Talipoksin huopatiiviste

Yleistä keskustelua puuveneisiin liittyvistä asioista.
Vastaa Viestiin
sukellusvene
Viestit: 20
Liittynyt: 14 Elo 2006 20:39
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Talipoksin huopatiiviste

Viesti Kirjoittaja sukellusvene » 04 Huhti 2011 15:45

Moro
Ongelmana on katkennut tiivisterengas, onko mitään firmaa josta saisi tuollaista 30*50*5 kartiotiivistettä talipoksiin, soittelin muutamat tiivisteliikkeet mutta ei tunnu kukaan edes tuntevan talipoksia, ilmeisesti kumista on turha edes kokeilla?.
Tarkoitus olis päästä 07 vesille.
Tai paremminkin 08
Tai ehkä 09
Tai 11 alkaa näyttää todennäköiseltä vesille laskulta.

Mile
Viestit: 1181
Liittynyt: 25 Helmi 2005 10:44

Re: Talipoksin huopatiiviste

Viesti Kirjoittaja Mile » 04 Huhti 2011 16:54

kartiotiiviste + taliboksi = kuulostaa kummalta. Onko kuvaa?

Kyseessä ei siis ole huulitiivistein toteutettu stefaboksi vaan nimenomaan taliboksi?

Ja tiiviste katkennut?

Kyseessä ei siis ole tavallinen taliboksi jossa käytetään talinauhaa? Se nauhahan on asennettu boksiin joko kiertämällä useampi kierros akselin ympäri ja leikkaamalla nauhan päät viistoon niin ettei tule pahaa mutkaa nauhaan, tai tavallisemmin pätkimällä nauha yhden kierroksen pätkiksi - tämä jotenkin vastaa käsitystä katkenneesta tiivisteestä. Se olisi siis alunperin tarkoitusella poikki. Niitä poikkinaisia mustekalarenkaita kuuluu asettaa boksiin muutama peräkkäin ja niin ettei katkokset osu samaan linjaan.
Tiivistys saavutetaan sopivasti kiristämällä.
Kiristäminen taas sen luokan taiteenlaji että siinä kiristyy helposti vain oma pinna. Perinteinen taliboksi joko tiputtaa jatkuvasti tai sitten kuumenee ja meinaa lopulta upottaa veneen - koskaan ei ole hyvä.

Sitä talinauhaa tai nykyaikaisempaa teflonnauhaa saa mm. vesijohtoliikkeistä. sitä käytetään vesipumpuissa ja sekoittimissa sun muissa härpäkkeissä akselin tiivisteenä. Löytyy muutamaa eri paksuutta.
Mile

Avatar
Notreal
Viestit: 2014
Liittynyt: 22 Huhti 2008 00:10

Re: Talipoksin huopatiiviste

Viesti Kirjoittaja Notreal » 06 Huhti 2011 08:40

Tuosta talinauhan asentamisesta....
En tiedä onko teoriaa vai käytännön ongelma, mutta kehoitettu asentamaan
yhden kierroksen pätkissä, ei kiertämällä useampaa kierrosta yhdestä pätkästä joka
saattaisi lähteä pyörimään akselin mukana jne...
Notreal
Veneilyä Suomessa jo ensimmäisessä sukupolvessa.
Princess OJ8834

rickenbacker
Viestit: 175
Liittynyt: 02 Maalis 2010 04:32

Re: Talipoksin huopatiiviste

Viesti Kirjoittaja rickenbacker » 06 Huhti 2011 09:24

juu, ja kiristyy tasaisemmin kun ei tule mutkaa viisteen kohdalle.

sukellusvene
Viestit: 20
Liittynyt: 14 Elo 2006 20:39
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: Talipoksin huopatiiviste

Viesti Kirjoittaja sukellusvene » 06 Huhti 2011 14:30

Kiitos infosta, olen varmaan tulkinnut talipoksin väärin, mutta nappaan kuvan tiiivisteestä sekä mihin tiiviste on menossa.
Tarkoitus olis päästä 07 vesille.
Tai paremminkin 08
Tai ehkä 09
Tai 11 alkaa näyttää todennäköiseltä vesille laskulta.

sukellusvene
Viestit: 20
Liittynyt: 14 Elo 2006 20:39
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: Talipoksin huopatiiviste

Viesti Kirjoittaja sukellusvene » 06 Huhti 2011 15:20

http://picasaweb.google.com/11046592320 ... 8039751314
tuolla picasan sivulla muutama kuva tiivisteestä ja niin sanotusta talipoksista, joka ilmeisesti nyt sitten olekkaan talipoksi
Tarkoitus olis päästä 07 vesille.
Tai paremminkin 08
Tai ehkä 09
Tai 11 alkaa näyttää todennäköiseltä vesille laskulta.

