Mielipiteitä kaivataan

Löysää puhetta ja laiturijuoruja. Jos tuntuu että aihe ei enää liippaa kovin läheltä puuveneitä, niin siirretään keskustelu tänne.
Jude
Viestit: 914
Liittynyt: 07 Maalis 2005 18:05

Mielipiteitä kaivataan

Viesti Kirjoittaja Jude » 23 Kesä 2005 10:25

Muomenta!

Olen menossa paikalliselle kopiointilaitokselle kyselemään piirustusten kopioinnin hintaa.

Minulla on Pelikaani-jollan ja Hydrospeed 25:n alkuperäiset piirustukset ja rakennusohjeet.

Ko. piirustuksia ei ilmeisesti nykyisin saa ostaa mistään. Voin ilmeisesti hyvällä omallatunnolla myydä kopioita. Kopioinnissa ja postittamisessa on oma touhunsa ja vaivansa.

Mikä olisi mielestänne sopiva hinta per piirustuspaketti?
Olisiko teillä kiinnostusta ostaa näiden faneriveneiden piirustuksia?

Hiukan tietoa veneistä:
-Pelikaani on kookas ja vankka purjejolla
-Hydrospeed 25 puoliliukuva keskimoottorivene, pituus noin 7,6 m

hannuvartiala
Viestit: 628
Liittynyt: 15 Kesä 2004 13:56
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hannuvartiala » 23 Kesä 2005 11:07

Lainauksia http://www.minedu.fi/opm/tekijanoikeus/index.html sivuilta:

"Tekijänoikeuden kohteena on kirjallinen tai taiteellinen teos. Suojan saamiseksi teoksen tulee ylittää niin sanottu teoskynnys eli yltää teostasoon. Suojattu teos on tekijänsä luovan työn omaperäinen tulos.

Tekijänoikeus syntyy, kun teos on luotu. Oikeuden saaminen ei edellytä rekisteröintiä, ilmoitusta tai muunlaisen muotovaatimuksen täyttämistä.

Tekijänoikeus tuottaa tekijälle sekä taloudellisia että hänen henkilöönsä liittyviä oikeuksia."

"Tekijänoikeuden loukkaaminen on rangaistava teko, josta voidaan tuomita joko lain 7 luvun mukainen seuraamus tai rikoslain 49 luvun 1 §:n mukainen seuraamus tekijänoikeusrikoksesta. Tahallisesta ansiotarkoituksessa tehdystä loukkauksesta, tekijänoikeusrikoksesta, tuomitaan sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi."

"Tekijänoikeus on voimassa tekijän elinajan ja 70 vuotta hänen kuolinvuotensa päättymisestä."

Hannu

Jude
Viestit: 914
Liittynyt: 07 Maalis 2005 18:05

Ei kovin yksiselitteinen

Viesti Kirjoittaja Jude » 23 Kesä 2005 11:57

Mielestäni nämä piirustukset eivät ole tekijänoikeuden piirissä.

Perustelut:
- Piirustukset ja ohjeet on rahalla myyty veneenrakennuksen käyttöön ilman rajoituksia
- Teknisellä puolella yrityksissä syntyy jatkuvasti piirustuksia ja ohjeita. Jos tekijänoikeuksia sovellettaisiin siellä, niin piirustuksen suunnitelleella työntekijällä olisi tekijänoikeus ko. piirustukseen. Ei se niin toimi.
- Alan yleinen tapa menee jopa kauppalain ohi.

Sitten Hannulle hiukan muuta asiaa. Kyselin tuossa henk. koht. viestillä mastopuista. Et ole tainnut ehtiä vastaamaan!

hannuvartiala
Viestit: 628
Liittynyt: 15 Kesä 2004 13:56
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hannuvartiala » 23 Kesä 2005 13:24

En ole juristi, mutta olen ymmärtänyt, että tekijänoikeuslaki suojaa teoksia aika vahvasti.

Myydäänhän kirjatkin rahalla, eikä niitäkään saa kopioida myyntiin edelleen.

