Sivu 1/1
Eikö se koskaan lopu?
Lähetetty: 23 Kesä 2010 20:34
Kirjoittaja Jude
Tuon otsikon kysymyksen vaimo esitti minulle tänään, kun sanoin meneväni venettä laittamaan.
Kesälomallani olen tehnyt veneeseen makuupaikat ja lisännyt kölijäähdytyksen syylarin eteen. Loma alkoin 7.6. Siinä se on mennyt veneen ja yhden vedettävän vankkurin rakentelun merkeissä. Huomena, jos jäähdytys on hyvä, niin jätän nuo veneen raplaamiset vähemmälle. Tämä viikko on tullut painettua hullun lailla, kun lupasin viedä sukulaisia juhannuksena vesille.
Re: Eikö se koskaan lopu?
Lähetetty: 23 Kesä 2010 21:02
Kirjoittaja Veli-Matti
Ei meillä vaan ole tuommoista - eikä ylipäänsä muistakaan harrastuksista huomautella, tosin joskus keskustellaan metsästyksen eettisistä puolista mutta kun tuotantoeläimet tai paremminkin niiden raakalaismainen kohtelu on ollut esillä julkisuudessa niin siinäkin alan olla 8-2 voitolla
Paitsi kun vielä tuli tipoteltua ja joskus jopa kaadeltua kaksin käsin väkijuomia kurkkuun niin siitä oli silloin tällöin "pientä" sanomista siitä harrastuksesta.
Re: Eikö se koskaan lopu?
Lähetetty: 24 Kesä 2010 08:32
Kirjoittaja venealeksi
Tuttua keskustelua.

Eikä ilmeisesti niinkään harvinaista.
Rouva ei ollenkaan pidä siittä että olen veneellä hommissa.
Koska paatti on kaukana niin yleensä olen siellä pidennetyn viikonlopun parin yön yli.
Se voi vaikuttaa asiaan.
Juttelin tästä just keväällä satama kipparin kanssa. Hän totesi että suurimmalla osalla hänen asiakkaitaan käydään samoja keskusteluja veneiden kanssa roplaamisesta.
Tarvittais "Puuveneilevien miesten tukiryhmä."
Aleksi
Re: Eikö se koskaan lopu?
Lähetetty: 24 Kesä 2010 10:52
Kirjoittaja ainur
Kuulostaapa tutulta...Piti lainata ihan vanhaa keskustelua aiheesta...
viewtopic.php?f=7&t=7247&p=42145&hilit= ... eet#p42145" onclick="window.open(this.href);return false;
Re: Eikö se koskaan lopu?
Lähetetty: 24 Kesä 2010 15:19
Kirjoittaja Ana
Tukiryhmä olis hyvä, harrastuskassasta ei riitä kodinkoneisiin...