Sivu 1/2

Kytkimen öljyn vaihto

Lähetetty: 09 Joulu 2008 08:33
Kirjoittaja bonito
Nyt joka mies, jolla on paatissa mekaaninen kytkin, esim. Hurth tai Yanmarissa oleva Kanzakin Hurth ja muu vastaava. Menkään heti paikalla veneeseen ja imette ne vanhat vaihteistossa olevat öljyt pois ja laitatte uudet tilalle, ettei käy niinkuin mulle. Ostin veneen Ruotsista, heti ensi koeajolla kysyin myyjältä, että mikä täällä viheltää, myyjä sanoi sen kuuluneen aina(oli itse ajanut ko. paattia 4v.), kysyin koska hän on viimeksi vaihtanut vaihteiston ATF-öljyn. Hän sanoi vaan tarkastaneensa, että siellä oli öljyä. Just joo, tosi ruotsalainen, moottoriöljytkin ne vaihtavat vasta keväällä. Ennen lähtöä vaihdoin öljyt, vanha öljy oli mustanruskeaa tököttiä. Ajattelin, että korjataan se sitten itse, kunhan päästään kotiin. Kotiin päästiin ilman murheita, Ear Plugit korvissa. Nyt on laatikko purettu ja sieltä löytyi painelaakerivika. Painelaakerin virkaa hoitava rullalaakeri + muut laakerit menee vaihtoon. Ongelmana on neulalaakerit, jotka pikkuisen tuottavat harmaita hiuksia. Paikallinen Yanmar-liike pyysi alkuperäisistä, kahdesta holkista ja neljästä neulaosasta yht. 410€. En ostanut niitä, nyt on kysely USAsta, jossa poika asuu. Jos hintasuhde on sama kuin Yamahan osissa, alkuperäiset tulee maksamaan n. 100€ sieltä. Mikä näitä Suomen maahantuojia oikein vaivaa? Pääsette paljon halvemmalla, kun vaihdatte öljyt joka syksy, sitä on niin vähän siellä vaihteistossa. Mulle ei tule muita kuluja kuin varaosakulut, mutta kaikki eivät osaa tai viitsi alkaa hommaan, vaan teettävät vieraalla. Loppujen lopuksi ei se ole kovin vaikea homma, pitää vain olla työkalut, prässi, ulosvetäjät ja hitsauskonettakin tarvittiin purkuhommassa. Tämä ei koske hydraulisia merikytkimiä, kuten Velvet, Paragon, PRM, ym., niissä on pidemmät vaihtovälit, mutta ei ole pahitteeksi vaihtaa niitäkin joskus.

Lähetetty: 09 Joulu 2008 10:54
Kirjoittaja suoraa_huutoa
Moi,

Eikä koska Volvon mekaanista RB kytkintäkään.

Käytetty vanhemmissa volvoissa kuten MD1B, MD2B, MD3B ja ilman B:tä.

Nissä sama öljy laatikossa ja koneessa. Toki ne moottori öljyt kannattaa vaihtaa.

-Matti

Vaihteistoöljyt

Lähetetty: 09 Joulu 2008 11:16
Kirjoittaja Northling
Moro

Viimekesäisen vaihteistoepisodin jälkeen selvisi, että Yanmarin 3JH3E vaihteistoon ei MISSÄÄN tapauksessa saa laittaa ATF:ää, vaan samaa kuin moottorissakin.
Kytkinkartio kiillottuu ja kytkin alkaa luistamaan.
Linkki ed keskusteluun:
viewtopic.php?t=7144&highlight=yanmarin+kytkin

Se öljyn tyyppi lukee yleensä siellä kytkimen kyljessä olevassa plakaatissa, sitä pitää uskoa!

Nortti

Lähetetty: 09 Joulu 2008 11:44
Kirjoittaja JiiB
Joo niin lukee,ja Yanmarin kytkimissä lukee ATF ja öljyn määrä...

oljua

Lähetetty: 09 Joulu 2008 12:06
Kirjoittaja Northling
Moro

Juu pitää tarkentaa että Yanmareissakin on eri vaihteistoja...
Eli lukekaan ko moottorista kilpi, älkääkä uskoko mitää nettibesserwissreitä.

Nortti BW

Re: oljua

Lähetetty: 09 Joulu 2008 12:25
Kirjoittaja Mikko Lehtikanto
Northling kirjoitti:Moro

Juu pitää tarkentaa että Yanmareissakin on eri vaihteistoja...
Eli lukekaan ko moottorista kilpi, älkääkä uskoko mitää nettibesserwissreitä.

Nortti BW
Mutta jos asiaa käy katsomassa vaikkapa maahantuojan sivuilta niin siellä voikin olla sitten eri öljysuositus. Näin on ainakin moottoriöljyä syövien laatikoiden kohdalla usein. Laatikossa lukee yksiasteöljy ja Ekströmin sivuilla onkin moniasteöljy. Paremman saatavuuden takia suosituksia muutettu niin löytyy öljy sitten huoltoasemalta ja marketista niin ei tarvitse raskaankaluston liikkeissä asioida tai ruohonleikkuriöljyä laittaa jota sitäkään ei varmaan kohta saa kun niissäkin on moniasteen suositteluun siirretty.

