vanerin suojaus

Yleistä keskustelua puuveneisiin liittyvistä asioista.
juovi
Viestit: 39
Liittynyt: 27 Maalis 2011 18:30

vanerin suojaus

Viesti Kirjoittaja juovi » 27 Maalis 2011 18:50

Olen korjaamassa veneeni kansia (tehdään kokonaan uudet) ja materiaali on edelleen koivuvaneri. Kannet on aikaisemminkin olleet vaneriset ja päällystetty ilmeisesti kankaalla.

Ajattelin luopua tuosta kankaan käytöstä ja kuiduttaa uuden kannet, koska veneen alaosa (pohja) on kuidutettu aikoinaan ja vielä tänäpäivänä ihan hyvässä kunnossa.

Nyt on kovasti mietinnässä millä suojaan hytin sisäpinnat, koska mielestäni vanerin molempia puolia ei kannata "tukkia" vaan toisen pinnan tulisi hengittää. Maalia en siis aikonut käyttää, koska tämä mielestäni tukkii vanerin pinnan hytin sisällä. 8}

Ulkopintaan tulee kuitu (lasikuitu ja pinnoiteeksi topcoat tai gelcoat) , joten sisäpinnan suojaamiseen tarvittaisiin vinkkejä.

rickenbacker
Viestit: 175
Liittynyt: 02 Maalis 2010 04:32

Re: vanerin suojaus

Viesti Kirjoittaja rickenbacker » 27 Maalis 2011 20:46

Jos kuidun meinaat laittaa, niin kyllä nimenomaan laittaisin kummallekin puolelle. Jos imee alapuolelta kotetutta ja elää, niin tod.näk kuitu irtoaa kannesta. Mä laittaisin epoksilla. Päälipuolelle kankaan kanssa ja alapuolelle ilman. Olis hyvä jos kannen sais epoksoitua kummaltakin puolelta ennen kiinnitystä. Tarkkana saa olla helojen kiinnitysten, läpivientien ja vanerin reunojan kanssa ettei jää mihinkään kosteudelle mahdollisuutta mennä puuhun.

juovi
Viestit: 39
Liittynyt: 27 Maalis 2011 18:30

Re: vanerin suojaus

Viesti Kirjoittaja juovi » 27 Maalis 2011 21:23

Jos kuidun meinaat laittaa, niin kyllä nimenomaan laittaisin kummallekin puolelle. Jos imee alapuolelta kotetutta ja elää, niin tod.näk kuitu irtoaa kannesta.
^^
Olen ollut siinä tiedossa, ettei vaneri elä kovin paljoa kosteudesta, joten en ole kuidun irtoamisesta ulkopinnasta kovin huolissani. Ulkopintaan on tarkoitus laittaa kuitua (mattoa) ainakin pari kerrosta.

Northling
Viestit: 2767
Liittynyt: 23 Huhti 2003 11:16
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Re: vanerin suojaus

Viesti Kirjoittaja Northling » 27 Maalis 2011 22:43

Moro

Juu ei se vaneri paljoa, elä eikä kyllä hengitäkkään kuin ekan viilun osalta. Se liimakalvo siellä välissä on kuin kosteussulku.
Tarkka tosiaa pitää olla reunojen ja reikien kanssa, sieltä se sitten alkaa lahoamaan. Rakenteellisesti kannattaa estää reunojen kostuminen ja kyllästää reunat hyvin vaikka epoksilla tms.

Laita kunnon lahosuojaus joka puolelle ja maalaa alapuolet vaikka pohjamaalilla ja miranoolilla tms.

Eikä sitä kuitua tarvi laittaa kuin yksi rovinkikerros jos vaneri on itsessään oikean paksuinen.
Sen voi laittaa epoksilla, se on paras liimatessa mattoa puuhun. Sen voi sitten maalata epoksimaaleilla.

Nortti
PS. Yllä oleva teksti on minun näkemykseni asiasta, eikä välttämättä edusta yleistä näkemystä. Sinulla on oikeus olla eri mieltä. Pidätän oikeuden muuttaa käsitystäni. Scylla Ottiliana, https://www.youtube.com/ottilianasailing

juovi
Viestit: 39
Liittynyt: 27 Maalis 2011 18:30

Re: vanerin suojaus

Viesti Kirjoittaja juovi » 27 Maalis 2011 22:54

Laita kunnon lahosuojaus joka puolelle ja maalaa alapuolet vaikka pohjamaalilla ja miranoolilla tms.