Lainaus täältä, tekijänoikeuslain 1. pykälästä:
http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/tekoik/tekl.html

"Kirjallisena teoksena pidetään myös karttaa sekä muuta selittävää piirustusta tai graafista taikka plastillisesti muotoiltua teosta sekä tietokoneohjelmaa."

Tekijänoikeus voidaan siirtää. Laki, työehtosopimus tai työsopimus siirtää useimmiten työsuhteessa tehdyn teoksen tekijänoikeuden työnantajalle.

Hydrospeedin piirustusten tekijänoikeudet voivat olla alkuperäisellä piirtäjällä, mutta voivat olla siirtyneet Lehtimiehet oy:lle ja edelleen Kuvalehdet oy:lle.


Ohops, olen kyllä yrittänyt aina vastata, mutta tuo henk. kohtainen viesti on täytynyt mennä jotenkin ohi, enkä löytänyt sellaista enää. Olen pahoillani.

Voitko kysyä uudelleen?

Hannu

Kinde
Viestit: 793
Liittynyt: 25 Marras 2003 13:43

Viesti Kirjoittaja Kinde » 23 Kesä 2005 13:46

Tommoset tekniset piirustukset tuskin kuuluu tekijänoikeuden piiriin, mutta saattavat ollla suojattu jotenkin muuten esim. mallisuojalla. En itsekkään ole juristi mutta seuraan kohtuu aktiivisesti tekijänoikeus keskustelua ja en ole itse lukenut tai kuullut että oikeudessa olisi teknisten piirustusten loukkauksista yritetty saada tekijänoikeus korvauksia.

Jos noi piirustukset kopsaa ja välittää edelleen kulukorvausta vastaan täytyy olla aika imbesilli oikeuden perääjä että rupeaa moisesta motkottamaan.

Soppeli hinta olis musta kopiointikulut+postikulut+pieni vaivan palkka vaikkapa 20e/tapaus.

Jos hommalla rupeaa rahastamaan muuttuu asia ihan eri vakavuuden rikkeeksi.

Pekka Huhta
Viestit: 936
Liittynyt: 14 Huhti 2003 10:33
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Pekka Huhta » 23 Kesä 2005 14:06

Yleinen käytäntö maailmalla on, että piirustukset ostamalla saa valmistusoikeuden yhteen kappaleenseen piirustuksien esittämää venettä jonka jälkeen lisenssi on käytetty. Samoilla kuvilla ei siis saa tehdä kuinka monta venettä hyvänsä vaan tämä "valmistuslisenssi" käytetään ensimmäisen veneen rakentamisen yhteydessä. Toisinaan voidaan sopia erikseen uusien lisenssien saamisesta halvemmalla "kaksoiskappaleiden" tekoa varten samoista kuvista.

Toki jos kuvia ei enää saa mistään ja kukaan virallinen taho ei niitä myy, niin asia on vähän toinen.

Jos ajatellaan myynnissä olevien kuvien kopiointia niin se on yksikäsitteisesti väärin. Esim. Hydrospeed on kuitenkin tietyllä tavalla "klassikko" ja kun niitä kuvia ei alkuperäiseltä julkaisijaltakaan saa, niin niiden levittäminen kopiokuluilla on jokseenkin ymmärrettävää. Sen sijaan jos niillä alkaa tehdä isompaa tiliä niin varmasti joku älähtää.

TM on muuten erittäin kiinnostunut saamaan kopioita vanhoista myymistään kuvista eli kannattaa soittaa sinnekin jos haluaa myydä kuvat jonnekin.

Pekka

hannuvartiala
Viestit: 628
Liittynyt: 15 Kesä 2004 13:56
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja hannuvartiala » 23 Kesä 2005 14:52

Yhdessä edellisessä työpaikassa yksi tekijänoikeuksiin erikoistunut juristi kävi opettamassa tekijänoikeuksista ja kertoi esimerkin:

Arkkitehdin suunnittelema talo on teos, johon arkkitehdillä on tekijänoikeus.
Rakentaja rakensi jonkin kohdan eri tavalla kuin piirustuksissa oli.
Arkkitehti vaati oikeudessa korvauksia tekijänoikeuksiensa rikkomisesta (koska rakentaja oli mennyt ilman tekijänoikeuden omistajan lupaa muuttelemaan arkkitehdin teosta).
Rakentaja joutui maksamaan korvaukset.


