Kun sain koneen viimein sammutettua, törmättinkin jo perä edellä laituriin että jytinä kävi (takavalo muusiksi) ja vasta sitten tajusin mitä oli tapahtunut: kytkimelle menevä vaijeri ja kaasuvaijeri oli jotenkin päässyt takertumaan kytkimen perässä pyörivään akseliin ja sinnehän se kietoutui hirveäksi mytyksi. Vaihteensiirtäjä vipuineen vetääntyi moottorin alle mahdollisimman v-mäiseen paikkaan ja junttaantui niin lujaa kiinni ettei tiedä saako sitä sieltä muuten kuin sulattamalla 8\

Kysymys koskee uuden kaukohallintalaiteen hankkimista; onko sen oltava juuri ko. kytkimeen ja moottoriin sopiva vai voiko se olla mikä tahansa laite kunhan siinä on vaan kaasuvaijeri ja kytkinvaijeri? Onko pituuden oltava ihan just?
Kone on Sole mini 23 ja kytkin taitaa olla Solen oma kytkin siinä perässä. Jos jollain olisi heittää myös vinkkiä mitä karikoita kannattaisi varoa uuden kh-laitteen asennuksessa, niin ottaisin mielelläni vastaan.