Sivu 1/1

Potkuri vaihtoon jäissäajamisen vuoksi

Lähetetty: 30 Marras 2009 21:20
Kirjoittaja suoraa_huutoa
Tuli sitten pakkasjakson aikana tuonne porin suuntaan muutamaviikko sitten tuuman teräsjää (lahdenpuokamiin).

Ajattelin että meikän uudella pulpettiveneellä olisi helppo suoriutua jäästä mutta 100m jälkeen lähdin kotiin häntä koipienvälissä. No, viikonloppuna nostin veneen viimeisen kerran ja rusetti (alumiinia) oli kuin kivilleajon jäljiltä.

Eli ei enää jäihin !

No hyvää oli se että potkurin nousua tulisi vähän pienentää jotta plaaniin nousu kuormalla olisi helpompaa.

Osaako joku sanoa paljonko tällaisen 11-3/4x17 potkuriin tehty muutos vaikuttaa eli jos muutan nousua esim 17 -> 16 ? vai oolisiko suurempi muutos tarpeen.

50 hv kone ja 300kg syvävee mallinen pulpettivene ja koko massa on varmaan 400kg polttoaineineen + sitten miehistö ja varusteet.

Re: Potkuri vaihtoon jäissäajamisen vuoksi

Lähetetty: 04 Joulu 2009 14:15
Kirjoittaja Wave
Osta suosiolla teräspotkuri jos aiot uudestaankin ajaa jäissä. Toinen huomiota vaativa asia jäätä murrettaessa on mahdollinen kaiun anturi joka tapaa hajota takuuvarmasti kun veneen alle päässeet jäälautat ponnahtavat takaisin pintaan peräpeilin kohdalla. Jonkinlainen pikakiinnitys anturiin auttaa asiaa. Muutama pyyhkäisy jään päällä joka syksy on loistava tapa saada veneen pohja puhtaaksi ilman myrkkymaaleja tai jynssäystä. Tämä siis lähinnä aluveneiden kohdalla.

Re: Potkuri vaihtoon jäissäajamisen vuoksi

Lähetetty: 04 Joulu 2009 17:08
Kirjoittaja suoraa_huutoa
Moi,

Kai tämä oli niitä viimeisiä kertoja :P .

Teräspotkurista olen kuullut että rikkoisi koko alapään. Joten se ei varmaan tule kysymykseen.

-Matti

Re: Potkuri vaihtoon jäissäajamisen vuoksi

Lähetetty: 04 Joulu 2009 20:10
Kirjoittaja Ande
Se ropelli mitään riko vaan käyttäjä ;)
Järjellä vaan niin varmasti kestää!

Re: Potkuri vaihtoon jäissäajamisen vuoksi

Lähetetty: 06 Joulu 2009 09:13
Kirjoittaja bonito
Takavuosina rikoin yhden Evarin potkurin, kun yritin ajaa läpi Tahkoluodon sataman edustalla olleen tiukan sohjovyön. Sohjo oli koostunut 20cm vahvuisista kokkareista, puoli metriä kanttiinsa, ne olivat liian painavia ja niin potkurista lähti lapa. Yönvanhaan jäähän voi ajaa pikkuhiljaa, samalla keinuttaen poikittais-suuntaan. Jos ajaa plaanissa, siitä ei hyvää seuraa potkurille, vaikka jää olisi vain sentin vahvuista.

Re: Potkuri vaihtoon jäissäajamisen vuoksi

Lähetetty: 06 Joulu 2009 16:48
Kirjoittaja Veli-Matti
Vajaa viis millinenkin riittää punomaan alumiinipotkurin lapoja :P

Re: Potkuri vaihtoon jäissäajamisen vuoksi

Lähetetty: 17 Maalis 2010 16:42
Kirjoittaja annina
Ennen Kotkan seudulla tehtiin jääpotkureita itse pyörötangosta ja lattatangon pätkistä. Hyötysuhde ja vauhti kärsivät, mutta oikea potkuri säilyi kesäkäyttöön.