Avatar
vilreu
Viestit: 83
Liittynyt: 19 Touko 2010 01:31
Paikkakunta: Raisio

Re: Talipoksin huopatiiviste

Viesti Kirjoittaja vilreu » 06 Huhti 2011 16:21

Kyllä tuo on juurikin sitä talinauhaa. Sitä pitäisi olla kyllä enemmän kuin yksi kierros että pitää meren paatin ulkopuolella ;-)
Mulla on aina ollut tapana rasvailla taliboksia ennen reissuun lähtöä, vaikka jotkut sanoo että vain keväthuollossa.
Kuva

sukellusvene
Viestit: 20
Liittynyt: 14 Elo 2006 20:39
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: Talipoksin huopatiiviste

Viesti Kirjoittaja sukellusvene » 06 Huhti 2011 17:24

Kiitti,
Eli siis en etsi valmista rengasta, vaan käyn ostamassa jostain tuota nauhaa.
Eli useampi kierros pätkissä akselin ympärille + vaseliinit joukkoon ja kiristetään sopivasti.
Ilmeisesti paatti on pysyt pinnalla yhdellä kierroksella, koska ennempää ei ole ollut edellinen omistaja sinne laittanut, tuskin ollut muuta kuin kiristellyt. Veneen sukeltaminen johtui kyllä varmasti enempi siitä että pohja oli irti peräpeilistä :))
Tarkoitus olis päästä 07 vesille.
Tai paremminkin 08
Tai ehkä 09
Tai 11 alkaa näyttää todennäköiseltä vesille laskulta.

Avatar
raimå
Viestit: 859
Liittynyt: 26 Touko 2006 01:25
Paikkakunta: Helsinki

Re: Talipoksin huopatiiviste

Viesti Kirjoittaja raimå » 06 Huhti 2011 17:38

Ei kait tuo nyt mitään ruudin keksimistä ole:) Pari rundia nauhaa sisään, vesivaseliinia ja kiristys niin paljon ettei tiputa. Sinne se rusentuu yhdeksi nipuksi. Itse ainakin otin ohuempaa juuri sen takia että voi vetää lomittain eikä tule kovin suuria kynnyksiä kun nauha menee päällekkäin.
http://fiskaritupuna.wordpress.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

matti
Viestit: 2185
Liittynyt: 12 Maalis 2005 15:31

Re: Talipoksin huopatiiviste

Viesti Kirjoittaja matti » 06 Huhti 2011 20:25

Edellisissä enin oleellisesta; se kiristys-luulen, että suurin osa boksesista kiristetään heti alkuun liikaa, käännät kädellä(ilman hanskaa, irvistämättä) sen mutterin kiinni ja lukitset-alkaa oleen kohdallaan, sitten kun venho on vedessä tutkailet tarvinneeko lisää?
Vrt edellisessä venhossani jonka omistin 8v oli suunilleen noin ensin kiristetty ja muistaakseni kerran myöhemmin muutaman vuoden päästä-keväisin vaseliinia ja ajoa.
Em edellyttää, että akseli on pyöreä ja suora, sekä linjaus on OK.

Boksin tulisi akselin pyöriessä päästää muutama tippa läpi voitelun/jäähdytyksen vuoksi, senvuoksi jos minä rasvaisin, niin tekisin sen reissusta tultaessa=näkee samalla, että jää tipattomaksi kun jää satamaan seisomaan.
Kun veneessäsi on noin siististi korjattu pohja, niin tee ennen vesillelaskua boksin alle tippakaukalo jonka liepeet ylettyvät molemmin puolin mahd ylös esim ö-kanisterista mehukannusta tms. Näinollen jos boksista tullee rasvapitoista vettä se jää em satimeen.

Matti

Ambrosio
Viestit: 289
Liittynyt: 18 Huhti 2005 14:11

Re: Talipoksin huopatiiviste

Viesti Kirjoittaja Ambrosio » 11 Huhti 2011 23:20

Ihan K-raudan lvi puolelta löysin sopivaa talinauhaa omaan poksiin. Niin että ei tarvii ainakaan veneliikkestä välttämättä...

Vastaa Viestiin