onko puuveneily edes teoriassa mahdollista "avaimet käteen venehotellista" -periaatteella?
Tuosta lakkapinnasta vielä, jos alla oleva puu ei vielä ole ottanut köniinsä, eli lakka ei ole läpi saakka rikki, niin sen voi vielä uudistaa. Hionta 120-paperilla reilusti mataksi, jopa mahdollisimman tasaiseksi, ja sitten vähintään yksi tai kaksi kerrosta lakkaa päälle. Ei ole ihan piironki-tasoa, mutta toimii yhden kesän ihan tyydyttävästi.
