Apuja kun vene ei lähde käyntiin

Vanhat moottorit ja niihin liittyvä tekniikka, akselistot, ohjausjärjestelmät; puuveneilyn rautapuoli.
Avatar
KS1030
Viestit: 692
Liittynyt: 21 Tammi 2006 17:35
Paikkakunta: =VAASA=
Viesti:

Apuja kun vene ei lähde käyntiin

Viesti Kirjoittaja KS1030 » 03 Marras 2012 17:01

Veneessä ford trader kutosmoottori.

Nyt kun piti vene nostaa vedestä niin lähti käyntiin... mutta n.15s kuluttua sammui siten että kuin olisi kaasun vetänyt hitaasti pois päältä.

ei lähde millään käyntiin enään.

tehtyjä toimenpiteitä:
tyhjätty vedenerottimet, vaihdettu polttoainesuodatin, irroitettu siirtopumppu (joka on lohkon kyljessä) että varmistutaan toiminnasta.
pumppaamalla ja pyörittämällä saadaan polttoainetta tulemaan liitäntään josta ruiskupumpulle tulee aine sisään. ruiskun päältä suuttimenputkean mutteria löysäämällä ei tule sieltä polttoainetta käsin pumppaamalla (en tiedä pitäisikökään) eikä konetta pyörittämällä. saako varsinaista ruiskua ilmattua jostain?

nyt en tiedä mistä lähtisi vikaa edes etsimään. kun viikkoa aiemmin ajoin veneellä niin toimi aivan moitteetta. kone ollut aina todella hyvä lähtemään käyntiin.

veneen nosto on todella hankalaa jos se ei lähde käyntiin. painaa n. 6tn ja tuulipintaa paljon.

tässä parit kuvat polttoainejärjestelmästä:
Kuva

Kuva
simmsin arvokilpi

Kuva
_________________________
Moomba Mobius -Loaded with Ballast, Blood, Sweat & Beers , Valmet 361D -61
Kuva

Avatar
Oqu
Viestit: 226
Liittynyt: 16 Kesä 2010 22:15
Paikkakunta: Turkkune

Re: Apuja kun vene ei lähde käyntiin

Viesti Kirjoittaja Oqu » 03 Marras 2012 17:16

Kuulostaa vähän että venavälykset vois olla liian pienet, kun kone lämpiää niin pakopuoli jää auki ja puristukset katoaa.. Toisaalta pitäis kyllä taas jäähdyttyään lähteä käyntiin.
Kaikki paitsi hyvä kyllästys on turhaa.

Avatar
CC
Viestit: 819
Liittynyt: 17 Touko 2008 01:50
Paikkakunta: JKLn MLK

Re: Apuja kun vene ei lähde käyntiin

Viesti Kirjoittaja CC » 03 Marras 2012 17:50

Tuskin venttiileihin liittyy...
Olisko kuitenkin vanha suodatin mennyt tukkoon, ja nyt touhujen jälkeen kuitenkin vielä ilmaa väärässä paikassa?
36 Cavalier Crusader, nyttemin uudessa kodissa.

stresspill
Viestit: 156
Liittynyt: 19 Touko 2006 20:38
Paikkakunta: Helsinki

Re: Apuja kun vene ei lähde käyntiin

Viesti Kirjoittaja stresspill » 03 Marras 2012 17:55

Tuleeko siis suuttimille ollenkaan polttoainetta? Eli jos oikein ymmärsin niin siirtopumppu toimii, mutta ruiskupumppu ei? Eli löysää suuttimien päästä polttoainelinjat ja pyöritä konetta, siten se ilmataankin. Jos ei polttoainetta tule, mutta ruiskupumpulle asti tulee, on vika todennäköisesti sitten ruiskupumpussa, tai sitten kyseessä voi olla paha ilmavuotokin, tsekkaa kaikki PA-linjat läpi.

Avatar
Simon
Viestit: 958
Liittynyt: 22 Maalis 2007 23:27
Paikkakunta: Kaskinen

Re: Apuja kun vene ei lähde käyntiin

Viesti Kirjoittaja Simon » 03 Marras 2012 18:22

Jos em. toimet kaikki on tehty, niin voisi viitata että ruiskutuspumppu on kuiva ja elementit lukkiintuneet pysäytys asentoon. Tuo pumppumalli vaatii oljyä toimiakseen, täyttö ja tarkistusaukko on pumpun kyljessä.