Ekströmin sivuja ei nyt voi käyttää kun näyttäs olevan palvelut joiden päällä se pyörii sekaisin.

Lähetetty: 09 Joulu 2008 13:06
Kirjoittaja JiiB
Anteeksi kamalasti epätarkkuus...Mutta ainakin 1-,2- ja 3-sylinterisien pienien Yanmarien perässä olevien Yanmarin omien Kanzakien kilvessä lukee ATF.Tokihan Yanmareissa voi olla mikä kytkin tahansa,mutta kyllähän noita pieniä taitaa eniten olla liikenteessä...

Lähetetty: 09 Joulu 2008 14:04
Kirjoittaja Northling
Moro

Niin, Ottilianassa on 3 sylinterinen 3JH3E, jonka vaihteeseen ei Ekströmin mukaan saa missään nimessä laittaa ATF:ää.
Kilvessä käsketään laittaa samaa öljyä kuin koneeseenkin 30W45. Kyseessä on kartiokytkin (KM3P)

Tuli vaan sellanen melkein tonnin remontti ja kesälomareissu meni reisille, kun laitoin tyhmyyttäni väärät öljyt alunperin.
Olkaapa tarkkoja ja LUKEKAA SE KILPI SIELTÄ OMASTA VAIHTEESTA!
Älkää luottako MUTUUN, VATUUN tai NEKUUN!

Nortti

Lähetetty: 09 Joulu 2008 15:40
Kirjoittaja bonito
Jos yleistetään sen verran, että oli se mikä tahansa kytkin, PAITSI HYDRAULINEN, kannattaa vaihtaa öljyt kerran vuodessa, tähän Kanzakin Hurth KBW-21:kin menee vain 1,2 ltr ATF öljyä. HYDRAULISISSA on piiitkä vaihtoväli, taisi olla 1000 käyttötuntia. Niissä on käyttöikäkin vähän pidempi, kuin mekaanisissa, nimittäin 15000h, siinä on ajamista.

Lähetetty: 09 Joulu 2008 15:50
Kirjoittaja lacrits68
bonito kirjoitti:, nimittäin 15000h, siinä on ajamista.
OHO! enpä tiennyt, vaan nyt tiedän! :) itellä on Velvetin 71c 2,1:1 ajettu 1000h ( mittarinmukaan). Senkös takia noi vevetin vanhatkin kytkimet ovat melko kalliita jopa käytettyinä???

--janne--

PS: miksi niitä kutsutaan "hydraulisiksi" tai "mekaanisiksi"?

Re: Kytkimen öljyn vaihto

Lähetetty: 09 Joulu 2008 16:19
Kirjoittaja Jude
bonito kirjoitti:korvissa. Nyt on laatikko purettu ja sieltä löytyi Painelaakerin virkaa hoitava rullalaakeri + muut laakerit menee vaihtoon. Ongelmana on neulalaakerit, jotka pikkuisen tuottavat harmaita hiuksia. Paikallinen Yanmar-liike pyysi alkuperäisistä, kahdesta holkista ja neljästä neulaosasta yht. 410€. En ostanut niitä, nyt on kysely USAsta, jossa poika asuu.
Ainakin Ina ja Nadella valmistavat neula ja rullalaakereita. Inalla on muistaakseni Lohjalla myymälä. Nadella-laakereilla on myös joku maahantuoja. Laakereista alennukset yrityksille on 80 prosentin luokaa. Ei laakereista mitään varaosahintoja kannata maksaa.

Lähetetty: 09 Joulu 2008 17:08
Kirjoittaja Veli-Matti
Juu ja sitten pitää muistaa että poikkeus vahvistaa aina säännön ja voi joutua käyttämään täysin eri öljyä vaihteessa mitä valmistaja suosittelee jos laatikkoon on tehty remppaa ja levyjen materiaali vaihtunut.

Aikoinaan kun kunnostin Bertta-Lotan ja vaihdoin öljyt siihen mitä laatikonkyljessä ja ohjekirjassa luki niin ensimmäisellä pidemmällä koeajolla aski meni jumiin siten että vaihde jäi päälle ja irtosi vasta muutaman tunnin jäähdyttelyn jälkeen.

Toimenpiteenä öljy ja suodatin pois vaihteesta, sisälle lamppuöljyä sekä uusi suodatin ja kohtuullista käyttöä jonka jälkeen uudet suositusten vastaiset öljyt sisään ja uusi suodatin.
Valmistajan suositus oli mineraalimoottoriöljy mutta käytännössä toimi ainoastaan ATF:llä.

