Kävin Kultaranta 2:sta katsomassa. Pirun hieno paatti. Ikävä vain oli, että kamerani Samsung perskules temppuili, eikä suostunut toimimaan pakkasessa ulkohallissa. No, ne kännykkäkuvat jäivät tosi surkeiksi, mutta sainpa museomestarilta alkuperäiset piirrustukset (kopiot) ja tiedon siitä, että vene mahdollisesti vielä ui tai jos ei ui, menee sisälle halliin, eikä takuulla ui sen jälkeen, vaikka olosuhteita yritettäisiin kuinka muuttaa ilman kostuttimien ja muiden avulla, sanoi venemestari Konttinen. Vene oli kyllä hieno, ihan syletti, kun ajatteli sitä työn määrää, mitä Kultaranta II:n lakkauskin on vaatinut.
Veneen pohjasta vielä, potkuri akseli tulee ns. kölistä läpi, mutta köli ja pohja ovat yhtäpuuta. Potkuriakseli on tuettu suoraan pohjasta tulevalla yhdellä evällä. Potkurin alla ei siis ole minkäälaista kalarautaa, joka jatkuisi esim. peräsimen alakiinnityspaikaksi, niin kuin Donnassa on. Peräsin on kiinni vain pohjan ja mahdollisesti jonkun väliipuun avulla,
aika mitättömän näköinen evä sekin. Moottorina on ollut alun alkaen 70 hv:n sivuventtiili kuutonen ja sillä on saavutettu 20 s nopeus. Mutta sen selittäneekin lähes olematon potkuriakselin tuenta ja peräsimen tuenta, sillä pohjassa ei todellakaan ole paljon vesivirtauksia muuttavia tekijöitä.

siis vastusta.
Donna 28