Avatar
KS1030
Viestit: 692
Liittynyt: 21 Tammi 2006 17:35
Paikkakunta: =VAASA=
Viesti:

Re: Apuja kun vene ei lähde käyntiin

Viesti Kirjoittaja KS1030 » 03 Marras 2012 18:46

joo siis moottori on kylmä. viikko sitten ajettu viimeksi ja kaikki pelas moitteetta.
itsekkin veikkaan tuota että suodatin ollut tukossa (6v sama suodatin :P ) ja nyt kun availtu paikkoja ja suodatin vaihdettu olisi ilmaa sinne mennyt.

kävi kyllä mielessä kuivana käyminenkin. öljyn määrää en ole tarkistanut vielä. 5v sitten kierrokset heivas ylös alas ja silloin oli kuiva... nyt kuitenkaan sellaista oiretta ei ole ollut eli ehkä ei se ole vikana.
konehan siis lähti heti kertalaakista käyntiin viikon seisonnan jälkeen ja sitten sammui kuin kaasua olisi hiljaa väännetty pois.

luulin siirtopumpun olevan rikki mutta kyllä sieltäkin tulee soppaa letkun päästä. eli linja ruiskupumpulle olisi kunnossa. masinistifoorumilla neuvoivat ilmaamaan simmssin kylkiruuveista ruiskun. noita suuttimen muttereita vaan on viimeksi -80 luvulla auottu niin meinaa olla hiukan tiukassa ja jos murtuu juuresta tai putki poikkee niin sit palaa käpy. ruiskun päältä aukesi yksi putken mutteri mutta sieltä ei soppaa tule.
_________________________
Moomba Mobius -Loaded with Ballast, Blood, Sweat & Beers , Valmet 361D -61
Kuva

Avatar
Simon
Viestit: 958
Liittynyt: 22 Maalis 2007 23:27
Paikkakunta: Kaskinen

Re: Apuja kun vene ei lähde käyntiin

Viesti Kirjoittaja Simon » 03 Marras 2012 19:04

Tarkistin äsken huoltokijasta "vianestokaavio", jos polttoainetta tulee r-pumpulle niin: ilmaa järjestelmässä (joten nuo "arvokilven"molemminpuoliset ilmausruuvit olisi syytä saada auki),
toinen kohta: säätötanko takertunut ,siis viittaaan aienpaani, kolmas kohta: lisäpolttoainelaite ei toimi (kylmäkäynistin nappi). Viimemainitut nimenomaan vaativat juuri tuota öljyä, kirjan mukaan tilavuus on 0,42 litraa.

Avatar
KS1030
Viestit: 692
Liittynyt: 21 Tammi 2006 17:35
Paikkakunta: =VAASA=
Viesti:

Re: Apuja kun vene ei lähde käyntiin

Viesti Kirjoittaja KS1030 » 03 Marras 2012 21:28

kiitoksia! otan pikkasen öljyä mukaan kun menen seuraavaksi rantaan. ilmaan ruiskun ja sitten kokeilen. huomenna varmaan pitää mennä koittaan.
_________________________
Moomba Mobius -Loaded with Ballast, Blood, Sweat & Beers , Valmet 361D -61
Kuva

pellamo
Viestit: 755
Liittynyt: 14 Touko 2009 21:12
Paikkakunta: surkia merikaapunni Oulu

Re: Apuja kun vene ei lähde käyntiin

Viesti Kirjoittaja pellamo » 03 Marras 2012 22:20

Jos ja kun siinä on ns. pakkosyöttö ja sammutus saman vivun "takana" siellä rivipumpulla niin varmista että se vipu on käyntiasennossa ja kollauta siihen vivun lähelle pumpun kylkeen jollain.Siellä sisällä on sammutin jumissa.(on tuttua yhen Majorin koneesta.Kuuluu sisältä että "klaks" ja taas mentiin).
Sillä käsipumpulla ei saa painetta itse ruiskuputkiin joten ne ilmataan konetta pyörittämällä.
Tarkka suunnittelu "tappaa" luovuuden ja haaskaa värkkäilyaikaa..

Avatar
Simon
Viestit: 958
Liittynyt: 22 Maalis 2007 23:27
Paikkakunta: Kaskinen

Re: Apuja kun vene ei lähde käyntiin

Viesti Kirjoittaja Simon » 03 Marras 2012 22:41

Joo, mutta mun korvaan se kuulosti, että "kloks", toki samasta asiasta puhutaan.

