Muutaman vuoden sisällä puuveneeni pilssiin on alkanut kertyä jostakin öljyä. Koneestahan sen voisi olettaa tulevan. Moottori on Nanni Kubota , vm 1996 . Mistähän kannattaisi ryhtyä vikaa etsimään ? Sen nyt varmistin, että mittatikun reiästä sitä ei ainakaan tule. Myöskin merikytkin tuntuu olevan akselin kohdilta kuiva. Mielessäni kävi, että onkohan näissä koneissa joku ylipaineventtiili koneen alaosassa, josta öljyä voisi tietyissä olosuhteissa tulla. Koneen huohotinputki on kuiva, joten mitään tukkoja ei pitäisi siellä kylläkään olla.
Koneen alle ei pääse kurkkaamaan muuten kuin koneen irrottamalla ja nostamalla. Kone painaa 100 kg, joten nostohommiin ei mielellään heti lähtisi.
Vene on Kuopiossa ja tiedustelujeni mukaan lähistöllä ei ole Nanni Kubotan hallitsevia korjaamoja, josta voisi lähteä asiaa perkaamaan.
Nanni vuotaa, missä vika
-
- Viestit: 787
- Liittynyt: 26 Joulu 2006 09:53
- Paikkakunta: Pori
Tuleeko öljyä moottorin käydessä vai tippuuko sitä koko ajan. Laita vaalea pahvi moottorin alle, siitä paljastuu vuotokohta. Kiristä öljypohjan ruuvit, jos on tilaa kiristää. Onko suodatin kiristetty tarpeeksi tiukkaan. Entä öljyn tyhjennyspumppu, onko öljypohjaan menevä putki kunnolla kiinni, tärinästä voi paikat löystyä.
-
- Viestit: 434
- Liittynyt: 10 Syys 2007 20:57
- Paikkakunta: Espoo
- Viesti: