Mäntyöljy

Yleistä keskustelua puuveneisiin liittyvistä asioista.
JussiO
Viestit: 38
Liittynyt: 13 Helmi 2006 23:43
Paikkakunta: JNS

Mäntyöljy

Viesti Kirjoittaja JussiO » 22 Maalis 2006 01:40

Tiedättekö, miten raaka mäntyöljy toimisi mäntyrunkoisen veneen kyllästeenä, jos sekaan ois heitetty sopiva määrä liuotinta (pineenitärpättiä) ja homeenestoainetta? Ja tietenkin hautatervaa.

Avatar
Veli-Matti
Viestit: 7971
Liittynyt: 08 Loka 2003 21:59
Paikkakunta: Varjakka

Viesti Kirjoittaja Veli-Matti » 22 Maalis 2006 09:39

Uskoisin että toimii ja jotkut jopa tietävätkin sen. Kukas se olikaan se itäsuomalainen veistäjä joka kyllästelee veneensä mäntyöljyllä...
Minulla olisi hyvä mahdollisuus käyttää mäntyöljyä mutta olen vältellyt sen käyttöä siksi että se on ihan karmean hajuista.
Veli-Matti

http://www.varjaagi.fi" onclick="window.open(this.href);return false;

http://kuvablogi.com/nayta/1972556/" onclick="window.open(this.href);return false;


"Aina löytyy eskimoita, jotka osaavat neuvoa kongolaiselle miten selvitä parhaiten helteessä..."

JussiO
Viestit: 38
Liittynyt: 13 Helmi 2006 23:43
Paikkakunta: JNS

Viesti Kirjoittaja JussiO » 22 Maalis 2006 21:45

Veli-Matti, voiko sitä mäntyöljyn käryä peittää tervan tuoksulla? Onko kokemusta?

Jommi
Viestit: 245
Liittynyt: 15 Huhti 2003 00:10
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Jommi » 22 Maalis 2006 22:21

Käsitykseni tästä asiasta on täysin maallikkomainen, ja ehkä vähän vainoharhainenkin, joten jos olen väärässä, oikaiskoon joku.

Mäntyöljy on kemiallisen puuteollisuuden sivutuote, joka on hinnaltaan edullista verrattuna muihin kasviöljyihin, kuten esim pellavaöljyyn. Kun valmistetaan öljymaalia, siihen pannaan sideaineeksi pääosin halpaa mäntyöljyä, ja joskus lisäksi pellavaöljyä, jotta sitä voidaan markkinoida pellavaöljymaalina.

Mäntyöljy saattaa olla hyväkin sideaine, mutta toimiakseen maalissa siihen on lisättävä liuotinta, joka siis luultavasti on sitä halvinta eli lakkabensiiniä. Lopputuloksena on luultavasti aika hyvä maali, joka ei kuitenkaan ole samanlaista kuin pellavaöljymaali.

Tässä kuuluu nyt aika usein sana "luultavasti". Se ei kuitenkaan ole minun syytäni, vaan maalin valmistajien. Harvasta tavarasta maksetaan niin kovia litrahintoja tietämättä, mitä purkissa on. Vai väittääkö joku tietävänsä, mitä viimeksi ostettu maalipurkki sisältää?

No niin no niin, pääsinhän taas sanomaan...

puupaatti_1_
Viestit: 69
Liittynyt: 20 Maalis 2005 15:38
Paikkakunta: vantaa

Viesti Kirjoittaja puupaatti_1_ » 22 Maalis 2006 22:26

mistäs tätä mänty öljyä löytää ja paljonko on hintaa??

JussiO
Viestit: 38
Liittynyt: 13 Helmi 2006 23:43
Paikkakunta: JNS

Viesti Kirjoittaja JussiO » 22 Maalis 2006 22:29

Ei kai halpuus tee jostain aineesta epäsopivaa. Mäntyöljy on selluteollisuuden sivutuote, senhän tiesitkin. Onko maailmassa mitään ainetta, joka olis halpaa, kaikkien hyväksymää ja vielä toimivaa?