Tässä oli pakkorako pyytää apua vaihteistoalan ammattilaiselta ja heti kartomani jälkeen ensimmäinen kommentti oli että se aski on rempattu erimerkkisillä levyillä ja tee niin että pese loota ensin lamppuöljyllä sisältä ja vaihda sitten aateeäffät sisälle niin pitäisi pelittää.
Kun myöhemmin tutkiskelin vaihteen tiivisteitä ja pultinpäitä niin avattuhan se oli kauttaaltaan.

Että homma voi olla näinkin päin ;-)

Dejah Thoriksen hydraulisessa PMR:ssä on sellainen mielenkiintoinen homma että se on alunperin suodattimellinen malli mutta nykyiset malli on muuten sama paitsi että suodatin puuttuu kokonaan, samalla on tyyppimerkintä muutunut 265:stä 750:ksi. Maahantuoja Mepratuote sanoi että laippa vaan siihen suodatinpanoksen paikalle niin se on sitten 750:nen. Vaihtoväli on lyhentynyt "modernisoinnin" ansiosta 500 tuntiin mutta samahan se on vaihtaa ne aina syksyllä vaikka tunnit eivät olisikaan tulleet täyteen ja öljy on samaa kuin moottorissakin.
(mielestäni suodattimen poisto on vaan takapakkia kehityksessä)

Käytin kaikki yhteydet mitä tiedossa oli mutta vastaavaa suodatinta ei ollut mistään saatavilla joten tottelin Mepran poikia ja tulppasin suodatin jalan.
Jalkaan sopivia suodattimia olisi ollut mutta ne olisivat räjähtäneet jo tyhjäkäynnillä...

Tuohon mitä Jude edellä kirjoitti niin ei kait kukaan enää osta "alkuperäisiä" laakereita kun jopa saman valmistajan tuotteita saa tosiaankin 80% alennuksella normaalihinnasta - siis normaalihinnasta jossa ei ole "venelisää" eli ale voi olla jopa 90-95% vaikka siihen Yanmarinin alkuperäisvaraosaan verrattuna.
Laakeroin pirtuveneen vannasputken etupään kahdella perättäisellä 35x60mm pronssilaakerilla joissa oli voitelureiät ja ohjarit valmiina yhteishintaan 8,45€.
Mutta ne eivät olleetkaan venelaakereita ;-)

Lähetetty: 09 Joulu 2008 18:48
Kirjoittaja bonito
Lacrits, hydraulisessa rihla-akseli on hydraulipumpun akseli, jota vauhtipyörän vetolevy pyörittää, tehden öljynpainetta, joka pyörittää vaihteistoa, öljynpaineella myös kytketään kytkinlevyt kiinni. Ainakin Paragonissa pakkivanne kiristetään pienellä sylinterillä, jolloin planeettapyörästö kääntää kiertosuunnan. En muista, miten Velvetin alennusvaihde toimii, olisiko siellä planeettapyörästössä joku alennus. Paragonissa akselin pieni hammaspyörä pyörittää isoa hammaspyörää sisäkehältä, siksi vaikka sen alennusvaihde pudottaa akselilinjaa jotain 50millin luokkaa, silti se pyörii samaan suuntaan, kuin moottori. Velvetin akselilaippa on kampiakselilinjalla, pyörien myös samaan suuntaan moottorin kanssa. PRM kytkin on mulle outo, en ole sen toimintaan perehtynyt. Mekaanisessa(monilevy)kytkimessä on kaksi akselia päällekkäin, suunnanvaihto akseli ja kytkinakseli. Suunnanvaihtoakselin etupää on vauhtipyörän vetolevyn rihlassa. Kytkinakselin etupäässä on painelaakerin virkaa hoitava rullalaakeri, takapäässä on potkuriakselin laippa. Kytkinakselilla on muistaakseni 7 kytkinlevyä ja lamellilevyä vuorotellen, keskellä on kiristysmekanismi, toisessa päässä on taas 7 levyn ja lamellin paketti. Toinen on eteenpäin ja toinen taakse. Kun pakki laitetaan päälle, kiritetään pakkipuolen kytkinlevyt kiinni, eteenpäin kytkinpuoli on tällöin löysällä. Kartiokytkimien(mm. Volvot) kanssa en ole pelannut. Näin se jotenkin menee, vai meneekö

Lähetetty: 11 Joulu 2008 20:45
Kirjoittaja matti
Kun luin tämän, niin tutustuin rojektin koneen (piilotellut pöydän alla jo vuoden) kytkimen tietoihin, Vetus 3.08/tmc 40.
Vetuksen manuaalissa on, että TMC-kytkimessä käytetään 20W30 moottoriöljyä.
Kassissa oli myös kytkimen manuaali, jossa lukeekin, että on käytettävä ATF-öljyä!


Matti

Lähetetty: 12 Joulu 2008 08:13
Kirjoittaja bonito
Taitaa olla niin, että jos on kartiokytkin, niin moottoriöljyä laitetaan sisuksiin, jos taas märkä monilevykytkin, niin ATF-öljyä. Sen kun vielä tietäis, miten ne erottaa päällipuolelta