Kala siimaveneprojekti

Käyttäjien kotisivuja, kunnostuskertomuksia ja projektipäiväkirjoja veneistä sekä linkkivinkkejä.
LoLLerO
Viestit: 3
Liittynyt: 30 Joulu 2008 22:12
Paikkakunta: Kotka

Kala siimaveneprojekti

Viesti Kirjoittaja LoLLerO » 01 Tammi 2009 21:20

Terve.

Olen vasta rekisteröityny tänne mutta lueskellu sivui jo pidemmän aikaa (puu)veneihmisii ku ollaa. Tarkotus tehä siis siimaveneelleni projectitopic, tälläsii foorumei en oo ennen käyttänny että todennäkösest tää menee v**uiks.
Elikkä siis veneen nimi on Kala ja se on Pyhtään kaunissaaressa Tynin Uunon veistämä n.10m pitkä ja n.3m leveä siimapaatti. Kulkupuolesta huolehtii luonnollisesti Mersu malliltaan OM 352(.1?). Joku 130 hepoo taitaapi olla.
Kalan keulahytti ja keulakajuutta olis tarkotus purkaa poies ja rakentaa takahytti ja itsetyhjenevä kansisystsem, semmonen niikku näissä jossain summalaisis siimaveneissä on(taitaapi olla suurnäkin veistämii?), yritän jotain mallikuvii tms saaha tähän mut varmaankaa ei ekalla kerralla onnistu kärsivällisyyttä vaaditaan ihmiset
Miksi Takahytti?
koska: 1.Vanha etuhytti on laho 2.Takahytti mielestäni hienompi 3.mersun kans samas kopis inhottavaa. 3.Itsetyhjenevä kansi helppohoitoinen 4.Pienen miehen pieni ego + hölmöys.

Eikai siinä sitte muutaku kovasti haukkumaa tätä mun ideaa, eiköhän täst ainaki tappelu saaha aikaseks.

Tällänen koppi pitäs rakentaa: http://img84.imageshack.us/my.php?image ... nosar0.png

Kala sivusta: http://img100.imageshack.us/my.php?imag ... 001uc2.jpg

Kala takaa: http://profile.imageshack.us/user/lolle ... 011qq3.jpg

Koppi siis tarkoitus olla perässä näin: http://img512.imageshack.us/my.php?imag ... tusxz1.jpg

Eli siis tähänmennessä kalaan ei paljon ole vielä tehty koska puuttuu kopinrakentamisen ammattitaito(foorumilaisten hyvät neuvot) ja tilat missä touhuta elikkä ei oo jaksan rakentaa pressukatost, paatti on ylhäällä kuutsalossa järkyttävän traileriviritelmän päällä. Koneesee öljyt vaihettu, Pilssi putsattu, Akseli veetty ulos ja viety koneistettavaks Ekamin aikuiskoulutuspuolelle, löpötankki irrotettu perästä ja tyhjennetty, jotain sisärakenteita purettu kuten penkkejä yms.

Ainii ja oon -91 syntyny jotenka hirveetä ymmärrystä näihin venejuttuihin ei kuitenkaa vielä oo, yrittäkää ymmärtää :).


EDIT: Oiskohan kellää minkäälaist tietoo kuinka paljo tollasen kopin piirustusten teettäminen ammattilaisel Kustantais? Entä jos tekis ite kannen valmiiks ja jättäis siihen kopin mentävän aukon ja teettäis sitte koko kopin veistäjäl? Jotain suuntaa antavaa että tiiän kannattaako tarkemmin lähtä ees kyselemään..
Viimeksi muokannut LoLLerO, 03 Tammi 2009 17:29. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

Avatar
Veli-Matti
Viestit: 7971
Liittynyt: 08 Loka 2003 21:59
Paikkakunta: Varjakka

Viesti Kirjoittaja Veli-Matti » 02 Tammi 2009 12:54

Ainakaan mun kone ei aukaissut yhtään noista kuvista...
Veli-Matti

http://www.varjaagi.fi" onclick="window.open(this.href);return false;

http://kuvablogi.com/nayta/1972556/" onclick="window.open(this.href);return false;


"Aina löytyy eskimoita, jotka osaavat neuvoa kongolaiselle miten selvitä parhaiten helteessä..."

LoLLerO
Viestit: 3
Liittynyt: 30 Joulu 2008 22:12
Paikkakunta: Kotka

Viesti Kirjoittaja LoLLerO » 02 Tammi 2009 13:07

haha :D melekee taisin arvata että kusen jotain, koitan tänää saaha ne kuvat jonnee muualle upittuu.

Edit. Tänks Notreal en ois niit saannu ite kuitenkaa näkyy :)
Viimeksi muokannut LoLLerO, 02 Tammi 2009 14:52. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

Avatar
Notreal
Viestit: 2014
Liittynyt: 22 Huhti 2008 00:10

Viesti Kirjoittaja Notreal » 02 Tammi 2009 13:27

Tässä lolleron kuvat....

Tuleva hyttirakenne:

Kuva

Sivulta:

Kuva

Takaa:

Kuva

Sijoitus:

Kuva
Notreal
Veneilyä Suomessa jo ensimmäisessä sukupolvessa.
Princess OJ8834

Avatar
Donna 28
Viestit: 2729
Liittynyt: 08 Tammi 2008 20:10

Re: Kala siimaveneprojekti

Viesti Kirjoittaja Donna 28 » 29 Joulu 2014 12:00

Millähä systeemillä nuo notikan kuvat sitten aukeavat, jokaikisessä lukee sorry. Minulla ei vissiin ole ko. kuvien käsittelyohjelmaa tässä läppärissä 8-|
Donna 28 :)
Varsinaisen veneen nimi on D. Into. Rojektivene on vielä nimetön - sillä on kyllä nimi, mutta se ei tyydytä minua

Ande
Viestit: 1182
Liittynyt: 08 Elo 2003 13:35

Re: Kala siimaveneprojekti

Viesti Kirjoittaja Ande » 29 Joulu 2014 21:56

Osa kuvista löytynee näemmä mutta osa on varmaankin jo "poistunut" sieltä missä jaossa oli.Notikkahan on viimeksi nuo fixannu näkyviin vuonna 2009..
E mare libertas

Vastaa Viestiin