^^
Mitähän ainetta tuo lahosuojaus pitää sisällään ja onko ihan rautakauppa tavaraa?

janix76
Viestit: 38
Liittynyt: 14 Kesä 2010 23:37

Re: vanerin suojaus

Viesti Kirjoittaja janix76 » 28 Maalis 2011 00:50

jepjep en lähtis ensimmäisenä koivuvanerista tekemään kantta hyvä havuvaneri ois omasta mielestäni parempi syy siihen että koivuvaneri ottaa tosi herkästi kosteuden kanssa mustan homeen etenkin jos vähänkin jää huokosta jopa sisätiloissa vaik on olevinaan hyvin lakattu niin silti tuntuu et jostain aina fuskaa ja on mustaa täplää. mut jos kuiteskin laitat no ohjeistaisin kaikkiin vaneri tyyppeihin että kyllästä vaneri epoksilla märkää märän päälle hyvin telattuna epoksia noin 3-5 kertaa. niin että kunnolla joka paikka imee epoksia. anna kuivahtaa niin näet että on kauttaaltaan tasaisesti epoksoitu ja että ei jää niin sanottuja kuivia kohtia sen jälkeen kun pinta on kyllästetty epuksilla niin lasikuitumattoa perään. kudottu matto on ainakin itselläni ollut paras saa paremmin kulmat ja kaarokset tehtyä ja on kestävempikin. niin epoksista kannattais etsiä joustavin niitä on eri kovuus asteisia. jos meinaat koivuvanerin laittaa niin käsittele kumpikin puoli. yleensä jos kuitu irtoaa kannesta niin pohjustus työt ei oo ollu riittävät eli on käynyt niin että joko hartsia tai epoksia on telattu vaneriin ja heitetty matto päälle ja telattu toiseen kertaan. no alussa kaik näyttää hyvältä mutta loppu kesästä on kuitu irti vanerista ja pommi on valmis.

Northling
Viestit: 2767
Liittynyt: 23 Huhti 2003 11:16
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Re: vanerin suojaus

Viesti Kirjoittaja Northling » 28 Maalis 2011 10:27

juovi kirjoitti:Mitähän ainetta tuo lahosuojaus pitää sisällään ja onko ihan rautakauppa tavaraa?
Esim Tikkurilan peruskylläste tms. pintaa tekemätön lahosuoja maalikaupasta.

Polyesterihartsi on halpaa kuidun kiinnittämiseen, epoksi on kallista, mutta hyvää.
Vanerille laminoitaessa tosiaan märkää märälle takaa parhaan kiinnittymisen.
Epoksi ei ota kovettuneeseen itseensä kiinni jos pintaa ei välissä karhenneta kunnolla.

Etsi toiminnolla löytyy aiempia keskusteluja esim epoksoinnista.

Nortti
PS. Yllä oleva teksti on minun näkemykseni asiasta, eikä välttämättä edusta yleistä näkemystä. Sinulla on oikeus olla eri mieltä. Pidätän oikeuden muuttaa käsitystäni. Scylla Ottiliana, https://www.youtube.com/ottilianasailing

juovi
Viestit: 39
Liittynyt: 27 Maalis 2011 18:30

Re: vanerin suojaus

Viesti Kirjoittaja juovi » 28 Maalis 2011 12:26

Kiitos hyvistä neuvoista tässä vaiheessa. Vanerin laatua ei pääse enää vaihtamaan, koska hytti ja ohjaamo alkavat olemaan valmiina. Sain kummikin ohjeen, että juuri koivuvaneria tulisi käyttää ja nuo vanhat kannet on tehty aikoinaan koivuvanerista, joten uskalsin materiaalin laadun valita tämän perusteella. Ovat kyllä kestäneet riittävän kauan.

Ulkopinta alkaa olla selvillä, eli epoksihartsi ja 1-2 kerrosta mattoa. Saan kyllä apuja tähän kuidutusprosessiin henkilöltä, jolla on hyvä kokemus lasikuidutuksiin liittyvistä töistä.

Ajattelin itse laittaa alun perin vanerin sisäpintaan valttia (tässä on kuulemma lahosuojaus aineet mukana) ja jos parempia ehdotuksia ei tule, niin kokeilen tätä vaihtoehtoa. Maalin käyttö sisäpinnassa ei tule kysymykseen, koska tukkii tuon pinnan (ei hengitä tarpeeksi) ja tästä on hieman huonoja kokemuksia. Korjailin ko. venettä noin 7 vuotta sitten ja nyt tehdään kannet sitten kokonaan uudestaan.

