Puisen moottoriveneen salamasuojaus?

Vanhat moottorit ja niihin liittyvä tekniikka, akselistot, ohjausjärjestelmät; puuveneilyn rautapuoli.
Avatar
mixurium
Viestit: 92
Liittynyt: 05 Marras 2008 10:01
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Puisen moottoriveneen salamasuojaus?

Viesti Kirjoittaja mixurium » 18 Marras 2008 12:33

Vaikka kysymykseni ei kovin ajankohtainen olekkaan, niin olen tätä jonkin kerran pähkäillyt,
eli miten olette puuveneenne salamalta suojanneet? Faradayn häkki? Tekniset toteutukset kiinnostavat kovasti ja lähinnä puisia moottoriveneitä koskien ei purjeveneitä niinkään.

Avatar
kardinaali
Viestit: 261
Liittynyt: 20 Loka 2003 13:09
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Viesti Kirjoittaja kardinaali » 18 Marras 2008 13:24

Faradayn häkki on varmaan hyvä, mutta en muista kyllä kertaakaan sellaista veneessä nähneeni. Itsensä voisi tietysti suojata ryömimällä johonkin venytettyyn katiskaan, mutta ei se paljon auta, jos vene palaa ympäriltä. Sitä paitsi se olisi melkoisen koomisen näköistä.

Vai meinasitko veneen suojausta, kun se on laiturissa tai yleensä ankkurissa?

Avatar
lacrits68
Viestit: 463
Liittynyt: 31 Heinä 2006 16:42
Paikkakunta: ulkomaat, Uumaja, Swe
Viesti:

Viesti Kirjoittaja lacrits68 » 18 Marras 2008 13:33

"Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do, than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover." - Mark Twain

Avatar
Vandrock
Viestit: 354
Liittynyt: 20 Helmi 2005 21:27
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Vandrock » 18 Marras 2008 20:28

Kerran puuveneillessä oli ukkosta ilmassa, vaikkei suorastaan salamoinutkaan. Mukana olleilla tytöillä nousi useita yksittäisiä pitkiä hiuksia suoraan kohti taivasta. Näytti hauskalta ja erikoiselta, mutta vähän pelottikin. Myöhemmin asiantuntijat sanoivat, että hengenlähtö oli lähellä.
Samalla veneellä vuodesta 1968
http://www.picturetrail.com/photos/vandrock

Avatar
Donna 28
Viestit: 2729
Liittynyt: 08 Tammi 2008 20:10

Salamat ja puuvene

Viesti Kirjoittaja Donna 28 » 25 Marras 2008 21:55

Jospa joku kertoisi tarkemmin, en ole oikein jyvällä, miksi puuveneily ukonilmalla olisi vaarallisempaa kuin esim. lasikuitu, rauta tai jollakin muulla veneily? Mitä suojaa te erikoisesti haitte? Miksi hengenlähtö oli lähellä?
Donna 28

arttuprkl
Viestit: 31
Liittynyt: 29 Marras 2007 18:50
Paikkakunta: kaakkois-suomi

hengenlähdöstä...

Viesti Kirjoittaja arttuprkl » 26 Marras 2008 07:27

olen kuullut samanlaisesta tapauksesta, kun naisilta nousi tukka pystyyn keskellä merta...
kuulemma johtuu siitä, että salama kasaa "iskumispaikkaa" luoden jonkinlaisen alustavan sähkökentän jossa purkautua helpoimpaan paikkaan.
...tiedä häntä onko asiassa perää
-kalastus on mukava laji, vierestä katsellessa-

Avatar
kardinaali
Viestit: 261
Liittynyt: 20 Loka 2003 13:09
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Re: hengenlähdöstä...

Viesti Kirjoittaja kardinaali » 26 Marras 2008 12:08

arttuprkl kirjoitti:olen kuullut samanlaisesta tapauksesta, kun naisilta nousi tukka pystyyn keskellä merta...
kuulemma johtuu siitä, että salama kasaa "iskumispaikkaa" luoden jonkinlaisen alustavan sähkökentän jossa purkautua helpoimpaan paikkaan.
...tiedä häntä onko asiassa perää
Juuri tästä on kyse. Varaukset kertyvät ja pian olisi voinut tosiaan aueta sille varsinaiselle salamalle purkauskanava.

