nikom kirjoitti:Pietarin edustalla oli kuvassasi vielä alempana, -558
Minäkun luulin, että se on vaan typo?
Aattelin, että kyseessä on ns ammeilmiö, siis pohjatuulet työntäneet vedet etelään, mutta näyttää olevan koko Itämeri reilusti alle normaalin!
Paljos se tekee litroja jos Itämeri on keskimäärin 30cm miinnuksella?
Tanskan salmista pitää tulla jonkin aikaa vettä sisään, että nousee normaaliksi.
Aika lohduton näky. Voisi luulla, että Suomessakin on todellinen vuorovesi-ilmiö, mutta ei kai päivä, ellei viikkokaupalla. Mikähän imu niitä vesiä vetää, luulisi Pohjanmerellä ja Atlantilla nyt jo vähän korkeammalla olevan tai jotain. Tai sitten ukko Ylimmäinen on todella vetänyt tulpan pois reiästä.
Onkohan Ilmatieteen- tai Merentutkimuslaitos antanut mitään perustavaa laatua olevaa kommenttia, mikä koko Itämeren alueen veden hävikin selittää
Donna 28
Varsinaisen veneen nimi on D. Into. Rojektivene on vielä nimetön - sillä on kyllä nimi, mutta se ei tyydytä minua
PS. Yllä oleva teksti on minun näkemykseni asiasta, eikä välttämättä edusta yleistä näkemystä. Sinulla on oikeus olla eri mieltä. Pidätän oikeuden muuttaa käsitystäni. Scylla Ottiliana, https://www.youtube.com/ottilianasailing