Northling
Viestit: 2767
Liittynyt: 23 Huhti 2003 11:16
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Re: vanerin suojaus

Viesti Kirjoittaja Northling » 28 Maalis 2011 13:02

juovi kirjoitti: Ajattelin itse laittaa alun perin vanerin sisäpintaan valttia (tässä on kuulemma lahosuojaus aineet mukana) ja jos parempia ehdotuksia ei tule, niin kokeilen tätä vaihtoehtoa. Maalin käyttö sisäpinnassa ei tule kysymykseen, koska tukkii tuon pinnan (ei hengitä tarpeeksi) ja tästä on hieman huonoja kokemuksia. Korjailin ko. venettä noin 7 vuotta sitten ja nyt tehdään kannet sitten kokonaan uudestaan.
Kyllä minä olisin edelleen sitä mieltä että kunnon lakka tai maalikalvo on veneen sisällä olevissa vanereissa parempi vaihtoehto.
Se vaneri ei itessään mitään hengitä! Jos kosteutta tulee kannen läpi niin silloin se on tehty aivan päin persettä.
Home vaatii kasvaakseen kolme asiaa: ravintoa, kosteutta ja alustan.
Veneen sisätilat on aina niin kosteat ja ravintoa leijuu ilmassa
Alustaksi käy mikä vaan mihin voi itiöt kiinnittyä, mitä huokoisempi sitä parempi.
Siksi suosinkin kunnon lakka tai maalipintaa. Ja pinta pitää olla niin moneen kertaan vedetty että kaikki puun solukon huokoset ovat suljettu.
Monasti näkee tehdastekoisissa veneissä mahonkivanereita, joihin on ruiskutettu paksu kerros 2-k lakkaa, mutta huookoset ovat jääneet auki ja niistä sitten home puskee levyn sisälle lakan alle.

Hyvä keino estää kansien alapuolien homehtumista on kunniollinen tuuletus erityisesti talvisäilytyksen aikana!

Koivuvaneri on veneeseen ihan hyvä sen ylivoimasen lujuuden vuoksi. Hyvälaatuista havuvaneria ei oikein tahdo löytää. Koivu itsessään vaan on hyvin altista homeille ja lahoille, mutta kun sen tietää ja suojaa sen hyvin, niin kyllä se kestää!

Nortti
PS. Yllä oleva teksti on minun näkemykseni asiasta, eikä välttämättä edusta yleistä näkemystä. Sinulla on oikeus olla eri mieltä. Pidätän oikeuden muuttaa käsitystäni. Scylla Ottiliana, https://www.youtube.com/ottilianasailing

Avatar
raimå
Viestit: 859
Liittynyt: 26 Touko 2006 01:25
Paikkakunta: Helsinki

Re: vanerin suojaus

Viesti Kirjoittaja raimå » 28 Maalis 2011 13:46

Noista vanerilaaduista hieman...

Starkin ja Puukeskuksen mukaan havuvanerin liima-aines ei ole niin "kosteudenkestävä" kuin esim. kotimaisen koivuvanerin tai filmivanerin. Molemmat lienevät UPM:n toimittamaa tavaraa mitä yleensä kauppaavat.

Eli kyllä sen on ihan puutaheinää että havuvaneri olis onni ja autuus venehommissa. Ehkä siellä on havussa vähän emmän pihkaa ym. verrattuna koivuvankkuun, mutta jos vaneri jokatapauksessa käsitellään jollain tavalla ei ole mitään järkeä tuon havuvanerin käytössä.

Asia selviää melko helposti myös kun käy katsomassa noita havuvanereita (halvimmalla tehtyä paskaa) puutavaraliikkeissä. Ihan väärää, oksaista huttua, jonka pinnan joutuu varmasti tasoittamaan ennen maalausta ym. toimenpiteitä. Mun käsityksen mukaan noi havuvanerit on tarkoitettu valuihin ym. kertakäyttöraksakäyttöön ja siihen varmasti hyviä. Itse en niistä rakentaisi mitään veneeseen.

Itse olen käsitellyt kaikki vanerit owatrolilla tai joissain poikkeustapauksissa Hempelin sealerilla. Molemmat tarpeeks litkua kamaa jotta imeytyvät vanerin vähäiseen solukkoon. Sen jälkeen pieni sipaisu karhunkielellä ja maalaus/lakkaus ym. hommiin.
http://fiskaritupuna.wordpress.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Northling
Viestit: 2767
Liittynyt: 23 Huhti 2003 11:16
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Re: vanerin suojaus

Viesti Kirjoittaja Northling » 28 Maalis 2011 14:15

just noin ku raimå sano!

N
PS. Yllä oleva teksti on minun näkemykseni asiasta, eikä välttämättä edusta yleistä näkemystä. Sinulla on oikeus olla eri mieltä. Pidätän oikeuden muuttaa käsitystäni. Scylla Ottiliana, https://www.youtube.com/ottilianasailing

juovi
Viestit: 39
Liittynyt: 27 Maalis 2011 18:30

Re: vanerin suojaus

Viesti Kirjoittaja juovi » 28 Maalis 2011 14:39

Kiitos ohjeista ja niitä saa toki laittaa lisääkin. Tuo edellä mainittu lakkaus jää laskuista pois, koska en pidä välttämättä tästä vanerin ulkonäöstä. Voisihan sen varmasti sävyttää.. Maalasin viimeksi nuo sisällä olevan vaneri pinnat ihan öljypohjaisella maalilla ja en nyt aikonut tehdä asiaa samalla kaavalla.

