Ilmainen palvelin GPS-reittitiedon tallentamiseen

Käyttäjien kotisivuja, kunnostuskertomuksia ja projektipäiväkirjoja veneistä sekä linkkivinkkejä.
Avatar
laitinenp
Viestit: 383
Liittynyt: 10 Tammi 2004 23:58
Paikkakunta: Joensuu

Ilmainen palvelin GPS-reittitiedon tallentamiseen

Viesti Kirjoittaja laitinenp » 29 Maalis 2007 08:46

Pohjois-Karjalan ammattikorkeakoulun insinööriopiskelijat ovat suunnitelleet palvelun, jonka avulla voi tallentaa reittitietoja maps.google.com-karttoihin. Alla olevassa linkistä löytyy muuan testiajo Itä-Suomesta:

http://gps.ncp.fi/~gps/index.php?s=routes&id=178

Palvelu on vapaasti käytettävissä omalla vastuulla osoitteessa http://gps.ncp.fi/~gps. Teknistä tukea palvelun käyttöön ei pystytä lupaamaan. Palvelun käyttämiseksi tarvitaan bluetooth-tiedonsiirtoa ja dataliikennettä (tcp) tukeva puhelin ja bluetooth-gps. Päätelaitteeseen asennettava sovellus on laadittu java-ohjelmointikielellä joten javatuki vaaditaan myös. Päätelaitesovelluksen voi ladata rekisteröitymisen jälkeen yllä mainitusta osoitteesta.


Tuetut laitteet
Puhelimet
Tällä hetkellä sovellus toimii testatusti vain Nokian S60 2nd- ja 3rd-edition puhelimissa.

Testatut ja toimivat puhelimet:

* Nokia N80
* Nokia N70
* Nokia N73

Bluetooth-GPS
Kaikki laitteet, jotka tukevat NMEA 1083-standardia

Testatut ja toimivat GPS-laitteet:

* Insmat InsSiRF III
- Petri

Avatar
Jarmo Niinimäki
Viestit: 701
Liittynyt: 28 Syys 2005 12:55
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Jarmo Niinimäki » 29 Maalis 2007 09:16

Hieno homma! Täytyypä ensi kesänä kokeilla laittaa Myrskylinnun nettilokikirjaan reissut talteen tuolla systeemillä.
Jarmo Niinimäki
m/s Summanmutikka

Avatar
laitinenp
Viestit: 383
Liittynyt: 10 Tammi 2004 23:58
Paikkakunta: Joensuu

paikkatiedon tallentamisesta vielä

Viesti Kirjoittaja laitinenp » 30 Maalis 2007 10:39

Sovelluksessa ei ole toimintoa jolla paikkatiedon saisi tallennettua palvelimelta omalle koneelleen. Sellainen on kyllä mahdollista että tallentaa selaimessa oman reitin näyttävän sivun. Sivu nimittäin sisältää tallennetut pisteet (ks komento näytä sivun lähdekoodi/view source). Karttasivun voi näin tallentaa ja siirtää sen jopa omalle webpalvelimelleen. Google-karttasivu toimii webpalvelimessa mikäli sivun rekisteröi maps.google.com-sivulla.

Mainittakoon vielä että tämä ensimmäisen vaiheen sovellus on rakennettu siten, että tcp-yhteys palvelimeen on auki koko tallennuksen ajan ja paikkatieto siirretään palvelinkoneeseen heti kun se saadaan puhelimeen gps-laitteelta. Tällä saattaa olla merkitystä laskutukseen liittymäsopimuksesta riippuen (??). Tähän jatkuvan siirron ratkaisuun päädyttiin ensi vaiheessa siitä syystä että nyt sovelluksesta voisi periaatteessa muokata version mm. purjehduskilpailujen seuraamista varten. Muuan opiskelija jatkaa vielä aiheen parissa tekemällä projektin pohjalta päätelaitesovelluksen järvi- ja meripelastajille pelastustehtävän johtokäyttöön.
- Petri

Vastaa Viestiin