suolaisesta makeaan

Yleistä keskustelua puuveneisiin liittyvistä asioista.
mace
Viestit: 10
Liittynyt: 18 Huhti 2003 10:51

suolaisesta makeaan

Viesti Kirjoittaja mace » 03 Maalis 2004 18:36

Seitsenmetrinen keskimoottorifiskari on ollut merellä. Nyt se on tarkoitus tuoda makeaan veteen. Onnistuuko käyttö järvellä moottorin suhteen ilman muutoksia tms. ?

Avatar
jansix
Viestit: 578
Liittynyt: 25 Joulu 2003 19:24
Paikkakunta: oulu
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jansix » 03 Maalis 2004 22:49

tere! jos se on raakavesi jäähdyteinen, eli ottaa veden suoraan järvestä järjestelmään niin eihän makeavesi syövytä lohkoa, kantta ,pakosarjaa tai vaihteistoa läheskään niin paljon kuin suolainen merivesi. jos taas on suljettu järjestelmä eli glygolit kiertää lämmön vaihtimissa niin moottorillasi on periaatteessa sama millaisesa vedesä ajetaan.

make.n
Viestit: 130
Liittynyt: 08 Joulu 2003 10:57
Paikkakunta: riihimäki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja make.n » 04 Maalis 2004 20:41

Moi !

Me ostettiin nykyinen vene merikäytöstä (v.-83 Perkins, makeavesijäähdytyksellä) ja edellinen omistaja jolla vene oli ollu 25 vuotta oli tyytyväinen että hänen pitkään vaalimansa vene koneineen
pääsee MAKEAN veden syleilyyn.
Oli ihan oikeesti sitä mieltä että koneelle tuli kymmenen vuotta elinikää
lisää.
Kyllä kai se suolainen meri ilma vaikuttaa muuallekkin kun jäähdytyskanaviin?

Terv. Make.n
Saas nähdä mitä tästäkin tulee? - http://groups.msn.com/Makenvenerojekti/

Vastaa Viestiin