JussiO
Viestit: 38
Liittynyt: 13 Helmi 2006 23:43
Paikkakunta: JNS

Viesti Kirjoittaja JussiO » 22 Maalis 2006 22:50

Ja sitä raakamäntyöljyä löytyy niinkin helposti, kun menet Venäjälle Pitkärantaan tehtaan portille ja ilmaiset kiinnostumisesi. Loppu on mäntyöljyllä liukastettua...

Jommi
Viestit: 245
Liittynyt: 15 Huhti 2003 00:10
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Jommi » 23 Maalis 2006 01:35

Kyllä mäntyöljy voikin olla ihan hyvä maalin raaka-aine. Mutta onko se? Mitkä ovat mäntyöljyn tyypilliset ominaisuudet? Kertooko yksikään maalitehdas mitään mäntyöljystä ja sen hienoista piirteistä?

Tulisiko mieleen kyllästää vene mäntyöljyllä? Saisiko siitä hienoa itse-tehtyä lyijymönjää? Mäntyöljyä ja titaanioksidia - onko hyvä talomaali?

Kun Uulatuote tekee öljymaalia, niin miksi se ei käytä mäntyöljyä?

Pekka Huhta
Viestit: 936
Liittynyt: 14 Huhti 2003 10:33
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Pekka Huhta » 23 Maalis 2006 09:06

Panu Kailan "Kevät toi maalarin"-kirjassa on luku myös mäntyöljymaalista. Sitä on kautta aikain pidetty korviketuotteena maalinteossa. Täytyy sanoa että vaikka muu siitä maalikirjasta onkin luettu moneen kertaan niin mäntyöljylukua en ole tainnut lukea kun kertaalleen. Eikä sitä pitkästi ollutkaan, kuriositeetti ja korvikeaine se taitaa perinnemaalien joukossa olla.

Mutta ei se sano etteikö se voisi olla ihan asiallista veneen kyllästämisessä, eihän raaka pellavaöljy käy just ollenkaan maaliin ja silti sillä on hyvä kyllästää venettä.

Jos nyt mietitte noita muita sellunkeiton sivutuotteita, niin Oulutärpätti on yks niistä isoimmista. Eli samaa sukua mäntyöljy on kuin pineenitärpättikin. Jos mä nyt oikein oon ymmärtänyt niin mäntyöljystä tislaillaan sitten eteenpäin vielä eri painoisia tisleitä, mutta ne on pääasiassa teollisuuden sisäistä kamaa eikä niitä juuri kuluttaja nää.

Joku myi mäntyöljyä ihan tässä viimeisen viiden vuoden sisään veneenkyllästykseen, mutta eipä tullu kokeiltua.

Verkosta löytyi tutkimus, jossa oli kokeiltu mäntyöljykyllästystä, http://www.aka.fi/sunare/hankkeet/niinimaki.htm

Ihan hyvää kyllästysasiaa noin yleisestikin.

Pekka

JussiO
Viestit: 38
Liittynyt: 13 Helmi 2006 23:43
Paikkakunta: JNS

Viesti Kirjoittaja JussiO » 23 Maalis 2006 12:04

Taidan kaikesta huolimatta kokeilla. Onpahan veneessä vierailevilla naiselävillä ihmettelemistä siitä, haiseeko vene vai kippari.

Jommi
Viestit: 245
Liittynyt: 15 Huhti 2003 00:10
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Jommi » 23 Maalis 2006 13:05

Kiitos linkistä, Pekka. Ensivaikutelma on, että mäntyöljy ei ole kylläatämisessä ainakaan huonompi kuin muut kasviperäiset öljyt. Hajusta en tiedä.

Ei sattuisi löytymään linkkiä, josta saisi vihiä mäntyöljystä maalin sideaineena? Täytyy katsoa Panu Kailan kirjasta asianomainen kohta, mutta juuri nyt se on parin tuhannen kilometrin päässä...

Tietenkin jokin maalikemisti tietäisi suoralta kädeltä. Mutta kun ovat yleesä jonkun tehtaan palveluksessa, niin ovat aika vähäpuheisia.

