Etsintäkuulutus eräästä veneestä..

Löysää puhetta ja laiturijuoruja. Jos tuntuu että aihe ei enää liippaa kovin läheltä puuveneitä, niin siirretään keskustelu tänne.
Nuori veneilijä
Viestit: 4
Liittynyt: 21 Syys 2008 17:44

Etsintäkuulutus eräästä veneestä..

Viesti Kirjoittaja Nuori veneilijä » 15 Helmi 2010 17:15

Talvinen tervehdys kaikille foorumilaisille!

Mieltä on jo yli vuoden vaivannut, että mikähän venemerkki ja malli mahtoi olla sellainen, mikä oli periaatteessa avovene - mutta kuljettajanpaikka oli varustettu pienellä "katoksella" (eli siis sellaisella pressulla, joka toimi vain kattona - seiniä ei siis ollut) ja penkkikin oli pehmustettu kankaalla! Itse vene oli lasikuitua ja olisikohan ollut noin viitisen metriä - mutta erikoisen tästä teki tosiaankin tuo pehmustettu istuin ja kate!

Todella olen juu pitkään tätä pohtinut, mutta millään en ole venettä löytänyt. Tänä vuonna ei tätä mallia Venemessuilla silmiin sattunut. Tämä voi olla aika hakuammuntaa alkaa etsiä yhtä venemallia, mutta yrittänyttä ei laiteta - eihän? :-)

Kiitoksia vastauksista ja hyvää talven jatkoa!

manteli
Viestit: 596
Liittynyt: 10 Maalis 2004 08:51
Paikkakunta: Täl pual jokke
Viesti:

Re: Etsintäkuulutus eräästä veneestä..

Viesti Kirjoittaja manteli » 16 Helmi 2010 08:50

Jos oikein kysymyksesi ymmärsin, tarkoitat Bimini katosta, jollainen voi olla niin monessa erimerkkisessä veneessä, kuten esim. kuvan veneessä

"No kaverit jenkeissä ei tykänny et lainaan niitten kuvaa noin niinku mainosmielessä" 8\

Ei muuta kuin Guuklaamaan vaan, sieltä kuvahausta ja hakusanaksi esim. tuo "bimini"
Tai voithan kokeilla suomeen tuotavien erimerkkisten jenkkiveneitten kotisivuilta, sillä niissähän näitä katoksia yleensä on.

t. Jaakko

Tai no, Notreal sai ihan hyvän kuvan linkitettyä tohon alas :-)
Viimeksi muokannut manteli, 16 Helmi 2010 11:13. Yhteensä muokattu 2 kertaa.

Avatar
Notreal
Viestit: 2014
Liittynyt: 22 Huhti 2008 00:10

Re: Etsintäkuulutus eräästä veneestä..

Viesti Kirjoittaja Notreal » 16 Helmi 2010 09:31

Pehmustettu kangaspenkki ja katos löytyy, kelpaako muovinen?
Lisävarusteena takapyörä ja polkimet? Kas tässä:
Kuva
Notreal
Veneilyä Suomessa jo ensimmäisessä sukupolvessa.
Princess OJ8834

Vastaa Viestiin