Vanhat moottorit ja niihin liittyvä tekniikka, akselistot, ohjausjärjestelmät; puuveneilyn rautapuoli.
-
palonte
- Viestit: 194
- Liittynyt: 02 Tammi 2009 13:17
Viesti
Kirjoittaja palonte » 13 Maalis 2011 19:46
Apuva
Mikähän lie ongelman aiheuttaja, kun havaitsin yhden kesän käytön jälkeen potkurissa kaikkien lapojen juuressa, jättöpuolella pahaa "syöpymää". Ilmeisesti kyse on potkurin kavitoimisesta, jota tosin ei normaaliajossa havaitse. Potkuri pitää hyvin ja välityskin on kohdallaan. Toki kun suoravedolla ajetaan on kierroksia aika lujasti, mutta siihen se on tehtykin. Kysehän on siis oheisen linkin takaa löytyvien kuvien paatista. Koneesta löytyy 230 hp ja potkuri 13x13 .Vastaillaan lisätietoja jos joku kyselee. Projektin kuvat on jo palstalla aiemmin ruodittu, joten ainakin wanha porukka tunnistaa.
https://picasaweb.google.com/lh/photo/7 ... directlink" onclick="window.open(this.href);return false;
oho, linkillä pääsikin vain yhteen kuvaan. tolla loput.
https://picasaweb.google.com/1161694919 ... directlink" onclick="window.open(this.href);return false;
Minkä yxi on rakentanut, sen toinen voi korjata
-
Veli-Matti
- Viestit: 7971
- Liittynyt: 08 Loka 2003 21:59
- Paikkakunta: Varjakka
Viesti
Kirjoittaja Veli-Matti » 13 Maalis 2011 19:56
Onko napa- ja/tai akselisinkki paikoillaan...?
-
palonte
- Viestit: 194
- Liittynyt: 02 Tammi 2009 13:17
Viesti
Kirjoittaja palonte » 13 Maalis 2011 21:16
No eipä ole, mutta ei täällä sisävesillä ole oikein tarvettakaan, ennenkuin vene itsessään pitää sisällään enemmän noita sähköparin osapuolia. Mulla on ollut viimesen parikyt vuotta erilaisia vesikulkineita, eikä koskaan ole tarvinnut moisia miettiä. Teräsvenettä en ole omistanut, siinä ehkä jo pitäisi huomioidakin.
Sähkösyöpyminen tuskin osaisi kohdistua kaikkissa kolmessa lavassa samaan kohtaan.
On toki helppo asia hoitaa kuntoon oli siihen tarvetta tai ei. Nopeakulkuisessa paasissa varmaan oikea paikka olisi pieni sinkki peräsimessä (myös messinkiä) ja sitten veneen sisällä huolehtia että potkuriakseli olisi samassa potenttiaalissa peräsimen kanssa. Pieni vaiva, pitänee tehdä, vaikken äkkiseltään siihen usko.
Minkä yxi on rakentanut, sen toinen voi korjata
-
CC
- Viestit: 819
- Liittynyt: 17 Touko 2008 01:50
- Paikkakunta: JKLn MLK
Viesti
Kirjoittaja CC » 13 Maalis 2011 21:30
Kavitointi kyllä irrottaa ainetta, ja pitkään jatkuessaan ihan näkyvästikin. Sitähän ei saa loppumaan, muuten, kuin poistamalla
kavitointi... Jotenkin mutulla vähän hassu kohta, olisko tuo kuitenkaan se paikka, missä alipainemaksimi esiintyisi?
Jos kierroksia ei pääse laskemaan, niin oliskohan sitten potkurin pinnan silotus ja kiilloitus ne vaihtoehdot. Eikös täällä ollut joku
kilpaveneilijäkin...?
36 Cavalier Crusader, nyttemin uudessa kodissa.
-
bonito
- Viestit: 787
- Liittynyt: 26 Joulu 2006 09:53
- Paikkakunta: Pori
Viesti
Kirjoittaja bonito » 13 Maalis 2011 21:59
Jos siinä pronssipotkurissa on säästetty kuparia ja laitettu messinkiä sekaan. Ruostumaton akseli ja potkurissa oleva messinki saattais aiheuttaa jotain tollasta. Kavitaatiokuplien aiheuttamaksi oudossa paikassa, kavitaatio syö yleensä imupuolelta.
