Peräsimenakseliputki

Yleistä keskustelua puuveneisiin liittyvistä asioista.
Ruusu
Viestit: 4
Liittynyt: 03 Tammi 2009 19:54
Paikkakunta: Leppävirta

Peräsimenakseliputki

Viesti Kirjoittaja Ruusu » 11 Touko 2011 15:55

Morjensta

Olis tarkoitus uusia perästä huonoja lautoja ja vastaan tuli ongelma johon tarviis neuvoa.
Peräsimenakseliputken kiristysmutteri on tällä hetkellä lautojen sisällä, ollut varmaan alusta saakka. Voisiko ajatella että sen mutterin jättäis lautojen ulkopuolelle vai onko parempi yrittää nyhrätä samanlaiseksi kuin alunperin ?

T : Juha

bonito
Viestit: 787
Liittynyt: 26 Joulu 2006 09:53
Paikkakunta: Pori

Re: Peräsimenakseliputki

Viesti Kirjoittaja bonito » 12 Touko 2011 10:58

Auttais huomattavasti, jos olis valokuva kohteesta, tai edes jonkunmoinen riipustus

Ruusu
Viestit: 4
Liittynyt: 03 Tammi 2009 19:54
Paikkakunta: Leppävirta

Re: Peräsimenakseliputki

Viesti Kirjoittaja Ruusu » 12 Touko 2011 15:10

Moro
Niin myöhässähän minä tämän kysymyksen kanssa olen kun kerkesin purkaa ennen kuin ajattelin koko asiaa. Tuota tuota josko yrittäisin vielä selostaa.
Kohta mistä akseliputki tulee pohjan läpi on aivan alimaisten lautojen yhtymä kohdassa siis viimeiset jotka alimmaisina jatkuvat perään asti.
Mutterille oli tehty kolo noiden lautojen sisälle ja ainostaan peräsinakseli tuli lautojen läpi. Tuossa lautojen yhtymä kohdassa laudat muodostavat V:n ja tuo akseli reikä on juur tuon V:n keskellä.
Ajattelin että jos tuota peräsintä joutuu purkamaan niin tuolla alkupräisellä tavalla tehtynä joutuu purkamaan laudat pois mutta jos mutterin voisi jättää ulkopuolelle niin olis helpompi purkaa. Toisaalta onko tuon purkamiselle koskaan tarvetta ?

Toivottavasti tämä selvensi jos ei niin tarttee yrittää piirustaa selvennystä jos sen tänne jotenkin sais laitettua.

T: juha

Northling
Viestit: 2767
Liittynyt: 23 Huhti 2003 11:16
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Re: Peräsimenakseliputki

Viesti Kirjoittaja Northling » 12 Touko 2011 15:27

Moro

Minkähänlainen vene on kyseessä?
Eikös siinä steeviä ole?
Miksi ne laudat on lahonneet?
Olisiko tuo kyseinen rakenne syynä, silloin kannattaa miettiä erilaista rakennetta???

Nortti
PS. Yllä oleva teksti on minun näkemykseni asiasta, eikä välttämättä edusta yleistä näkemystä. Sinulla on oikeus olla eri mieltä. Pidätän oikeuden muuttaa käsitystäni. Scylla Ottiliana, https://www.youtube.com/ottilianasailing

Ruusu
Viestit: 4
Liittynyt: 03 Tammi 2009 19:54
Paikkakunta: Leppävirta

Re: Peräsimenakseliputki

Viesti Kirjoittaja Ruusu » 12 Touko 2011 15:54

No justiinsa, onhan se minulle selvä että vene on 9 metrin Pellinkiläinen muttei tullut tuohon tekstiin sitä laitettua muille tiedoksi !

Laudat oli kyllä aika haperoa muttei ihan lopullisesti lahonneet. Syynä voi kyllä olla myös kaarien katkeilu joka on muutanut rungon muotoa niin että lautojen ponttaukset on pullistuneet ulospäin ei kylläkään juuri tuosta kohtaa vaan jonki matkaa keulaan päin.

Tuo kysymys oikeastaan lähti tuosta mahdollisesta tulevasta korjaustarpeesta jos tarvitsisi purkaa peräsin kokonaan. Tuleeko sellaista tarvetta vastaan lainkaan ?

T: Juha

bonito
Viestit: 787
Liittynyt: 26 Joulu 2006 09:53
Paikkakunta: Pori

Re: Peräsimenakseliputki

Viesti Kirjoittaja bonito » 12 Touko 2011 20:03

Tee uusi peräsimen vannasputki, jonka putken alapäässä on hitsattu pohjan muotoinen V-levy, putken yläpäähan paljon jenkaa, kiristysmutteri, jolla se kiristetään vaikka poikittain olevaan puupalkkiin ja tali tai stefaboksimutteri päällimmäiseksi. Kootessa V:n kulma täyteen sikaa ja kiristysmutterilla kiinni, näin minä sen näkisin :P, omaan päähäni muodostuneen kuvan perusteella, menikö pahasti mettään

Vastaa Viestiin