Edelliseen veneeseeni tein vaahtomuovista ja markiisikankaasta patjat. Vaahtomuovit tuli paikallisesta Espen tehtaasta, joka lienee tänä päivänäkin ainut vaahtomuovitehdas Suomessa. Nyt kun veneessäni on bensakone, niin tuo paloturvallisuus on noussut lähes päällimmäiseksi asiaksi kaikkien helposti syttyvien materiaalien osalta. Luin jostain, että on palamattomia tai palon syttymistä voimakkaasti vastustavia patjamateriaaleja. Sitten toinen asia, oliko se boorihappo, jolla käsittelemällä kankaat sai voimakkaasti vastustamaan syttymistä. Sitten vielä patjojen alusmateriaaleista, mikä on se verkko, joka tuulettaa patjan pohjaa, jos se on ommeltuna verhousmateriaalin alapinnalle. Minkälaisia kokemuksia teillä näistä kysymistäni asioista on.

Sanomattakin on selvää, että tiedän tuuletuksen olevan numero yksi näissä asioissa, mutta...
Ja vielä, luin jostain taas, mutta kun en pannut mieleen, että joku oli asentanut sammuttimen moottoritilaan, joka laukaistiin käsin ohjaamosta, siis en tarkoita sitä pakollista
2 kg:n sammutinta. Moottoritilaan tulee sähköinen ja kipinäsuojattu tuuletin, joka käynnistyy
ennen moottorin käynnistämistä ja toinen niin ikään kipinäsuojattu tuuletin, jota käytetään moottorin sammuttamisen jälkeen. Ilmeisesti jonkinmoin kaasuhälytin tarvitaan myös sisätiloihin, joka tunnistaa nimeomaan bensiinihöyryt sisätiloista, joita veneessäni on tila koneen edessä keulassa ja salonki.
Donna 28

Varsinaisen veneen nimi on D. Into. Rojektivene on vielä nimetön - sillä on kyllä nimi, mutta se ei tyydytä minua