Avatar
Veli-Matti
Viestit: 7971
Liittynyt: 08 Loka 2003 21:59
Paikkakunta: Varjakka

Re: Apuja kun vene ei lähde käyntiin

Viesti Kirjoittaja Veli-Matti » 04 Marras 2012 07:59

Töhhäytä pirruillessaan autonpumpulla reippaalla hönkäsyllä ilimaa löpöletkuun sillee vastavirtaan. Miejän satamasa oli yhtänä vuonna kuutospetteri joka teki yhtäkkiä saman tempun suoraa ajosta ja sille tehtiin aikalilla samat hommat kuin mitä nuo muukki on ehotellu. Eikä lähtenyt käyntiin - mutta viimesenä voiteluna poikien melekeempä hauvan partaalla horijuva isä ehotti niinki pölijää hommaa kun autonpumppua ja konehan siitä virkos. Loppujen lopuksi syynä oli jostain suojattimen kansikuppuun ilimestyny tiivistesiliikoonin pala joka meni pumpun imusa aina tukkeeksi suotattimen lähön etteen ja ikkäänku hyyvytti koneen polttoaineensaanni pikkuhilijaa poikki.
Veli-Matti

http://www.varjaagi.fi" onclick="window.open(this.href);return false;

http://kuvablogi.com/nayta/1972556/" onclick="window.open(this.href);return false;


"Aina löytyy eskimoita, jotka osaavat neuvoa kongolaiselle miten selvitä parhaiten helteessä..."

bonito
Viestit: 787
Liittynyt: 26 Joulu 2006 09:53
Paikkakunta: Pori

Re: Apuja kun vene ei lähde käyntiin

Viesti Kirjoittaja bonito » 04 Marras 2012 13:10

Laiskan ilmaajan konsti on: hae apteekista kamferttitippoja ja lääkemitta, pruuttaat muutaman millin kamferttia imusarjaan ja starttaat. Kone käynnistyy, mutta voit joutua uusimaan tempun pari kertaa. On hyvä pitää kamferttia mukana veneessä, sitä voi joskus tarvita, jos on akku heikossa hapessa.

stresspill
Viestit: 156
Liittynyt: 19 Touko 2006 20:38
Paikkakunta: Helsinki

Re: Apuja kun vene ei lähde käyntiin

Viesti Kirjoittaja stresspill » 04 Marras 2012 13:54

Jos on pakko käärmeöljyjä käyttää niin siitä vaan, mutta ilmauksen apuna jättäisin kyllä käyttämättä. Sitten kun tömähtää ja siellä on vielä kamferttia tai eetteriä jatkona, niin renkaat sanoo naks ja paljon muitakin vaurioita voi tulla, vääntyneitä työntötankoja, haljenneita kansia jne. CRC öljyä voi sumutella imusarjaan, se on periaatteessa samaa kamaa mitä suutinkin sinne sumuttaa, eli käyttäytyy samalla lailla puristesytytteisessä moottorissa, toisin kuin eetteri, joka ei kuulu ainakaan plussakeleillä terveeseen moottoriin.

bonito
Viestit: 787
Liittynyt: 26 Joulu 2006 09:53
Paikkakunta: Pori

Re: Apuja kun vene ei lähde käyntiin

Viesti Kirjoittaja bonito » 05 Marras 2012 07:59

Ei ol perää, kamfertissa on vain 5% eetteriä, ei kolistele yhtään käynnistyessä. Toissa talvena, kun hehkun sulake kärähti viikonloppuna, käynnistin -01 Hiacen muutaman kerran pakkasella, lähti käyntiin ihan kun ois hehkuttanut. Kerran säästyin Hiacella hinaamasta Chevrolet Blazeria, kun laitoin sen kamfertilla käyntiin, oli saanut ilmaa. -60 luvulla eräällä Morris Oxford-dieselautoilijalla meni kupariputki ratin takaa suoraan imusarjaan, kun BMC oli huono käynnistymään pakkasella. Hän lirautti kamferttia putkeen, puhalsi putkeen ja starttasi moottorin käyntiin kymmeniä kertoja talven aikana. Pilottia en minäkään suosittele.

stresspill
Viestit: 156
Liittynyt: 19 Touko 2006 20:38
Paikkakunta: Helsinki

Re: Apuja kun vene ei lähde käyntiin

Viesti Kirjoittaja stresspill » 05 Marras 2012 12:18

Jep, lähinnähän nuo moottorivauriot syntyvätkin kun ekan suihkauksen jälkeen ei käynnisty, niin suihkitaan lisää ja lisää kunnes pamahtaa kunnolla, tai sitten annetaan hehkua ja pamahtaa jo imusarjassa. Ei varmaan tuommosta kutostraderia saa ihan helposti rikki kamfertilla, mutta suosisin silti ns. luonnollisia keinoja moottorin elvytyksessä, esimerkiksi kuumaa ilmaa voi antaa imusarjaa toholla, tai vaikka trangian polttimosta, jos ei muuta satu olemaan käsillä.

Vastaa Viestiin