Teräksen suojaus sinkittämällä

Yleistä keskustelua puuveneisiin liittyvistä asioista.
Vastaa Viestiin
majo
Viestit: 41
Liittynyt: 03 Tammi 2008 21:47
Viesti:

Teräksen suojaus sinkittämällä

Viesti Kirjoittaja majo » 29 Syys 2013 21:04

Olen nyt kaksi vuotta tuskaillut patarautaisen mastonkengän kanssa, joka hyvästä puhdistuksesta ja panssarimaalauksesta huolimatta ruostuu joka kesä. Samalla tavalla käsitelty (50 vuotta vanhemmasta teräksestä tehty) mastokouru sen sijaan kestää ja kestää.

Ruostumatonta tuosta ei saa, mutta auttaisiko sinkitys? Onko kellään kokemuksia pienten erien sinkittämisestä pajalla? Tekeekö kukaan sellaista ja mitä se maksaa? Ennen kaikkea kiinnostaa kuumasinkitys, mutta voisihan sitä sähkösinkityksenkin laittaa maalipinnan alle (itse tai antaisi ammattilaiselle). Ei se nykyistä huonompi voi olla.

Entä aivan karvahattukeinot - kuten sinkkispray, onko se venehommissa itsensä huijaamista?

Avatar
riskila
Viestit: 144
Liittynyt: 10 Joulu 2005 20:56
Paikkakunta: Eurajoki

Re: Teräksen suojaus sinkittämällä

Viesti Kirjoittaja riskila » 29 Syys 2013 22:33

Kuumasinkitys on hyvä suojauskeino , mutta yksittäiselle kappaleelle se tulee kohtuuttoman kalliiksi. Laskutushintana on kilokauppa ja pienin laskutettava kertaerä on muistaakseni 100 kg. Tarkemmin voit googlata kuumasinkitystä tai kysyä suoraan jostakin firmasta.

Sähkösinkitys ja sinkkispray ovat todella kepulikonsteja. Kunnollinen hiekkapuhallus ja riittävän paksu ( yli 0,5 mm ) maalikalvo esim. epoksimaalilla on paljon parempi vaihtoehto.

Osan tekeminen uudestaan haponkestävästä voisi olla paras ratkaisu.

Avatar
Karunan Kauhu
Viestit: 54
Liittynyt: 17 Elo 2013 01:11

Re: Teräksen suojaus sinkittämällä

Viesti Kirjoittaja Karunan Kauhu » 30 Syys 2013 16:08

Samaa mieltä kaikesta edellä esitetystä, sähkösinkitys toimii ohuen kerrospaksuutensa takia vain uhrautuvana pinnoitteena kun taas kuumasinkityksen kerros on niin paksu, että se estää kappaleen hapettumisen kokonaan.

Hyvälllä tuurilla joku sinkittämö voisi kyllä ottaa tuommoisen mastonjalan "viraabelironttiin", nuo minimilaskutushinnat kun liittyvät usein toimitusaikasitoumuksiin ja se ei nyt ihan kauheasti harmita jos se sinkin saaminen pintaan kestää vähän pitempään. Tarkka kannattaa silti olla etteivät mene ja hukkaa sitä mastonjalkaa, näitä "sattuu semmonen vahinko et ei tiedetty mikä se on ni... öh tota noin" -tapauksia on tullut muutama nähtyä. Samoin puhdistaminen ihan viimeisen päälle kannattaa tehdä etukäteen itse, puhdistaminen maksaa paljon ja jarruttaa palveluhalua ja voi olla se todellinen syy miksi ne toivoo että menisit johonkin muualle.

Mitenköhän onnistuis sinkittäminen kotona? 10 kiloa pikkuautoja kaasutoholla sulaksi ja PLUMPS...?

vester
Viestit: 127
Liittynyt: 06 Joulu 2004 16:28
Paikkakunta: Helsinki

Re: Teräksen suojaus sinkittämällä

Viesti Kirjoittaja vester » 08 Loka 2013 16:05

Olin itsekin tuskastunut sinkkisprayn tehottomuuteen -keväällä tehdyn käsittelyn jälkeen alkoi aikanaan kuumagalvanoiduissa mantookitolpissa taas näkyä ruostejälkiä. (Alkuperäinen galvanointi oli pettänyt kun rosterihelat olivat päässeet hankaamaan tolppaa vasten). Viime keväänä käsittelin tolpat Zinga-nimisellä sinkkimaalilla ja tulos näyttää toistaiseksi aivan loistavalta. Kohdissa, joissa takuuvarmasti aiempina kesinä ruoste kukki loppukesästä on nyt virheetön, kuumagalvanoinnilta näyttävä pinta. Suosittelen kokeilemaan ko. ainetta, ohessa valmistajan sivut, joilta selviävät myös jälleenmyyjät, mm. Remox Helsingissä. Sellainen vihje lisäksi, että maalia saa ja pitää sekoittaa porakoneen sekoittimella oikein urakalla jotta sen saa juoksevaksi. Luulin ensialkuun että kama on varastossa jähmettynyt lopullisesti. Tätä korostetaan toki käyttöohjeessa.

http://www.scanferro.fi/" onclick="window.open(this.href);return false;

Vester

seppo
Viestit: 227
Liittynyt: 14 Kesä 2012 22:06
Paikkakunta: Helsinki

Re: Teräksen suojaus sinkittämällä

Viesti Kirjoittaja seppo » 09 Loka 2013 00:16

Mun yhden kesän kokemus zingasta wickströmin etulämmittäjässä on myös hyvä, ja kuumakestokin tuntuis riittävän. Pakoputken vesihana tippasee merivettä pakosarjan päälle ja siitä se kiehuu pois. Pahimman valumakohdan kolikon kokoinen paikka oli kesän aikana ikäänkuin hapettunut pois, mutta jotenkin tuntuu että noin sen pitäisikin lähteä, epäjalompi uhrautuu. Pitää vetäistä pari kerrosta lisää ja kattoa miten pelaa. Niin, ja tiivistää viimein se hana.

