Mikä olisi mielestänne hyvä hinta tälle...

Yleistä keskustelua puuveneisiin liittyvistä asioista.
Vastaa Viestiin
Antti I
Viestit: 5
Liittynyt: 28 Joulu 2003 22:03

Mikä olisi mielestänne hyvä hinta tälle...

Viesti Kirjoittaja Antti I » 19 Helmi 2004 23:45

Ohessa olisi linkki muutamiin kuviin, jotka ovat veneestä jota katselin viime kesänä. Nyt, kun katselin kuvia niin en malta olla pyytämättä asiaa tuntevien mielipiteitä tässä asiassa.

Ohessa olisi linkki muutamiin pienehköihin ja epäselviin kuviin veneestä.

http://www.netikka.net/matkapaja/venekuvat.html

Minua jäi askarruttamaan veneen arvo. Mikä teidän mielestänne noin äkkipäätään voisi olla veneen arvo?

Mielestäni vene oli kohtuullisen hyvässä kunnossa pieniä sanomisia lukuunottamatta. Keulasta näkyi mm. hieman päivänvaloa laudan välistä tms. Vene oli myös melko likainen (kuraa ja pölyä vain) sisältä.

Tiedän, että on vaikea sanoa yht'äkkiä hintaa, mutta jotakin voidaan varmasti arvuutella.

Katsotaan millaisia arvuutteluja tulee ja kerron sitten mikä oli veneestä pyynti. En ostanut venettä syksyllä, koska tuli muuta rahanmenoa kesken kaiken. Vene voi olla toki jo myyty, joten jos omistaja lukee tätä niin toivon ettet loukkaannu...

Kyseessä on siis maalattu puuvene. Pituus on varmaan n. 7-8m.

Kinde
Viestit: 793
Liittynyt: 25 Marras 2003 13:43

Viesti Kirjoittaja Kinde » 20 Helmi 2004 00:19

Vaikea on arvoa noista kuvista sanoa ja kun toi pituuskin on semmonen joka ehjien veneiden osalta määrittelee hintaa merkittävästi. Mua maalatussa veneessä arveluttaa se että ei näe miltä puu näyttää. Tummumat ja mahdolliset huonot korjaukset jää helposti huomaamatta.
mikä kone? jos pyynti olis 2000-3000 vois käydä katsomassa

MD11C
Viestit: 49
Liittynyt: 03 Joulu 2003 09:34

Viesti Kirjoittaja MD11C » 20 Helmi 2004 08:52

Todella hieno. Mikä moottori tuo on? vanha sivuventtiili kolmonen.
Sisustassa hieno ajanpatina. Tosin jos sais lakatulle puulle, ois tod. tyylikäs.

Antti I
Viestit: 5
Liittynyt: 28 Joulu 2003 22:03

Viesti Kirjoittaja Antti I » 20 Helmi 2004 09:40

Moottori on 3-pytttynen Wikke. Olen samaa mieltä, että sisustassa on mukavaa ajan patinaa ja pienellä vaivalla siitä saisi hienon.

Nopean katselmukseni mukaan syksyllä kansien ja skantäkin alusrakenteet olivat ihan hyvässä kunnossa. Huonossa kunnossa oli ainakin se reunalista, joka kiertää kannen reunoja ulkopuolella, mutta niiden vaihtamisessa tuskin on kovin kova työ.

Heizel
Viestit: 29
Liittynyt: 16 Touko 2003 17:04
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Heizel » 20 Helmi 2004 18:45

Oletko tsekannut tarkasti veneen vedenalaiset osat. Maalin alle on helppo piilottaa veneessä mahdollisesti olevia virheitä/vikoja. Itse ostin ensimmäiseksi puuveneeksi vajaa kuusi metrisen lakatun hyttipaatin. Lakatut pinnat veneessä näyttivät hyville, mutta yllätys löytyikin pohjamaalin alta. Keulapuun tamminen alaosa oli laho, samoin lautojen päät jotka kiinnittyvät keulapuuhun. No, selvisipähän keulaosan vuotokohta : (.

