Olin tässä posket hehkuen aikeissa laittaa bemarin entistä ehommaksi talven aikana, ja kyselinkin hoonaus ym. neuvoa-kiitos vaan vastauksista! Huomasin kuitenkin pienen halkeaman kannen reunassa ja kiikutin koko roskan pajalle. Nyt näyttääkin vähän siltä että vaikka siinä oli glykolijäähdytys, niin d12 on maineensa mukainen

ja jos kansi ei vielä vuoda, niin ainakin kohta vuotaa. Halkeama on siis suuttimen kammion ja vesitilan välissä ja se jää kuparitiivisteen alle melkein kokonaan. Mitä raati sanoo-onko se sitä myöten selvä vai voisiko homma vielä pitää? Viime kesänä rupesi öljyä ilmestymään glykolin joukkoon, mutta ilmeisesti kannentiivistekin oli vuotanut. Ajattelin läntätä kokoomisvaiheessa chemical metallia halkeamaan ja kattella ensi kesän hommaa.
ps. Jos jollain on nurkissa turhanpanttina joku puupurkkariin sopiva mosa 7-20 hp, niin saa tarjota. Projektikin käy, jos siihen saa osia jostain. Ei ole pakko olla dieseli.
T:P