Sivu 1/1
"Yhteistyötä"
Lähetetty: 23 Loka 2009 20:44
Kirjoittaja Donna 28
Navigare on kuollut. Eläköön uusi Nautic. Tänään se uusi tuli postista. Näin veneilyliiton jäsenenä herätti huomiota n. 90 prosentin osuus kaikkea sitä, mikä vain purjehtijan tekee autuaaksi. Olihan siellä vanha puikkarimies R. Talermo Targa veneen hytissä ja veneilyliiton toiminnanjohtajakin oli saanut sanoa jotain toiseksi viimeisellä sivulla. Tasapuolisuudesta ei ollut merkkiäkään. Veneilyliittolaisena olen katkera, jos tämä on tasapäistä liittojen kohtetelua, niin ehdotan, että Veneilyliitto lopettaa yhteistyön Purjehtijaliiton kanssa. Uudessa lehdessä ei ollut häivähdystäkään yhteistyöstä ja sen tarpeellisuudesta liittojen välillä, ainakin mitä juttujen painopisteisiin tulee. Tekisi mieli sanoa ISO SANA.
Donna 28
Re: "Yhteistyötä"
Lähetetty: 23 Loka 2009 22:04
Kirjoittaja Veli-Matti
Eipä tuo p.aska miksikään muuttunut nimenvaihdolla. Tosin ei ollut minkäänlaisia odotuksiakaan muutoksesta.
Eiköhän veneilijöiden rahoille olisi parempaakin käyttötarkoitusta ja painaisivat jätöksensä edes kierrätyskelpoiselle paperille niin eivät tekisi Itämerelle niin paljon lisävahinkoa.
Onnistuisikohan nyt lehden peruminen - kun sitä aikaisemmin yritin niin vastattiin että "kyllä se, mielestänne valitettavasti, tulee ihan automaattisesti teille seurajäsenyyksien takia eikä yhtä tilausta voi alkaa perumaan..."
Mutta olihan siinä suppeahko juttu Scyllasta mikä oli ihan hyvä homma.
Re: "Yhteistyötä"
Lähetetty: 25 Loka 2009 20:41
Kirjoittaja Pellis
Joo, enpä kummempaa uudelta lehdeltä odottanutkaan... Laman kourissa ei paineta enää ensiluokkaiselle kiilupaperille, mistä kiitos heille. Kaikki artikkelit olivat enemmän ja vähemmän 170% lässyn lässyä mainosten välissä, kuten ennenkin. Ei SVELlin osuus mihinkään ollut kadonnut. Olihan siellä SVELlin "matkapurjehdus" vastaavan kirjoituskin ihan viime sivuilla. Oli jopa puolen sivun kuvakin hänestä jonkun Bavarian ruorin takana jota oli korjailtu jeesusteipillä ja roikkuipa siitä narussa korkinavaajakin. Hyvää esimerkkiä SVEL! Ongelmahan on juuri se, että SVEL on lähtenyt purjehduspuolelle onkimaan Purjehtijaliiton jäseniä ns. "matkapurjehtijoikseen". Kuolleena syntynyt ajatus. Molemmat seurat pitäisi lopettaa ja perustaa uusi yhteinen veneilyliitto jossa olisi erikseen urheilujaoksensa niin purjehtijoille kuin moottorilla kisaileville urheilumulkvisteille. Ja mul*kujahan nuo veneilijät usein ovat muutenkin

!
Re: "Yhteistyötä"
Lähetetty: 25 Loka 2009 20:52
Kirjoittaja Veli-Matti
Nauticin tasoiselle sisällölle sanomalehtipaperikin on liian kiiltävää