Avatar
wikumies
Viestit: 128
Liittynyt: 02 Joulu 2003 18:28
Paikkakunta: veneliitto5544@gmail.com

merten kaunotar

Viesti Kirjoittaja wikumies » 20 Helmi 2004 20:17

moi siisti vene arvo lonkalta tuossa kunnossa 1000-1400e w3 vaihtaisin w2 malliin 3 ollut ja tulee olemaan vesikierto ongelmia on kokemuksia moottorisi on vm 73-75 wickström t.wikumies

Vieras

Wikkestä

Viesti Kirjoittaja Vieras » 20 Helmi 2004 22:26

Morjenttes
Heh, aikas hyvä... heitäs kuvaa jos oot tehnyt moisen modifioinnin, W3 -> W2.. :-) mutta eikös wikkessäkin ole hammasrataspumppu ja vaseliiniä laitetaan voitelukuppiin, näin muistaakseni näin kun käpistelin w-1:n viime syksynä kuntoon.. Mutta tuo wikumiehen idea (aikaisemmassa viestissä) laittaa sinkki vesikanavaan kuullostaa ideana ihan hyvältä, miten sen vain sais kiinni niin että esm. ei lähde kesken kesän liikkeelle ja tuki vesikanavaa...?
timo

Antti I
Viestit: 5
Liittynyt: 28 Joulu 2003 22:03

Viesti Kirjoittaja Antti I » 20 Helmi 2004 23:14

Moottorista en todella tiedä kummempaa, muuta kuin sen, että se kuulemma käy ja kukkuu.

Melko hurjalta kuullostaa tuo yhden pytyn poistaminen...

Mukavaa, että vene herättää näinkin paljon keskustelua täällä foorumissa ajattelin ensin, että mahtaakohan ketään kiinnostaa tuollainen paatti ja sen arvo.

Kuten jo aikaisemmassa viestissä sanoin, en ole varma onko vene myyty jo uuteen kotiin, joten eipä tässä tiedä haikailenko turhaa sen perään.

Sisällä veneessä olisi varmasti hieman hommia ensin hionnassa ja sitten lakkaamisessa, mutta sehän näissä venehommissa pitää mielenkiinnon yllä. Tilaakin tuollaisessa veneessä olisi vaikka laittaa keitin ja juokseva vesi. On sitä pienemmissäkin nähty...

Ulkopohjan päin näkisin veneen mieluiten puupuhtaana ja lakattuna ja pohjassa myrkkyvärin...

Mukavahan noista on unelmoida näin talvi-iltoina....;)

Vieras

Viesti Kirjoittaja Vieras » 20 Helmi 2004 23:46

Moi Antti I
Niin vielä tuosta sopivasta hinnasta, aika mielenkiintoista vertailua näissä puuveneiden hinnoittelussa voi harrastaa esim. katsomalla suomalaista tarjontaa pörssissä ja suomen puuvenevälitys sivustoilla sekä muillakin suomalaisissa veneenmyyntisivustoilla, ja sitten katsastamalla esim. båtbörssen; ruotsalaista, vastaavaa tarjontaa. Tietysti historialla on oma osuutensa näissä hintojen kehittymisessä, mutta aikamoisia eroja löytyy vastaavanlaisten veneiden hinnoissa...? Mutta tuohon kysymykseen sopivasta hinnasta, miten, olisko semmoinen pyyntihinta -20% sopiva...
:-)
timo

make.n
Viestit: 130
Liittynyt: 08 Joulu 2003 10:57
Paikkakunta: riihimäki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja make.n » 21 Helmi 2004 00:04

Nimeen omaan katso rungon kunto sisäpuolelta ja käytä nenää.
Jos et itse haista, niin varmasti tutuista löytyy joku kuka pystyy tunnistamaan pehmenneen puun hajun.
Ihme velhoja on olemassa!!
Saas nähdä mitä tästäkin tulee? - http://groups.msn.com/Makenvenerojekti/

make.n
Viestit: 130
Liittynyt: 08 Joulu 2003 10:57
Paikkakunta: riihimäki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja make.n » 21 Helmi 2004 00:19

Täsmennykkesä vielä tohon edelliseen tarkoitin että pyydä sinne haistelemaan joku semmonen kenellä on ollu jo puuvene.
Kuttaperkkaveneen homeet voi haista ihan erilaiselta.
Puuvene TUOKSUU puuöljyltä ja tervalta.
Ja aspergooli ei haise, ainakin luulen niin.
Mun vene ainakin HAISEE veneelle.

