W1 lämpiää

Vanhat moottorit ja niihin liittyvä tekniikka, akselistot, ohjausjärjestelmät; puuveneilyn rautapuoli.
Jartsa
Viestit: 2
Liittynyt: 15 Heinä 2011 11:31

W1 lämpiää

Viesti Kirjoittaja Jartsa » 15 Heinä 2011 11:41

Moro
Minulla on tuollainen 1967 mallinen W1 ja ongelmana on kun se kuumenee.
Vesi kyllä kulkee mutta silti tuppaa lämpiään onkohan syynä venttiili säädöt va jokn muu syy.
Muuten ne venttiilit kun katsoo pakosarjaan päin niin onko se vasen imu vai pakoventtiili kun kuvia katselen niin se on mutta kun konetta pyörittää ja katsoo niin minun mielestäni se on se oikeanpuoleinen.
Sitten vielä vaihdelaatiko onko siellä omat öljyt vai toimiiko se moottorin painevoitelulla.
Tiedoista todella kiitollinen
Jartsa

patrick
Viestit: 70
Liittynyt: 02 Elo 2006 10:21
Paikkakunta: Tampere

Re: W1 lämpiää

Viesti Kirjoittaja patrick » 15 Heinä 2011 12:48

Niissä on hieman alitehoinen pumppu bensiinikäyttöön.
Ota termostaatti pois kannesta,jos se sielä vielä on.
Jos ei vieläkään jäähdy, niin laita siipipyörapumppu.
Vesitilat on ihan hyvä rassata myös.

MÖsteri
Viestit: 1239
Liittynyt: 11 Heinä 2006 23:34
Paikkakunta: Dragsfjärd

Re: W1 lämpiää

Viesti Kirjoittaja MÖsteri » 15 Heinä 2011 21:09

Moro,

Ennenkuin alkaa mitään muuttamaan..

Miten se siis oireilee, eli kuumenee? Mitä oireita tulee?

Muutama juttu:
- Tarkista sylinterin ja sylinterinkannen jäähdytyskanavat. Eli irroita ja tirkistele kaikista rei´istä sisään. Rapsuttele sonta pois, mutta ei kaikkea ruostetta, ettei mikään paikka puhkea :=). => kanavat ja röörit on syytä olla auki, että vesi kiertää.

- Tarkista termostaatti. Irroita se, ja puhdista. Laske kattilaan vettä, termostaatti ja lämpömittari. Keittele, ja tarkastele, missä lämpötilassa termari aukeaa. pitäisi olla siinä jossain noin 80 graadin huitteilla. Ei niin tarkkaan, kunhan ei mene sataseen. Jos termari ei aukeakkaan ollenkaan, vaikka vesi kiehuu ja mittari näyttää 100, niin sitten vika on juuttuneessa termarissa.

- Kiertääkö vesi? Jos kyljestä tulee vesi ulos, (tai poistoputkesta yleensäkään) niin pumppu toimii riittävästi. Jos ei, niin tutki, onko pummpu täynnä sontaa, tai sitten veden sisäänotto. (Jos siellä jokin sihti sattuisi olemaan.)

Kommentit siitä, että bensalla ajaessa pitäisi tehdä jotain lisävirityksiä, ovat tuubaa. Petronillan W1 on toiminut 5 vuotta 95-lla vallan moitteetta. Eli pannaan kone kuntoon niin kyllä se speelaa.

Jartsa
Viestit: 2
Liittynyt: 15 Heinä 2011 11:31

Re: W1 lämpiää

Viesti Kirjoittaja Jartsa » 15 Heinä 2011 22:04

Kiitos tiedoista täytyy alkaa rassaan paikkoja.
Olisko vielä tietoa noista venttiileistä. Kun katson Wickströmin ohjekirjaa niin pakoventtiili on pakosarjaan nähden ahterimmainen mutta koneessa se kyllä on minun mielestäni keulimmainen eli vauhtipyörän puolella.
Kone on tällähetkellä auki ja alan sitä nyt kasaamaan.
Kiitos vielä tiedoista

MÖsteri
Viestit: 1239
Liittynyt: 11 Heinä 2006 23:34
Paikkakunta: Dragsfjärd

Re: W1 lämpiää

Viesti Kirjoittaja MÖsteri » 16 Heinä 2011 01:35

Ne kanavat menevät etulämmittäjässä (ruots. Förvärmare => pakosarja) sillai ristiin, että näyttää kuin olisi niinkuin sanot. Katso tämä ohjekirjasta, siellä se on oikein. Tuossa ei pitäsi olla epäselvää, katsot rakotulkilla, että ovat raot suunnnilleen oikeat. Kyllä se siitä lähtee.

Vastaa Viestiin