-
palonte
- Viestit: 194
- Liittynyt: 02 Tammi 2009 13:17
Viesti
Kirjoittaja palonte » 14 Maalis 2011 08:30
bonito kirjoitti:Jos siinä pronssipotkurissa on säästetty kuparia ja laitettu messinkiä sekaan. Ruostumaton akseli ja potkurissa oleva messinki saattais aiheuttaa jotain tollasta. Kavitaatiokuplien aiheuttamaksi oudossa paikassa, kavitaatio syö yleensä imupuolelta.
Potkuri on kuitenkin merkkitavaraa ameriikan maalta, joten luulisi materiaalipuolen olevan kunnossa. Käyttötarkoituskin on jo alunalkaen sellainen, ettei lavat kestäisi jos olisivat mitä tahansa tinurien tavaraa. Kaavitaation aiheuttamat viat kai vissiin tulisivat lapojen kärjen tuntumaan, eikä tuonne napaan, mutta imupuolellahan nuo kyllä mielestäni ovat.
Niin ja potkurin pinta oli ja edelleenkin on kiiltävän sileä vauriokohtaa lukuunottamatta, vaikka väri onkin vedessä tummunut.
Onko suosituksia paikkausmenetelmistä ?
Minkä yxi on rakentanut, sen toinen voi korjata
-
riskila
- Viestit: 144
- Liittynyt: 10 Joulu 2005 20:56
- Paikkakunta: Eurajoki
Viesti
Kirjoittaja riskila » 14 Maalis 2011 08:43
Kyseessä on ilmiselvä kavitaatiosyöpymä. Materiaalilla ja galvaanisella korroosiolla ei ole mitään tekemistä sen kanssa. Palvelin aikanaan Nuoliveneillä, joissa kavitaatio aiheutti vastaavia kuoppia.
-
matti
- Viestit: 2185
- Liittynyt: 12 Maalis 2005 15:31
Viesti
Kirjoittaja matti » 14 Maalis 2011 19:18
Joopa, kavitaatio on aiheuttaja kuten Riskila edellä jo kirjoittikin.
Siellähän ne alipainepuolella ovat, olisiko vasenkätisyys sotkenut Boniton katsetta?
Muistan, kun joskus vaihdeltiin V-P:n potkureita, AL-potkuri saattoi olla niin epäonnistuneesti hiottu, että kk meinas lavat jo irrota juuresta, juuri tuosta samasta kohtaa, niissä vaan tuppas syöpymä olemaan etureunaan saakka.
Mikä sen aiheuttaa, eihän siinä potkurissa ollut mitään vikaa paikalleen laitettaessa?
Olisiko, että perälaakeri siinä edessä sotkee virtausta siten, että paine häviää potkurin juuresta?
Voisiko sitä kokeilla siirtämällä, jos on akselissa varaa, potkuria taaksepäin, vaikka vaan sentin, auttaisikohan?
Tai hiomalla potkurin etupään terävät olkapäät pois??
Matti
-
RistoA
- Viestit: 270
- Liittynyt: 04 Touko 2007 19:45
- Paikkakunta: Tampere
Viesti
Kirjoittaja RistoA » 14 Maalis 2011 19:19
Asiasta mitään tiä, mutta jos olis mun vene, niin laittaisin kumiputkenpätkän rupelin ja tukilaakerin väliin. Siihen jää ikävä väli, missä hankala alipainekupla saattaa mytiä. Olis siis semmoinen virtausohjain se putkenpätkä.
Risto
-
matti
- Viestit: 2185
- Liittynyt: 12 Maalis 2005 15:31
Viesti
Kirjoittaja matti » 14 Maalis 2011 19:36
RistoA kirjoitti:Asiasta mitään tiä, mutta jos olis mun vene, niin laittaisin kumiputkenpätkän rupelin ja tukilaakerin väliin. Siihen jää ikävä väli, missä hankala alipainekupla saattaa mytiä. Olis siis semmoinen virtausohjain se putkenpätkä.
Risto
Aikoinaan Mary II:een tein "virtausohjaimen" akselisinkistä sahaamalla sinkin takapäästä kavennuksen pois=sinkki oli etupäästään kartio ja takapään tasopinta nojas potkurin etupään tasopintaan. En tiedää sen vaikutusta, mutta potkurissa ei ollut ainakaan kavitoimisen jälkiä, siihen voi pääasiassa vaikuttaa Nissanin vähälukuiset ja iäkkäät konit.
