Wanha puuvene
-
- Viestit: 18
- Liittynyt: 15 Touko 2011 11:04
Wanha puuvene
Viime syksynä ostin 30-luvulla tehdyn limisaumaisen "moottoripurjehtijan". Alunperin vene on tervattu, sittemmin vesirajan alapuoli maalattu punaisella ilm. eliönestomaalilla ja kupeet sinisellä maalilla. Ylin lauta ja kannet on lakattu. Ostin veneen vedestä ja siirsin sen suoraan talveksi talliin. Nyt kun oli tarkoitus maalata pohja otin veneen ulos ja huomasin, että paikka paikoin pohja on ulkopuolelta märkä. Vene on ollut ulkona pari viikkoa eikä se ole täysin kuivunut vieläkään ja nyt alkaa aiemmin ehjä sininen maali kupeista lohkeilla. Mitähän mahtaa olla meneillään ja mitä mun pitäisi tehdä?
-
- Viestit: 80
- Liittynyt: 07 Touko 2011 22:40
- Paikkakunta: liperi
Re: Wanha puuvene
![cool 8]](./images/smilies/icon_cool.gif)
![cool 8]](./images/smilies/icon_cool.gif)
-
- Viestit: 18
- Liittynyt: 15 Touko 2011 11:04
Re: Wanha puuvene
Viime syksynä painepesurilla pohjan pesin, mutta jäihän sinne sitä maalia. Sisäpuoli on tervattu. Oisko mitään järkeä poistaa myös kupeista lohkeileva maali kokonaan ja tervata se uudelleen. Mulla olisi mahdollisuus pitää paatti maissa vaikka koko kesä kun se ei ole ainoani. ostin sen muuten vaan kun oli niin nätti. Kuivuukohan se liika jos sen pitää maissa? Puuvenepuoli on mulle oudompaa kun on tullut pelattua enmpi noiden lasikuituisten kanssa.
- laitinenp
- Viestit: 384
- Liittynyt: 10 Tammi 2004 23:58
- Paikkakunta: Joensuu
Re: Wanha puuvene
Entäpä jos sipaset varovasti vaan irtoavat maalit pois, huoltomaalaat ja laitat vaan kiireesti veteen n. viikon sisällä. Nosta syksyllä vaikka vähän aikaisemmin. Näin menetellen tiedät ensi keväänä mitä sille pitää sitten oikeasti tehdä. Onnea vaan "uuden" veneen johdosta.
- Petri
-
- Viestit: 5
- Liittynyt: 15 Touko 2010 08:41
Re: Wanha puuvene
Ihan akateemisena pohdintana, ei toteutusta varten: Miksi ei voisi pitää maissa vaikka koko kesän. Toki kuivuu, ja pahasti. Mutta minusta siinä tapahtuu ainoastaan se, että laudat halkeilevat heikoista kohdista. Sen jälkeen jyrsinkonetta peliin ja uutta, entistä ehompaa puuta tilalle.hei55 kirjoitti:Mulla olisi mahdollisuus pitää paatti maissa vaikka koko kesä kun se ei ole ainoani. ostin sen muuten vaan kun oli niin nätti. Kuivuukohan se liika jos sen pitää maissa?
Näin saadaan helposti heikot kohdat selville ja puu varmasti kuivaksi kyllästämistä varten.
Mitä mieltä?