Tohatsussa ongelmia

Vanhat moottorit ja niihin liittyvä tekniikka, akselistot, ohjausjärjestelmät; puuveneilyn rautapuoli.
plaivama
Viestit: 62
Liittynyt: 09 Maalis 2004 22:44
Paikkakunta: Joutseno
Viesti:

Tohatsussa ongelmia

Viesti Kirjoittaja plaivama » 22 Touko 2006 23:34

Minulla on 5 -metrisessä mäntyveneessä perämoottorina 82 -vuosimallinen Tohatsu 18 hv. Kesken ajon kone hyytyi kipinän hävittyä. Koneessa on kärjetön sytytys. Mittailin tuossa ja hieroin päätäni, kun avasin magneeton ja mittailin johtoja.

CDI-boxiin tulee kolme johtoa magneetosta. Ruskea maa sekä punainen sytytyspuolalta. Lisäksi tulee kolmas sininen johto jostain pienestä käämin näköisestä komponentista. Tämän komponentin runko on maassa ja muuta piuhaa siitä ei siis lähde. Mikähän osa tämä on? Epäilen tämän osan kuntoa, sillä kun osa on paikallaan sininen johdin ottaa tätä kautta maahan, mutta ruskea maapiuha taas ei. Ja kun irroitan tämän, niin maapiuha on silloin normaalisti maissa??

Osaisiko joku neuvoa?

msalmi1
Viestit: 226
Liittynyt: 26 Loka 2005 14:55
Paikkakunta: turku

Viesti Kirjoittaja msalmi1 » 23 Touko 2006 15:02

Kun muut eivät kommentoi, niin oma arvaus toiminnasta:
Johdot ovat varmaankin plussa, miinus ja impulssi. Vauhtipyörässä oleva magneetti antaa sähköpulssin kelalle, joka antaa CDI boksille sytytyskäskyn. Kelan toinen pää pitää olla maassa, jotta syntyy virtapiiri.

Laivamaa
Viestit: 3
Liittynyt: 21 Touko 2006 10:04
Paikkakunta: Joutseno

Viesti Kirjoittaja Laivamaa » 23 Touko 2006 17:50

Onko keinoja mitata cdi-boxin kuntoa?

matti
Viestit: 2185
Liittynyt: 12 Maalis 2005 15:31

Viesti Kirjoittaja matti » 23 Touko 2006 19:53

Jos ei ole arvoja saatavilla (mistään) -vertaamalla.
Etsi toinen samanlainen josta mittaat vastusarvot ja vertaat omaasi.

Matti

plaivama
Viestit: 62
Liittynyt: 09 Maalis 2004 22:44
Paikkakunta: Joutseno
Viesti:

Viesti Kirjoittaja plaivama » 23 Touko 2006 21:50

Kiitos vastauksista!
Epäilykset kohdistuu sytytyspuolaan. Ei näytä olevan yhteyttä puolalle menevän johtimen ja puolasta maahan (rautasydämeen) kytketyn johtimen välillä eli vastus käämissä on ääretön. Eikös tämä viittaa siihen, että puola on kärähtänyt?

plaivama
Viestit: 62
Liittynyt: 09 Maalis 2004 22:44
Paikkakunta: Joutseno
Viesti:

Viesti Kirjoittaja plaivama » 24 Touko 2006 08:21

Nyt luulen ymmärtäväni. :-)

Käämi, jota luulin puolaksi, onkin varauskäämi. Eli siitä kulkee moottorin käydessä indusoitunut virta CDI-boxiin, jossa on tässä mallissa myös sytytyspuola (tulpan johdot lähtee CDI-boxista ulos).

Onko hyviä vihjeitä mistä sais näihin vanhoihin koneisiin osia?

Käämin korjaamisenhan voi periaatteessa tehdä itsekin, onko kokemusta ja hyviä vinkkejä?

Laivamaa
Viestit: 3
Liittynyt: 21 Touko 2006 10:04
Paikkakunta: Joutseno

Viesti Kirjoittaja Laivamaa » 24 Touko 2006 13:46

Konemalli:
Kuva
______________________________________________________________
Alla on kuva vauhtipyöran alta: Kuparinvärinen käämi on ulostulolle samoin keltaiset johdot.
Sininenjohto on ajoituksen "haistelija". Menee cdi-boxille.
Punainen johto lähtee keltaiselta käämiltä cdi-boxiin ja on siis ainoa sinne käämiltä menevä johto. Käämin toinen pää on maassa, eikä muita johtoja käämille tule. Keltainen käämi on siis se rikkonainen alunperin puolaksi "luultu" osa. cdi-boxilta lähtee sitten tulpan johdot.
Kuva
Suapikohan tähän malliin mistään osia vielä?
cdi-boxi:
Kuva

tuke
Viestit: 46
Liittynyt: 16 Maalis 2005 19:22
Paikkakunta: Raahe

Viesti Kirjoittaja tuke » 24 Touko 2006 19:38

Sähköhommista tiedän vain sen, että se on pimeä voima joka voi tappaa. Osia kuitenkin voisi kysyä Seppälän perämoottoripurkaamosta. Olikohan nyt helsingissä vai vantaalla. Löytyy googlettamalla.

Laivamaa
Viestit: 3
Liittynyt: 21 Touko 2006 10:04
Paikkakunta: Joutseno

Viesti Kirjoittaja Laivamaa » 24 Touko 2006 20:31

Kiitti tiedosta, pistin kyselyn.
T: Hessu

Vastaa Viestiin