Make.n
Saas nähdä mitä tästäkin tulee? - http://groups.msn.com/Makenvenerojekti/

Vieras

Viesti Kirjoittaja Vieras » 21 Helmi 2004 00:33

Moi Veli-Matti...
Kirjoitit tuossa aiemmin w-3:n termostaatin tärkeydestä moottorin kestävyyteen, mulla on tosin w-1, siinä oli oman "kenttämittauksen" mukaan (kun oon kuullut neuvoja, siis keitin lämpömittarin kanssa) ja mittasin milloin termostaatti aukes, termostaatti kunnossa, en nyt muista oliko se 70 tai 80 astetta, avautumis lämpötila tais olla stanssattu siihen termostaatin kylkeen, mutta miten tuo termostaattien poisto vaikuttaa moottorin kestoon, niinkuin kirjoitit äsken... Oon kyllä kuulut neuvoja että ottaa termostaatit pois, turhaan tukkivat..
?

timo

Saima
Viestit: 502
Liittynyt: 21 Helmi 2004 09:36
Paikkakunta: Raasepori

Viesti Kirjoittaja Saima » 21 Helmi 2004 09:53

timo kirjoitti:..., en nyt muista oliko se 70 tai 80 astetta, avautumis lämpötila tais olla stanssattu siihen termostaatin kylkeen, mutta miten tuo termostaattien poisto vaikuttaa moottorin kestoon, niinkuin kirjoitit äsken... Oon kyllä kuulut neuvoja että ottaa termostaatit pois, turhaan tukkivat..
?
Moi! Termostaatit varmasti toimivat, kun ne toimivat. Auki ja kiinni jatkuvasti ja mitä W-3:n suhteen, luultavimmin etummainen lohko (kokan puoli) koko ajan auki. On sanottu että W-3 on susi, nimenomaan koska viimeiseen lohkoon ei riitä käytännössä jäähdytys. No, kaikenlaistahan sitä on sanottu, ettei tämä mikään peruste ole.

Itse tein termostaatittomaan W-2:een vedenkierron rajoittimen viileämpänä pysyvään lohkoon eli takimmaiseen. Materiaalin otin vanhasta lohkon (vai oliko se esilämmittäjä) tiivisteestä tarkasti leikaten sopivaksi termostaattikoteloon, siihen uraan mihin termostaatin laippa kuuluu. Tiivisteestä löytyi yksi ainoa kohta, mistä sai leikattua sopivan palan ja siitä tuli suoraan sopiva, sillä tavalla ettei tarvinnut erillistä reikääkään siihen tehdä. Vesi kulkee peitetyn aukon reunoilta parista kohtaa sellaisesta ympyrän reunan muotoisista aukoista, 'kuin sormenpään muoto parin millin levyinen'.

Kokeiltavahan se on mikä on sopiva aukko. Toinen lohko kulkee vapaasti. Tämä tasoitti sylinterien lämmöt jotakuinkin samoihin. Vertailu tehdään käsin kannen päältä.

Sen kyllä huomaa, että vaikka tilanne parani huomattavasti, ei täydellistä tulosta näin saa. Tyhjäkäynnillä tilanne on eri kuin matkavauhdilla ja täydellä kaasulla. Vasta isommin ajaettaessa lämmöt tasaantuvat ja siinä kannattaakin olla tarkkana ettei rajoita liikaa - silloin syntyy päinvastainen tilanne. Vettähän menee sitä enemmän toista reittiä, mitä enemmän rajoitetaan.

Siitä kestävyydestä aina voi teorisoida. Hieman kylmänähän tuo käy, korkeimmillaan 60 astetta lämpimässä kesävedessä. Näyttääköhän mittarikaan oikein? Tosin se termostaatin anturi on lohkojen yhteisessä paluuvedessä ja mikä on sitten öljyn lämpö ja kannen lämpö, se ei sitä ainakaan tarkasti kerro. Lisäksi sellainenkin huomio, että pysäytettäessä moottori, lämpömittari alkaa nousta, yleensä juuri tuonne hyviin 75-85 lukemiin. Lämpö siis johtuu kannesta päin vesiputkea myöten termostaatin anturiin.

Paljonko lämpömittari näyttää niillä keillä on termostaatit ja kaikki?

t. Saima

Vastaa Viestiin