Uusi ehdokas tiivistemassaksi

Yleistä keskustelua puuveneisiin liittyvistä asioista.
kms
Viestit: 605
Liittynyt: 16 Heinä 2003 10:57
Paikkakunta: Turku

Uusi ehdokas tiivistemassaksi

Viesti Kirjoittaja kms » 27 Touko 2004 10:47

Kuulinpa sitten eilen taas yhden idean saumoihin paitettavaksi täyteaineeksi: Suulinaapuri oli käyttänyt teak-runkoisessa englanninfolkkarissaan alunperin kattojen ym. saumauksene tarkoitettua bitumin ja kumin sekoituksesta tehtyä massaa, jota saa valmiiksi prässituubeissa. Tavaraan tarttuu maalikin hyvin ja ulkopuolisen tarkastelun perusteella se vaikuttaa hvyinkin paljon Tät:iltä. Onko tällaisesta kokemuksia lautojen välissä. Samainen kaveri näytti vuoden vanhaa tällä tavaralla käsiteltyä kohtaa, joka oli edelleen säilyttänyt elastisuutensa. Pitäisiköhän laittaa tuota mössöä saumoihin Tätin sijaan?

kaapo

Nevinski
Viestit: 209
Liittynyt: 10 Touko 2004 13:33

Viesti Kirjoittaja Nevinski » 27 Touko 2004 11:04

Ja onhan Hempelillä (ainakin ollut) sellaista kuin Proof. Sekin on jotain bitumipohjaista joustavaa massaa... Onko kukaan kokeillut?
Puuvene on puuvene, muu vene on muu vene!

Saima
Viestit: 502
Liittynyt: 21 Helmi 2004 09:36
Paikkakunta: Raasepori

Viesti Kirjoittaja Saima » 27 Touko 2004 12:48

Ilmeisesti samaa bitumi-kumimassaa myydään myös bitumimassan nimellä. Taisi olla Rakennuskemian tuote. Katselin sellaista jo vähän sillä silmällä! Näytti olevan tarkoitettu huopakattoihin jms. läpivienteihin.

Veneisiinhän on tehty Proof ja Tät, jotka vaikuttavat aivan samoilta aineilta, mitä tuskin bitumimassa on. (Bitumimassoja tietenkin kaikki, mutta se muu koostumus.)

Melkeinpä kokeilen. Ei kai siitä vene piloillekaan mene.


ps. Tottakai Proofia on kokeiltu. Oikein mainiota ainetta. ;)
Manner

kms
Viestit: 605
Liittynyt: 16 Heinä 2003 10:57
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja kms » 27 Touko 2004 13:03

moi,

Niin minua vaivasi ainoastaan se kumi-ainesosa siinä massassa. hyvänä puolena se, että Tättimäistä ja siis tulee tuubissa. No vähennän spekulointia ja lisään toimintaa, eli pistän tossa parin tunnin päästä pari tuubillista sisään:-)

k

Saima
Viestit: 502
Liittynyt: 21 Helmi 2004 09:36
Paikkakunta: Raasepori

Viesti Kirjoittaja Saima » 27 Touko 2004 13:11

Minä en sitten sanonut ettei vene siitä huonone. Ajattelin vain kokeilla itsekin. Jos se vaikka lahottaa, niinkuin kuulin silikoninkin ruostuttavan, mitä taas polyuretaanimassa ei kuulemma tee... kumma juttu sisänsä! Kaikkea sitä kuuleekin ja kaikki mitä kerrotaan, voi olla totta.

Lisäänpä vielä:
Naapuri rannalla näytti pois ottamaansa vanhaa polyuretaanimassasuikaletta ja kehui kuinka se on saumassa pysynyt ja maalitkin siinä ja se maalin päällä. Kuitenkin siitä suikaleesta jo näki, että koko massa on ollut turha, koska se oli vain limin nurkassa ja vene oli ehjä ilman rakoja. Jos todellista tarvetta massalle on, menee sitä myös laudan rakoon ja kuinkas sitä sieltä pois saa? Se vähän onkin kummastuttanut näissä 'kokeiluissa', kun sitä siellä on vielä sittenkin, kun vene joku iloinen juhannus viimein palaa. :)
Manner

kms
Viestit: 605
Liittynyt: 16 Heinä 2003 10:57
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja kms » 27 Touko 2004 13:40

Niin tuota lahoamista olen tässä miettinyt. Saumat on kuitenkin maalattu jo 2x lyijymönjällä, sekä 1x primerillä, joten kuvittelisin, että puu on suojassa. Oikeastaan aika lähellä olen ollut sikafleksinkin läyttöä, mutten oikein usko sen enää edes tarttuvan.