Kai se teoriassa on niin, että puuvene on vaarallisempi, koska se ei muodosta suojaavaa Faradayn häkkiä, mutta käytännössä tilanne on varmaan aika tasoissa. Ei viittis kumminkaan kokeilla!

Avatar
Notreal
Viestit: 2014
Liittynyt: 22 Huhti 2008 00:10

Re: hengenlähdöstä...

Viesti Kirjoittaja Notreal » 26 Marras 2008 13:05

arttuprkl kirjoitti:olen kuullut samanlaisesta tapauksesta, kun naisilta nousi tukka pystyyn keskellä merta...
kuulemma johtuu siitä, että salama kasaa "iskumispaikkaa" luoden jonkinlaisen alustavan sähkökentän jossa purkautua helpoimpaan paikkaan.
...tiedä häntä onko asiassa perää
Merellä liikkuvia naisia on perinteisesti pidetty muita fiksumpina.
Jokunen on tiettävästi lausahtanut: "Nythän mulla välähti" ja tämä yllämainittu saattaa olla tekemisissä asian kanssa ?
Notreal
Veneilyä Suomessa jo ensimmäisessä sukupolvessa.
Princess OJ8834

Avatar
Donna 28
Viestit: 2729
Liittynyt: 08 Tammi 2008 20:10

Salamoiden torjunta

Viesti Kirjoittaja Donna 28 » 28 Marras 2008 20:22

Miten niitä salamia voisi torjua, siis minkälaisella ukkosenjohdattimella vai perinteiset kumisaappaat?
Ei silti, vähän on naisia meikäläisen veneessä näkynyt viime vuosina.
Donna 28

TeddyDiver
Viestit: 430
Liittynyt: 09 Huhti 2007 15:12
Paikkakunta: Jäämeri

Viesti Kirjoittaja TeddyDiver » 29 Marras 2008 10:08

Jotain olen aiheesta lukenut, mutta omakohtaista kokemusta ei ole.
Eli ukkosenjohdatin jostain mastosta alas veteen.. Purjeveneessä jossa on alumiinimasto ei tarvi kun madoittaa se veteen. Jonkun lähteen mukaan sen vesikontaktin pitäs olla useammassa kohdassa ympäri veneen vesilinjaa. Perusteluna oli, että vedessä salaman virta purkautuu pintaa pitkin, ja jos ukkosenjohdatin on maadoitettu esim purjeveneen köliin, niin salama voipi iskeä veneen sisällä johtimesta vesirajaan tai jtn.
Tähän nykyseen projektiin oon aatellu jotain systeemiä mutta ei vielä tiedä mitä. Pitää muistaa laittaa tänne linkkivinkkiä ym jos taas löytyy...

TeddyDiver
Viestit: 430
Liittynyt: 09 Huhti 2007 15:12
Paikkakunta: Jäämeri

Viesti Kirjoittaja TeddyDiver » 29 Marras 2008 11:18

Löyty heti ensimmäisestä kirjasta minkä otin hyllystä (tai itse asiassa tää oli jo pöydällä) Nigel Calder kirjoittaa aiheesta Boatowners Mechanical and Electrical Manual kirjassa 10 sivun verran, joten kaikkee ei tähän pysty laittaan ;) ja se on sen verran hyvä oopus veneilijälle että kannattaa muuten hommata kun hintakaan ei ole kirjan laajuuteen nähden paha. Tieten se että kirja on englanniksi voi haitata http://www.amazon.com $33 +lähetyskulut
Mutta asiaan..Mitä tossa edellä tuli mainittua meni ihan oikein. ABYC edellyttää 21mm2 kuparikaapelia pääjohtimeksi ja 13mm2 johdinta muihin sivujohtimiin. Kaapeleitten tulis olla ISO 1 tai A tyyppiä/ABYC type 2 (älkää kysykö..) Kupari tanko tai latta käypi myös. Maadoitus "levyn" pinta-ala vähintään ABYC 1 neliöjalka ja ISO 0,25m2 (eli isompi kuin toi amerikkalaisten) Isommat metalli massat, kuten moottori, pitäs maadoittaa samaan kaapeliin.
Elektroniset laitteet voi suojata SPD (surge protection device) tai tunnetaan myös TVSS nimellä? Ko laitteiden kaapeli olis hyvä vetää mahdollisimman suorina ja lyhyinä, mielummin mahdollisimman kauaksi ukkosenjohdattimesta, ja mielummin suoraan kulmaan UJ:n kanssa..

