Klassisen purjeveneen kunnostusta

Yleistä keskustelua puuveneisiin liittyvistä asioista.
Mikkosusi
Viestit: 6
Liittynyt: 03 Heinä 2013 20:42

Klassisen purjeveneen kunnostusta

Viesti Kirjoittaja Mikkosusi » 03 Heinä 2013 21:09

Tervehdys arvoisa foorumin väki!
Olen uskollisesti seurannut palstaa jo vuosia ja kun nyt on Oma Projekti käynnissä, niin on aika kirjautua tänne sisään. Kyseessä on 5.5m Aava, jossa puuhaa riittää. Ensimmäisenä uutta laitetaan uusi perälauta ja kansi, sekä korjataan nippu kaaria.
Kuvia tullee tännekin mutta toistaiseksi laitteiden niitä Twitteriin, kun käy lennosta näppärämmin. Ei ole tietokone mukana telakalla.. Twittertili siis @susitaival. Alkuun on aika mennyt purkaessa ja veneeseen tutustuessa. Haasteita on varsinkin kaarien kanssa, niitä on poikki aika kasa. Rungon rimoittamistakin pitää miettiä. Veneen runkolaudoitus sekä steevit ovat kuitenkin hyvässä kunnossa ja itse vene on kaunis kuin mikä!
Kiitosta jo tähänastisista keskusteluista, tämä foorumi on ollut todella tärkeä koko hanketta miettiessä.
- Mikko

kms
Viestit: 605
Liittynyt: 16 Heinä 2003 10:57
Paikkakunta: Turku

Re: Klassisen purjeveneen kunnostusta

Viesti Kirjoittaja kms » 05 Heinä 2013 12:35

Hieno vene! Paljon onnea ja tsemppiä projektiin!

terv,

Kaapo

Mikkosusi
Viestit: 6
Liittynyt: 03 Heinä 2013 20:42

Re: Klassisen purjeveneen kunnostusta

Viesti Kirjoittaja Mikkosusi » 08 Heinä 2013 15:06

Kiitoksia!

Tässä muutamia kuvia veneestä. Kansi oli kohtuullisessa kunnossa, mutta taitaa mennä uusiksi kun kerran ruvettiin. Kaaria varten paikallisesta Puukeskusesta löytyi saarnilankkua, ja nyt pitää saada sopiva puuseppä kiinni, joka sahaa aihioita puolestamme. Perälautaan taitaa olla mahonki valmiina puretuista kansiluukuista.

Kuva
Tarkoitus on palauttaa vene alkuperäiseen asuunsa, eli ruffi pysyy poissa ja kantta jatketaan perää kohti. NÄin tulee veneestäkin jäykempi.

Kuva
(Kuva lienee jostain 50-60-luvulta)

Parahin ylläpito voi halutessaan siirtää tämän threadin vaikka tuonne kunnostuskertomuksien joukkoon, kun sinne varmaan kuuluu. :)

Mikko

Mikkosusi
Viestit: 6
Liittynyt: 03 Heinä 2013 20:42

Re: Klassisen purjeveneen kunnostusta

Viesti Kirjoittaja Mikkosusi » 24 Loka 2014 22:16

Taas on vuosi vierähtänyt ja veneprojektissa on saatu kaikenlaista aikaiseksi. En sitten päivitellyt tänne mitään, mutta laitoin kasaan pienen blogin, jossa kuvia ja pari sanaa pääkohteista.

Aika opettavainen projekti on tämä ollut, ja vielä on matka vesille. Ensi kesänä pitäisi olla niin pitkällä :)

t. Mikko

http://aavankunnostus.blogspot.fi/" onclick="window.open(this.href);return false;

Vastaa Viestiin