Juridiikan asiat on niin henkimaailman asioita, että on ihan sama mitä mieltä joku muu on niistä tai mikä on käytäntö tai mikä tuntuisi olevan oikein. Vasta korkein oikeus ratkaisee miten asia lopulta oli :-)

Hannu

Avatar
Veli-Matti
Viestit: 7971
Liittynyt: 08 Loka 2003 21:59
Paikkakunta: Varjakka

Viesti Kirjoittaja Veli-Matti » 23 Kesä 2005 15:01

Juu, arkkitehdit on per...stä ;)
Monesti joudutaan muuttamaan arkkitehdin suunnitelmia rakennettaessa, joskus se tehdään yhteisellä päätöksellä mutta joskus ne joutuu tekemään ihan omin päin ja näköjään vastuinkin. Hurjin arkkitehdin "luomus" oli pari vuotta sitten viskitynnyriä mukaileva 3 kerroksien torni merenrannassa jonka olisi pitänyt seisoa Perämeren tuulissa ja tuiverruksissa kolmen 40x120mm rhs:n varassa. Työmaa lyötiin seis ja perseet kenttään siihen asti kunnes paikalle saatiin teräsrakenne asiantuntija - tosin vain DI, joka määritteli runkorakenteen kuudeksi 300x300 teräspalkiksi täyteen valettuna ja ristikoilla toisiinsa tuettuna. Eräästä neljän kerrostalon ryhmän ulkoseinistä en edes kehtaa kertoa - se on niin uskomaton tarina...
Minullakin mahtaa olla jossakin jemmassa Hydrospeed 25 piirustukset rakennusohjeineen. Mutta ei muistu mieleen että missä arkistossa...
Tarkoitus oli aikoinaan tehdä kaksvitonen levitettynä 9 metriseksi. Kaaret tuli tehtyä valmiiksi mutta loppujen lopuksi niiden lojuttua varastossa viitisentoista vuotta käytin ne makkaranpaistoon.
Veli-Matti

http://www.varjaagi.fi" onclick="window.open(this.href);return false;

http://kuvablogi.com/nayta/1972556/" onclick="window.open(this.href);return false;


"Aina löytyy eskimoita, jotka osaavat neuvoa kongolaiselle miten selvitä parhaiten helteessä..."

Kinde
Viestit: 793
Liittynyt: 25 Marras 2003 13:43

Viesti Kirjoittaja Kinde » 23 Kesä 2005 15:21

Yleisesti olen ehdottomasti piirustusten kopiointia ja edelleen levittämistä vastaan. Toi hydrospeed ja muut vastaavat tapaukset jossa kuvat eivät enää ole saatavssa on tapaus jossa kopsaaminen on musta ihan ok. On tietty tapauksiakin jossa tekijä on ehdottomasto kieltänyt tuotostensa käyttämisen. Omassa ammatissani (valokuvaaja) jossa osa tuloista tulee kyseisistä korvauksista törmää jatkuvasti tekijänoikeus loukkauksiin. Mainosmaailmassa nykykäytännöllä ei tuotantoa pystyttäisi toteuttamaan ilman että rikotaan lakia.

Olis mukava kuulla mikä laki venepiirustuksia suojaa ja kuinka kauan. Epäilen että Hydrospeed on ihan vapaata riistaa johon kellään ei ole oikeuksia.

Tohon rakentajan ja arkkitehdin tapaukseen sen verran että piirustukset ja rakennus eivä nauti samaa lainsuojaa. Olen täysin samaa mieltä että laki on niinkuin se luetaan. Oikeuden päätökset voivat olla ihan mitä vaan. Selvää on ainoastaan se että artisti maksaa aina. (:kummelit)

Vastaa Viestiin