Matti
-
Simon
- Viestit: 958
- Liittynyt: 22 Maalis 2007 23:27
- Paikkakunta: Kaskinen
Viesti
Kirjoittaja Simon » 14 Maalis 2011 20:53
Tuossa katselin ja tuumailin, niin kuva 48. kertoopi aika paljon.
Kysessä on jokatapauksessa kavitaatio, niin kuin täällä on jo kerrottu, tosin harvinaisessa paikassa.
Mielestäni tuo ilmiö johtuu suht ohuen pukkilaakerin ja potkurin isohkon navan kokoerosta, sekä laakerin ja potkurin etäisyydestä.
Korjausehdotus: potkurin ja laakerin väli n.10 mm ja potkurin napaa hiottava sekä etu, että takapuolelta "sulavammaksi", niin kuin kuvan 79 värierot lapojen juuressa antavat ymmärtää.
En väitä tätä oikeaksi tiedoksi, mutta pienellä kokemuksella nämä potkuriasiat tuntuu välillä "henkimailman" asioilta

-
pellamo
- Viestit: 755
- Liittynyt: 14 Touko 2009 21:12
- Paikkakunta: surkia merikaapunni Oulu
Viesti
Kirjoittaja pellamo » 14 Maalis 2011 22:33
"Susipotkuri"...Valuvika tai väärennös koko rusetti.
Ei yhdessä kesässä tollaista noin rosoista lähes murentunutta jälkeä tule kavitoimalla eikä sähköiisellä syöpymisellä
Tarkka suunnittelu "tappaa" luovuuden ja haaskaa värkkäilyaikaa..
-
Simon
- Viestit: 958
- Liittynyt: 22 Maalis 2007 23:27
- Paikkakunta: Kaskinen
Viesti
Kirjoittaja Simon » 14 Maalis 2011 22:46
Niinpä, eihän yksi lisäarvaus kokonaisuutta kaada

Kevät kun pähkitään, niin eiköhän homma ratkea

-
palonte
- Viestit: 194
- Liittynyt: 02 Tammi 2009 13:17
Viesti
Kirjoittaja palonte » 15 Maalis 2011 08:51
Kiitoksia asiallisista kannanotoista, mukana juttuja joita todella töytyy harkita. Pari juttua kuitenkin keskusteluun lisätiedoksi.
Otin veneen kesken kesää pikaremonttiin kun tukilaakeriin kohdistuvat sivuttaisvoimat saivat pohjan keskisauman vuotamaan. Tällöin potkuri "muistaakseni" oli OK, ts. en huomannut mahdollisia ongelmia. Tällöin lyhensin pohkuriakselia hieman, joten kuvan 48 tilanne ei enää ole voimassa, vaan potkurin etäisyys tukilaakeriin on n. 10mm, jota pienemmäksi sitä ei uskalla viedä. Voimalinja kun on vanhanaikainen, eli venettä työnnetään moottorikumien välityksellä eteenpäin.
Tilapäiskorjaus pohjan osalta oli mallia "lossikapula sikaflexillä" keskisauman kohdalle. eli virtaukset potkurin ja pohjan välissä menivät uusiksi. Vaikutuksia voi vain arvailla.
Kumiletkun pätkä potkurin tukilaakerin välillä vaikutti hyvältä idealta, samoin pieni muotojen viimeistely. Itse olen ajatellut myös kiinnitysmutterin päälle muotoholkkia, jonkinlaista sukkulaa.
Potkurin korjausehdotuksia edelleen kaivataan. Saatan avata aiheesta oman projektisivun, jos tämä alkaa turpoamaan.
Minkä yxi on rakentanut, sen toinen voi korjata
-
pellamo
- Viestit: 755
- Liittynyt: 14 Touko 2009 21:12
- Paikkakunta: surkia merikaapunni Oulu
Viesti
Kirjoittaja pellamo » 15 Maalis 2011 10:41
Jospa se liittyykin siihen kun potkuri on siirtynyt liian lähelle tukilaakeria ja ei saa vettä kunnolla keskiön osalla.....siltä osin kavitoi tai ventiloi ja syöpyy...
Itsellä kerran vääntyi potkurin alla oleva potkurin suojalevy ja alkoi sekoittaa virtauksia ja isoilla kierroksilla "sutia".Pronssipotkuriin syöpyi lyhyessä ajassa pilkkuja koko lapojen alueelle.
Tarkka suunnittelu "tappaa" luovuuden ja haaskaa värkkäilyaikaa..