Hytin saumojen väliaikainen tiivistys

Yleistä keskustelua puuveneisiin liittyvistä asioista.
Avatar
luototo
Viestit: 78
Liittynyt: 11 Marras 2011 14:12
Paikkakunta: Parainen

Hytin saumojen väliaikainen tiivistys

Viesti Kirjoittaja luototo » 27 Huhti 2012 10:16

Hei kaikki vuotavasta hytistä nauttivat puuveneilijät.

Vettä tunkee sisään hytin vanerien väleistä. Tarkoitus olisi korjata kesän jälkeen vuotopaikat mutta millä pärjäisi kesän? Mikä olisi kätevä tapa tiivistää hytin vanerien saumoja väliaikaisesti?
- teippaus maalarinteipillä
- pyhäpietari tms. kitti
- Saumaus 1K- polymeeri Sika tms.
- Jokin muu, mikä?
-Ei mikään edellisistä: puuveneen pitää vuotaa niin, että sisällä vähän kastuu ;-)

Northling
Viestit: 2767
Liittynyt: 23 Huhti 2003 11:16
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Re: Hytin saumojen väliaikainen tiivistys

Viesti Kirjoittaja Northling » 27 Huhti 2012 11:06

Moro

Voishan sen asian hoitaa silleen kuin yks entinen puuveneilijä oli tehnyt: Laittaa sisäpuolelle rännit vuotokohtien alle ja johtaa vuotovesi putkilla pilssiin, josta pilssipumppu sitten hoitaa sen ulos.

No leikki sikseen.
Putsaa saumat ja laita sikaa. Muista että vedellä on liukas niska, varsinainen vuotokohta voi olla kaukana siitä mistä vesi sisällä tippuu.

Nortti
PS. Yllä oleva teksti on minun näkemykseni asiasta, eikä välttämättä edusta yleistä näkemystä. Sinulla on oikeus olla eri mieltä. Pidätän oikeuden muuttaa käsitystäni. Scylla Ottiliana, https://www.youtube.com/ottilianasailing

Vastaa Viestiin