k

Saima
Viestit: 502
Liittynyt: 21 Helmi 2004 09:36
Paikkakunta: Raasepori

Viesti Kirjoittaja Saima » 27 Touko 2004 13:50

Saumat maalattu? Saakin olla aika isot raot lautojen välissä, jos se onnistuu.
Manner

kms
Viestit: 605
Liittynyt: 16 Heinä 2003 10:57
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja kms » 27 Touko 2004 13:52

joo, parhaimmillaan n.4mm kohdissa, joista vedin vanhaa sikafleksiä ja kovettunutta liitukittiä ulos. Kyllä mä sinne sain mönjää ja primeriäkin menemään:-)

k

Saima
Viestit: 502
Liittynyt: 21 Helmi 2004 09:36
Paikkakunta: Raasepori

Viesti Kirjoittaja Saima » 27 Touko 2004 14:01

Minulla on kanssa ihan hyvää saumaa. :) Ja välissä näkyy kaikkea mahdollista vanhaa saumamassaa siinä lituskaisessa ja irtonaisessa muodossaan kuin veneen turvotessa aineet ovat muotoutuneet. Olen antanut niiden pääosin olla, ja laittanut varmimmaksi vakuudeksi Proofia/Tätiä joukkoon. Kuitenkin huokuttelisi välillä laittaa jotakin muutakin, joka mahdollisesti pysyisi siellä paremmin, ajatuksena siis 'kertatiivistys' monen vuoden tarpeisiin. Vanhentunut ohutlautainen vene ei kuitenkaan liikoja polyuretaaneja kestä turvotessaan. Siinä voi mennä niititkin syvempään taas.

Meinasin kuitenkin sellaista ratkaisua, että laittaisin polyuretaania tunti-pari ennen vesillelaskua ja kunnolla syvällekin. Jos se sitten turpoaisi varmimmin niin että aine pursuaa ulos.* Tämän jälkeen kun keväisin varoisi sitä vetämästä ulos välistä (leikkaisi vain ulos pursunneen osan), sinne jäisi sellainen sopivan paksu suikale täytteeksi, juuri siihen rajaan asti mihin vene turpoaa. Bitumimassa olisi vieläpä saman hintaistakin, noin 5 euroa. Hmm..

Vaikka veneenrakentajat nykyään kuinka käyttäisivät polyuretaanimassaa, ei se sitä tarkoita että vanhaan veneeseen sitä kannattaisi laittaa. Riippuu kovinkin veneen kunnosta ja rakenteesta.


* Poyuretaanimassa kovettuu ilmankosteudesta (vaiko kosteudesta?). Mitenhän se oikein kovettuisi tuolla saumanraossa vedessä? Mm. Sikalla liimatessa voi sumuttaa ihan pienen kosteuskerroksen liiman päälle (1ml/neliömetri) ja sitten painaa kappaleet yhteen. Tämä nopeuttaa kovettumista laajoissa pinnoissa.
Viimeksi muokannut Saima, 27 Touko 2004 14:16. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Manner

Avatar
Veli-Matti
Viestit: 7971
Liittynyt: 08 Loka 2003 21:59
Paikkakunta: Varjakka

Viesti Kirjoittaja Veli-Matti » 27 Touko 2004 14:12

"Tavallisen silikonin" lahottamisesta tuli mieleen se vanha, hyvä ja kokenut veneenrakentaja, (sama, joka sanoi "ettei alimmaisia lautoja pysty vaihtamaan limisaumaiseen veneeseen, laita kusilaitua...") joka teki viitisentoista vuotta sitten itselleen mäntylautaisen 8,5 m fiskarin ja "motermina" miehenä tiivisti laudoituksen silikonilla. Muutamassa vuodessa silikoni tuli läpi saumoista (siis laudoista) koko matkalta ensin vihreänä ja sitten mustana ja sitten rupesivat kuulemma niitit painumaan puuhun...
Vene lähti liukkaasti ns. kiertoon ja kenellä raukalla lie nykyään - mikäli on vielä kasassa...
Toisaalta niinhän sitä sanotaan että oppia ikä kaikki ;)
Veli-Matti

http://www.varjaagi.fi" onclick="window.open(this.href);return false;

http://kuvablogi.com/nayta/1972556/" onclick="window.open(this.href);return false;


"Aina löytyy eskimoita, jotka osaavat neuvoa kongolaiselle miten selvitä parhaiten helteessä..."

