sakkakuppivaimikäseoli

Vanhat moottorit ja niihin liittyvä tekniikka, akselistot, ohjausjärjestelmät; puuveneilyn rautapuoli.
JussiA
Viestit: 300
Liittynyt: 27 Helmi 2005 18:25

sakkakuppivaimikäseoli

Viesti Kirjoittaja JussiA » 26 Kesä 2010 19:27

Heti tankin ja pa-hanan jälkeen on tämmönen kuppi, jossa karkea suodatin. Suodatin oli sen verran tukkosen näköinen että irrotin ja putsasin jonka jälkeen kuppi täyteen menovettä ja paikalleen. Ilmaa ei jäänyt paljoa sisälle. Sitten n. 10 minuutin käytön jälkeen kupponen näyttää tuolta kuin kuvassa, ilmaa puolillaan. Ei vissiin kuulu asiaan?
Kone kävi hyvin ainakin sen aikaa mitä laiturissa käytin (15 - 20min, ilmaa ei tuntunut menevän järjestelmässä eteenpäin) mutta eikös tuon nyt kuuluis olla ilmatiivis kampe, vaihdanko letkut ja liittimet ja hanan tankin ja tuon kupin välistä ennenkuin uskallan jatkaa matkaa?
Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia nähdäksesi tämän viestin liitetiedostoja.

JussiA
Viestit: 300
Liittynyt: 27 Helmi 2005 18:25

Re: sakkakuppivaimikäseoli

Viesti Kirjoittaja JussiA » 28 Kesä 2010 16:36

Vastaan siis itse itselleni kun sain tämän huiman mysteerin ratkaistua: sakkakupissa ei ole ilmaa (ainakaan paljoa) vaan kone imi sinne alipaineen. Syy löytyi pahasti tukkeutuneesta pa-hanasta. Ei meinannut järki ensin riittää että kuinka kone käy jos se kerran hörii noin pahasti ilmaa välistä, mutta eipä se sitten ilmaa hörinytkään vaan letkut lytyssä polttoainetta tukkeutuneen hanan läpi.

Avatar
palonte
Viestit: 194
Liittynyt: 02 Tammi 2009 13:17

Re: sakkakuppivaimikäseoli

Viesti Kirjoittaja palonte » 01 Heinä 2010 08:41

Taisit käydä melko lähellä sitä tilannetta, jossa kyytin otetuille sukulaisille/anopille/... tulee lipsautettua lause " no mikä sille nyt tuli, ikinä ei oo tarvinnu mitään tehdä ja nyt se noin vain sammu, outo juttu".
Suosittelen kurkkaamaan varsinaiseen pa-tankkiinkin, josko sielläkin olisi jotain....(imusuodin tai muuten vain schaissea).
Minkä yxi on rakentanut, sen toinen voi korjata

Avatar
Notreal
Viestit: 2014
Liittynyt: 22 Huhti 2008 00:10

Re: sakkakuppivaimikäseoli

Viesti Kirjoittaja Notreal » 01 Heinä 2010 10:02

JussiA kirjoitti:Vastaan siis itse itselleni kun sain tämän huiman mysteerin ratkaistua: sakkakupissa ei ole ilmaa (ainakaan paljoa) vaan kone imi sinne alipaineen. Syy löytyi pahasti tukkeutuneesta pa-hanasta. Ei meinannut järki ensin riittää että kuinka kone käy jos se kerran hörii noin pahasti ilmaa välistä, mutta eipä se sitten ilmaa hörinytkään vaan letkut lytyssä polttoainetta tukkeutuneen hanan läpi.
Sitä vaan, että kuten aloitustekstissä kirjoitit, "Sitten n. 10 minuutin käytön jälkeen kupponen näyttää tuolta kuin kuvassa, ilmaa puolillaan." pitää kyllä paikkansa.... Ei se alipaineen kehittyminen sinne mitään muuta kaasua saa aikaiseksi... 8-|
Notreal
Veneilyä Suomessa jo ensimmäisessä sukupolvessa.
Princess OJ8834

JussiA
Viestit: 300
Liittynyt: 27 Helmi 2005 18:25

Re: sakkakuppivaimikäseoli

Viesti Kirjoittaja JussiA » 02 Heinä 2010 09:08

No ilmaahan siellä varmaan vähäsen oli, aika harvassa olomuodossa tosin. Sen verran sinne kehittyi sitä alipainetta että kun koneen sammutti niin hetken päästä kuppi oli taas aivan täynnä polttoainetta, kun paine hiljalleen tasaantui.

Vastaa Viestiin