Avatar
tkk
Viestit: 75
Liittynyt: 27 Heinä 2009 13:42

Re: vanerin suojaus

Viesti Kirjoittaja tkk » 28 Maalis 2011 14:43

Samasta aiheesta keskusteltiin ihan vähän aikaa sitten tuolla "Bilteman venemmaalit" tai jotain sinnepäin aiheessa.

Siinä keskustelussa tuli esille erilaisia aineita ja minäkin tulin vakuuttuneeksi lahoneston tarpeelisuudesta :))

Ilma sitä keskustelua olisin jättänyt sen pois 8o

juovi
Viestit: 39
Liittynyt: 27 Maalis 2011 18:30

Re: vanerin suojaus

Viesti Kirjoittaja juovi » 28 Maalis 2011 15:43

Luin ainakin osaksi tuon Bilteman tuotteita liipanneen kirjoitelman. Lahonsuoja on kyllä varmasti tarpeellinen, koska nämä veneen materiaalit ovat hyvin kosteissa olosuhteissa pitkiä aikoja.

En nyt ole saanut vastausta (kannatusta tai tyrmäystä) tähän valtin käyttöön sisätiloissa ja kommetoikaa vain jos kokemusta asiasta on. Tämä pintahan hengittää peremmin, kuin tuo maalattu ja lahonsuoja-aineet on mukana.

Northling
Viestit: 2767
Liittynyt: 23 Huhti 2003 11:16
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Re: vanerin suojaus

Viesti Kirjoittaja Northling » 28 Maalis 2011 20:36

juovi kirjoitti: En nyt ole saanut vastausta (kannatusta tai tyrmäystä) tähän valtin käyttöön sisätiloissa ja kommetoikaa vain jos kokemusta asiasta on. Tämä pintahan hengittää peremmin, kuin tuo maalattu ja lahonsuoja-aineet on mukana.
Siinähähän se oli heti alla:
Northling kirjoitti:
juovi kirjoitti: Ajattelin itse laittaa alun perin vanerin sisäpintaan valttia (tässä on kuulemma lahosuojaus aineet mukana) ja jos parempia ehdotuksia ei tule, niin kokeilen tätä vaihtoehtoa. Maalin käyttö sisäpinnassa ei tule kysymykseen, koska tukkii tuon pinnan (ei hengitä tarpeeksi) ja tästä on hieman huonoja kokemuksia. Korjailin ko. venettä noin 7 vuotta sitten ja nyt tehdään kannet sitten kokonaan uudestaan.
Kyllä minä olisin edelleen sitä mieltä että kunnon lakka tai maalikalvo on veneen sisällä olevissa vanereissa parempi vaihtoehto.
Se vaneri ei itessään mitään hengitä! Jos kosteutta tulee kannen läpi niin silloin se on tehty aivan päin persettä.
Home vaatii kasvaakseen kolme asiaa: ravintoa, kosteutta ja alustan.
Veneen sisätilat on aina niin kosteat ja ravintoa leijuu ilmassa
Alustaksi käy mikä vaan mihin voi itiöt kiinnittyä, mitä huokoisempi sitä parempi.
Siksi suosinkin kunnon lakka tai maalipintaa. Ja pinta pitää olla niin moneen kertaan vedetty että kaikki puun solukon huokoset ovat suljettu.
Monasti näkee tehdastekoisissa veneissä mahonkivanereita, joihin on ruiskutettu paksu kerros 2-k lakkaa, mutta huookoset ovat jääneet auki ja niistä sitten home puskee levyn sisälle lakan alle.

Hyvä keino estää kansien alapuolien homehtumista on kunniollinen tuuletus erityisesti talvisäilytyksen aikana!

Koivuvaneri on veneeseen ihan hyvä sen ylivoimasen lujuuden vuoksi. Hyvälaatuista havuvaneria ei oikein tahdo löytää. Koivu itsessään vaan on hyvin altista homeille ja lahoille, mutta kun sen tietää ja suojaa sen hyvin, niin kyllä se kestää!

Nortti
Ei se vika siinä vanhassa kannessa varmaan siinä maalissa ollut vaan siinä että se oli jo valmiiksi laho, koska se vuosi ylhäältä, siinä ei paljoa maalit enää auta!

Nortti
PS. Yllä oleva teksti on minun näkemykseni asiasta, eikä välttämättä edusta yleistä näkemystä. Sinulla on oikeus olla eri mieltä. Pidätän oikeuden muuttaa käsitystäni. Scylla Ottiliana, https://www.youtube.com/ottilianasailing

Vastaa Viestiin