Sivu 1/1

Varaosia Wickstorömiin

Lähetetty: 22 Joulu 2008 15:35
Kirjoittaja ju_ssi
Löytyiskös täältä tietoa mistä hankkia - kun olisi tarvetta vm. 39 olevaan wickströmiin kannetiivisteelle - sellainen osittain kuparinen ja ainakin männänrenkaat tarvittais kanssa. Melko varmasti muitakin osia - mutta kone käy ja kukkuu toistaiseksi enkä avaa sitä ennen kuin ainakin tuo kannentiiviste löytyy. Vanha on niin hapero ettei toista avausta enää kestä. Kokemusta koneesta lähes nolla. JOstain muistaakseni kuulin että wickströmmeihin saa jostakin päin uusvanhoja osia. Kiitos

-jussi

Lähetetty: 22 Joulu 2008 16:37
Kirjoittaja Jape
Vaasan moottorista saa varaosia. Numero löytynee jollain haulla.

Wickström osia

Lähetetty: 22 Joulu 2008 16:37
Kirjoittaja w2
Kyseleppä näistä:

Vaasan Moottori Vaasa 06-3178366

Akku-Teho Kokkola 06-8312970

PS. Kannentiivisteen voi tehdä itse klingeriitti-levystä (lämmönkestävää tiivistepaperia, on eri paksuuksia), löytyy autotarvikeliikkeistä.

Wickström osia

Lähetetty: 22 Joulu 2008 16:42
Kirjoittaja w2
Korjaus edelliseen:

Vaasan Moottori 06-357 5070

Lähetetty: 22 Joulu 2008 17:16
Kirjoittaja hb-77
PS. Kannentiivisteen voi tehdä itse klingeriitti-levystä (lämmönkestävää tiivistepaperia, on eri paksuuksia), löytyy autotarvikeliikkeistä


just..... en lähtisi merelle..

kilngeriitti ei kestä lämpö ja painetta tarpeeksi. jos ei oo kunnon vanhaa asbesti kamaa.
mutta graffiti tiiviste kestää

Lähetetty: 22 Joulu 2008 17:51
Kirjoittaja MÖsteri
Etulämmitäjän tiivisteen voi tehdä klingeriitistä, tai mitä se nyt onkaan mitä huoltikselta saa kuumuuttakestävänä tiivistemateriaalina.

Mutta kannentiivistettä en kyllä minäkään yrittäisi, jos/kun se puhaltuu riekaleiksi, niin ajaminen loppuu juurikin siihen paikkaan.

Ainakin W-sarjan koneisiin on saanut Vaasan Moottorista tiivisteet. Ja jotenkin veikkaisin, että niitä tehdään jollain alihankkijalla tarpeen mukaan. Tuskin tuollaisia paperinpalasia on jostain 1970-luvulta saakka varastoitu!

Lähetetty: 22 Joulu 2008 20:10
Kirjoittaja Veli-Matti
"Hätäapu" tiivisteen voi tehdä siten että laittaa liekkirenkaan sylinterin aukon ympärille. Renkaan pitää olla hiukan ohuempi kuin klingeriitti että kansi pitää painetta ja vesireiät tiivistyvät.
Noita liekkirenkaita tehtiin aikoinaan Ouluyhtiön verstaalla sorvilla luokkaa "kymmeniäjoseisatojakin".
Meidänkin veneillä "terästetyillä klingeriittikannentiivisteilla" taidettiin ajella eräitäkin satoja tunteja.
Samalla opilla onnistuu pakosarjan tiiviste tosin siellä kestää vaaleanvihreä klingeriitti ilman liekkirenkaitakin koska ei ole painetta.

Mutta silti mieluummin kuparitiiviste jos ei ihan maltaita maksa eikä entisestä saa mellaamalla ja vesihiomapaperilla enää kalua.
En tosiaankaan, kuten hb-77 jos sanoikin, lähtisi merelle pelkän klingeriitin varassa...

osia

Lähetetty: 28 Tammi 2009 12:54
Kirjoittaja wikumies
täältä voi löytyä osia pakosarjoja männänrenkaita t.wikumies

Re: Varaosia Wickstorömiin

Lähetetty: 24 Elo 2010 21:55
Kirjoittaja JiiHoo
Jos on Klinger-levyä mallia iso höyryvoimalaitos, eli painetta ja lämmönkestoa on, niin uskaltaako sellaisesta tehdä kannentiivisteen jolla voi lähteä ulkosaaristoonkin? Vastaavasti voin yrittää tehdä sen kuparipellistä, mutta kumpi lie parempi?

Tuossa masinistifoorumin keskustelu jossa sitä suunnittelen:
http://www.masinistit.com/viewtopic.php ... a3650fbbb8" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Varaosia Wickstorömiin

Lähetetty: 27 Elo 2010 10:33
Kirjoittaja hb-77
eikö teillä olle varastossa graffitpeltitiivistettä. tuskin on höyry/paine puolella klingeritiä.
tai sitten en ainakaan ikinä menis lähelle sitä paikkaa. nimi merkki 12v voimalaitos asenntaja,,,

Re: Varaosia Wickstorömiin

Lähetetty: 27 Elo 2010 11:59
Kirjoittaja palonte
Tällaisen tekstin laitoin taannoin "varaosia wikiin" keskusteluun, jossa ihmeteltiin vastaavanlaisia varaosapuutteita.

Konetiiviste Lindgren, Mäntyharjulla 015-684076

Olen teettänyt heillä kaksikin kertaa kansipahvin (VP MB10 / BUKH DV20 )
Ensinmainittuun ei saa enää valmistajalta ja toiseen tein "modatut" syliterien yläpäät.
Molemmilla kerroilla hinta pyöri 50-60EUR tasolla.