Pekka Huhta
Viestit: 936
Liittynyt: 14 Huhti 2003 10:33
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Pekka Huhta » 23 Maalis 2006 13:58

Mä löysin myös linkin joka vahvisti tuota muistikuvaa että mäntyöljystä tislaillaan eri jakeet eri tarkoitukseen. Eli se mitä mäntyöljystä puhutaan Kailan kirjassa ei ehkä enää olekaan sama juttu kuin nykyisillä raffinoidummilla mäntyöljyjalosteilla. Aiemmin se taisi olla paljon raaempaa kamaa kuin nykyään.

Voisin katsoa sen Kailan kirjan läpi jos muistan, mutta ei siinä mäntyöljyä kyllä maalina kehuttu. Mun muistikuvan mukaan maali kuivuu hitaasti ja maalipinta kumminkin vanhenee nopeasti, nopeammin kuin pellavaöljymaali. Ja että sillä on kautta aikain ollut korvikeaineen leima ja maine maalihommissa.

Tuskin siitä siis uutta ruutia löytyy veneenmaalailuihin, mutta jos kärsä kestää niin kyllähän sitä voi olla ihan hyvä sivellä kyllästeeksi.

Pekka

Kinde
Viestit: 793
Liittynyt: 25 Marras 2003 13:43

Viesti Kirjoittaja Kinde » 23 Maalis 2006 14:07

Mulla on J Järvelän maalarin kemia ja Swante Lehtosen Maalaus2 eikä kummassakaan mainita mäntyöljyä sanallakaan. Maalaukseen mäntyöljystä ei taida tosiaankaan olla. Pellavöljyn ja traanin seosta taas kehutaan hyväksi ja kestäväksi vedenalaisten osien maalina ja kun tietää että traania on käytetty kyllästykseen niin usko sen hyvyyteen vain vahvistuu. Haju tosin on edelleen tallella.

Soutaja
Viestit: 22
Liittynyt: 11 Marras 2005 08:43

Viesti Kirjoittaja Soutaja » 23 Maalis 2006 15:32

Ostin pari vuotta sitten jostain rautakaupasta kaupallista tuotetta, Mänty-Eko tai jotain sinnepäin, se oli ruskeaa männyntuoksuista tavaraa jota suositeltiin jalo- ym puisille puutarhakalusteille. Hölväsin mummolta saadut puutarhakalusteet, jotka on jotain sademetsän raskasta tummaa puuta. tällä tökötillä. Haalistunut väri palautui mukavasti ja kalut on kestäneet kohtalaisesti suomen kesää ja syksyöä, seuraavana kesänä lantrasin mäntytuotetta tervalla ja vernissalla sekä peruskyllästeellä kun tuote alkoi olla lopussa ja tein kevyen ehostuksen, pitäisi taas jotain tehdä ensi kesänä. Tosin nämä kalusteet oli ollut aiemmin paikoin vähän homeen mustaamat kun joku sukulainen oli mummoa auttaakseen hölvännyt kalut pelkällä pellavaöljyllä. Santapaperilla ja kuumalla vedellä home ja pellavaöljyn jäänteet lähti yllättävän hyvin nin että mummo ihmetteli kun näki kalusteet ;)

Ei löytynyt googlella tuotteesta mitään infoa, mutta täytyy joskus kaivella jos alkuperäinen purkki olisi tallella ja siinä olisi valmistajasta tietoa. Varmaan suomalainen maksaa kymmenkertaisen hinnan jostain ulkomaan öljystä. Jos mäntyöljyä saisi edulliseen hintaan, ja jos tuote olisi vähemmän myrkyllinen kuin esimerkiksi nämä peruskyllästeet, niin mielellään uusisin käsittelyn sitten vähän useammin.

Avatar
Jarmo Niinimäki
Viestit: 701
Liittynyt: 28 Syys 2005 12:55
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Jarmo Niinimäki » 24 Maalis 2006 08:05

Pajutexillä on tuote nimeltä Pihkatex öljy, joka koostuu mäntyöljystä ja -hartseista. Kokemusta minulla ei aineesta ole.
Jarmo Niinimäki
m/s Summanmutikka

Vastaa Viestiin