Ai niin.. http://www.lightningmaster.com/

TeddyDiver
Viestit: 430
Liittynyt: 09 Huhti 2007 15:12
Paikkakunta: Jäämeri

Viesti Kirjoittaja TeddyDiver » 29 Marras 2008 11:28

Ai niin.. http://www.lightningmaster.com/
Ja sieltähän se löyty noita TVSS:ä eli Transient Voltage Surge Supression device..

Avatar
Donna 28
Viestit: 2729
Liittynyt: 08 Tammi 2008 20:10

Ukkosenjohdattelua

Viesti Kirjoittaja Donna 28 » 01 Joulu 2008 21:17

Jospa siitä jutusta saisi jonkinmoisen rautalankamallin, niin tällainen yksinkertainenkin englantia taitamaton - en ainakaan pystyisi sujuvasti 10 sivuakaan ymmärtämään - saisi jonkinmoisen kuvan.
Donna 28

Avatar
Veli-Matti
Viestit: 7971
Liittynyt: 08 Loka 2003 21:59
Paikkakunta: Varjakka

Viesti Kirjoittaja Veli-Matti » 02 Joulu 2008 00:08

Milloin viimeksi on salama iseknyt matalamastoiseen puuveneeseen? Ja millaisilla kalustovaurioilla/henkilövahingoilla?
Näin ytäkkiä ei tule mieleen tai sitten semmoinen uutinen on mennyt ohi...
Veli-Matti

http://www.varjaagi.fi" onclick="window.open(this.href);return false;

http://kuvablogi.com/nayta/1972556/" onclick="window.open(this.href);return false;


"Aina löytyy eskimoita, jotka osaavat neuvoa kongolaiselle miten selvitä parhaiten helteessä..."

Northling
Viestit: 2767
Liittynyt: 23 Huhti 2003 11:16
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Salamia

Viesti Kirjoittaja Northling » 02 Joulu 2008 16:23

Moro

Vuonna 1987 tiedän ainakin salaman iskeneen yhden tutun NF-purjeveneeseen reposaaressa. Veneessä oli maadoituskaapelit rusteista köliin, mutta niin vain löi salama suoraan läpi pohjasta että olisi uponnut ellei iisäntä olisi sattunut menemäään paatille ukonilman jälkeen. Veneestä tuhoutui kaikki sähkölaitteet ja mm. lämppärin metallikierteiset pahviputket hiiltyivät. Reikiä oli punkan alus vanereissa ja pohjan kusilaidun läpi...

Mun sähköinsinööri kaveri vastasi näin, kun kyselin salamasuojausta maadoituksella: "Maapuoli määrää kohdan, johon salama lopulta iskee. Kumpaan veneeseen luulet salaman mieluummin iskevän? Siihen, jossa on maadoitus vai siihen, jossa ei ole maadoitusta. Maadoitus ei anna mitään todellista suojaa, koska saman energia on niin suuri, että se menee maihin (veteen) mistä parhaammaksi näkee. Meille ei muuten laitettu mitään maadoituksia!

Nortti
PS. Yllä oleva teksti on minun näkemykseni asiasta, eikä välttämättä edusta yleistä näkemystä. Sinulla on oikeus olla eri mieltä. Pidätän oikeuden muuttaa käsitystäni. Scylla Ottiliana, https://www.youtube.com/ottilianasailing

Vastaa Viestiin