Saima
Viestit: 502
Liittynyt: 21 Helmi 2004 09:36
Paikkakunta: Raasepori

Viesti Kirjoittaja Saima » 27 Touko 2004 16:21

Minulta löytyi kokasta vedenpinnan yläpuolelta silikoniakin. Huh huh, onneksi sitä oli vedetty vähän vain lakan päälle.
Veli-Matti kirjoitti:Vene lähti liukkaasti ns. kiertoon ja kenellä raukalla lie nykyään - mikäli on vielä kasassa...
Vaikka pituus täsmääkin, ei ole ainakaan täällä! Ja mänty kyllä mustuu muistakin syistä.
Mutta minkämallinen on tuo viisitoistavuotias ikäraakki? Ja mikä moottori? :)

Puun täytyy olla kokolailla pehmeää, jos niitit uppoavat. Puhuin tuossa edellä niittien menemisestä syvempään, muttei se ollut mikään havainto vaan vain mietiskelyä. Siis laitettaessa liian tiukkaa massaa vaikkapa limeissä näkyviin väljyyksiin, sehän itse asiassa tiukentaa niittausta. Samalla tosin laudoilta estyy alkuperäiseen muotoon asettumisen mahdollisuus. Limisaumaisesta purjeneestähän joku juuri täällä kertoi, kuinka vedessä se asettuu ja tiivistää itse itsensä koskapa painokölikin vetää alaspäin.

Minulla ei painoköliä ole ja edellinen omistaja on tunkenut rakoihin polyuretaanimassaa aika lahjakkaasti. Laudat ovat siis asettuneet uuteen muotoonsa ja jotakin massaa pitänee käyttää jatkossakin.


Vielä siitä massan kovettumisesta. Kovettumisajan pitäisi olla suurinpiirtein sama kuin on veneen turpoamisaika. En tiedä uskaltaako sitä polyuretaania laittaa. Saisi kyllä tiukan veneen...

Kun muita ohjeita tiedustelin, kysyin ohimennen itse herra Sikalta, mitä siihen voisi laittaa sekaan, jotta se jäisi pehmeämmäksi. En saanut vastausta, mutta pitänee kysyä uudestaan ja myös kovettumisajan pidentämisestä, sillä sieltä talosta se tieto voisi hyvinkin löytyä.
Manner

Avatar
Veli-Matti
Viestit: 7971
Liittynyt: 08 Loka 2003 21:59
Paikkakunta: Varjakka

Viesti Kirjoittaja Veli-Matti » 27 Touko 2004 20:42

Ihan tavallinen takahytillinen fiskari ja joku pikkutiisseli siinä oli...
Veli-Matti

http://www.varjaagi.fi" onclick="window.open(this.href);return false;

http://kuvablogi.com/nayta/1972556/" onclick="window.open(this.href);return false;


"Aina löytyy eskimoita, jotka osaavat neuvoa kongolaiselle miten selvitä parhaiten helteessä..."

Saima
Viestit: 502
Liittynyt: 21 Helmi 2004 09:36
Paikkakunta: Raasepori

Viesti Kirjoittaja Saima » 27 Touko 2004 22:44

Nevinski kirjoitti:Ja onhan Hempelillä (ainakin ollut) sellaista kuin Proof. Sekin on jotain bitumipohjaista joustavaa massaa... Onko kukaan kokeillut?
Proof ja Tät ovat niin samanoloisia aineita, että sanoisin niitä ihan samoiksi. Niistä puuttuu kokonaan kimmoisuus, eli joustavat vain 'toiseen suuntaan'.

Joku väitti kerran että Tätiäkin saisi prässituubissa, mutta Proofia ainakin saa.
Manner

kms
Viestit: 605
Liittynyt: 16 Heinä 2003 10:57
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja kms » 28 Touko 2004 09:20

No nyt meni tämä kummallinen massa saumaan ja helkutin hyvin tuntuu tarttuvan ja hyvältä näyttää. TÄmän ongelma lienee vain se, että mikäli sitä jää saumoihin ja jossakin vaiheessa haluan ottaa sen esim. rimoituksen johdosta pois, tulee siitä melkoinen urakka. Toisaalta sama koskenee tättiäkin.

k

BHXL1
Viestit: 33
Liittynyt: 25 Huhti 2003 20:21
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja BHXL1 » 28 Touko 2004 16:03

Juu, saa sitä tättiä prässi tuubeissa. Näin tuossa Turun lukossa, kiun muissa asioissa käväisin.

Vastaa Viestiin