MÖsteri
Viestit: 1239
Liittynyt: 11 Heinä 2006 23:34
Paikkakunta: Dragsfjärd

Re: Teräksen suojaus sinkittämällä

Viesti Kirjoittaja MÖsteri » 09 Loka 2013 12:07

Seppo, kiitos tiedosta!

Minulla on ollut koko kesän odottamassa zinga-purkki ja ruosteinen etulämmittäjä. Ja samoin tiputtelee vettä hanan juuresta. Viestisi perusteella tiedän kannattavan kokeilla!

Just täällä kerrottiin scyllan kölipulttien sinkkittemisestä Aurajoki oy:ssä. Katso haulla, jos ei helposti löydy. Siinä keskustelussa on hintatietoa.

seppo
Viestit: 227
Liittynyt: 14 Kesä 2012 22:06
Paikkakunta: Helsinki

Re: Teräksen suojaus sinkittämällä

Viesti Kirjoittaja seppo » 09 Loka 2013 22:40

Kuvassa ruostuneen w2 vesimarkan eli blommin eli pakkaspropun vaihdosta jossa zingattu pakosarja selkeästi näkyvillä. Näkyy, että hommia ei ole tehty järin perusteellisesti kun laitoin pakosarjan vanhoilla vähän ruosteisilla muttereilla takaisin paikoilleen putsaamisen ja maalaamisen jälkeen. Kuvassa kuitenkin näkyy selkeästi tuo edellisen viestini sisältö, eli zingan hapettuminen vuodon kohdalta ja, että paljas zinga pinta ei ole mikään kaunis peilihopea vaan aika karun harmaa. Eli Mosteri, tee omat johtopäätöksesi mieluummin kuvan kuin mun näkemyksen perusteella. Muuten maali kyllä tuntuis olevan tiukassa mutta tuosta valumakohdalta tosiaan ikäänkuin kulunut/hapettunut pois. Mutta ennen kevään vesillelaskua laitetaan hanat kuntoon.

Kerroksia (kuumalle) merivedelle alttiissa kulutuksessa pitänee olla monta (tässä 2 kerrosta)
Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia nähdäksesi tämän viestin liitetiedostoja.

Avatar
Simon
Viestit: 958
Liittynyt: 22 Maalis 2007 23:27
Paikkakunta: Kaskinen

Re: Teräksen suojaus sinkittämällä

Viesti Kirjoittaja Simon » 10 Loka 2013 00:39

En puutu nyt pintakäsittelyyn, mutta eikö tuon vesihanan tiivisteelle voisi tehdä jotakin.

MÖsteri
Viestit: 1239
Liittynyt: 11 Heinä 2006 23:34
Paikkakunta: Dragsfjärd

Re: Teräksen suojaus sinkittämällä

Viesti Kirjoittaja MÖsteri » 10 Loka 2013 13:08

Ok, kiitos kuvasta. taidanpa jatkaa tuohon päälle sitten vielä hellahopealla kiiltävän pinnan. Jossain netissä, tai oliko zingan sivuilla kerrottiin, että zingan voi maalata, ja erityisesti huokoisella maalilla, mitä hellahopea kuumankesto onkin. Ihan melko järkevältähän tuo noinkin näyttää.

Jos vesihana vuotaa sen pystyosan rungon juuresta, niin on helppo tiivistää vaikka putkiteipillä. Mutta mun vuotaa sisätapin (kierrettäväosa) ja rungon välistä. Se tappi ei tule ulospäin pyörittäen pois sieltä, niin että pääsisi uusimaan oletetun tiivisteen.

seppo
Viestit: 227
Liittynyt: 14 Kesä 2012 22:06
Paikkakunta: Helsinki

Re: Teräksen suojaus sinkittämällä

Viesti Kirjoittaja seppo » 11 Loka 2013 22:17

Jep ihan sama paikka mistä mullakin se vesi tulee. Mutta kai sen jotenkin saa avattua kun tosissaan yrittää.

Avatar
Simon
Viestit: 958
Liittynyt: 22 Maalis 2007 23:27
Paikkakunta: Kaskinen

Re: Teräksen suojaus sinkittämällä

Viesti Kirjoittaja Simon » 11 Loka 2013 22:33

Kyllä sen saa avattua, "minkä ihmiskäsi" on tehnyt, niin se on mahdollista korjata.

majo
Viestit: 41
Liittynyt: 03 Tammi 2008 21:47
Viesti:

Re: Teräksen suojaus sinkittämällä

Viesti Kirjoittaja majo » 29 Loka 2013 13:32

Kiitos vinkistä, tuota Zingaa voisi kokeilla vielä ennen kuin alkaa pahimmassa tapauksessa tekemään kokonaan uutta osaa.

Jos siihen kuitenkin mennään, niin onko kellään tietoa romuliikkeistä tai vastaavista pk-seudulla, jotka myisivät rosterilevyä tai -profiileja kuluttajille? Kaikki tuntemani paikat ovat jo lopettaneet kuluttajamyynnin tai toiminnan kokonaan :(

Vastaa Viestiin