Viesti
Kirjoittaja kimsir » 30 Huhti 2016 08:21
Morjens
Mikäli telaisin lyijymönjän veneen pohjaan käyttäisin kokomaskia syystä, että mahdollinen maalisumu, joka telatessa saattaa syntyä, voi olla riski hengitysteille, kasvojen iholle ja silmille. Ylipäätään veneen pohjan maalauksen suunta on ylöspäin (isot veneet), jolloin maalipisaroiden roiskuminen simiin ja iholle sivellinlevityksessäkin on todennäköistä, joten maskin käyttö on mielestäni suotavaa aina kun käyttää myrkkymaaleja. Haihtumisen yhteydessä luulisin myös lyijyn pysyvän purkissa, eikä haihtuneena ilmatuilassa. Tosin varmaksi en tiedä sanoa.
Kerran kattelin venesatamassa, kun joku kaveri putsasi pienen pukkien päälle asetetun lasikuituveneen pohjaa istuen sen alla ja hioen myrkkymaalia pois. Jannun naama, hiukset sekä niska ja kädet oli sinisen pölyn peitossa. Leikkisästi kattelin, että Smurffihan se siinä keväthommissa, mutta totisena aattelin, josko kaveri tuosta hengissä selviää. Pahan näköistä touhua.
Jossain aiemmassa keskustelussa kysyttiin käyttääkö kukaan maskia (pöly/kaasu) venemaalien käytön yhteydessä. Tiukan periaatteen mukaan pitäis kaasumaskia käyttää aina, kun maali sisältää muita liuotinaineita, kuin vettä. Hyvin tuulettuva tila on tietysti aina lähtökohta mutta käsiteltäessä veneen sisätiloja maskin käyttö on erityisen suositeltavaa. Itse hommasin aikanaan raitisilmamaskin, johon voi asentaa sekä kaasu-, että pölysuodatimen. Motorisoitu ilmantuotto mahdollistaa pitkän työskentelyjakson, eikä hapen puutteesta ole vaaraa, päinvastoin usein tuntuu siltä, että happea riittää paremmin, kuin ilman maskia.
Mielummin liiallinen suojaus, kuin suojauksesta vähäinenkin tinkiminen.
Kimmo
HELMIIDA