V-P MD1B:n kunnostamnen vai uuden hankinta?

Vanhat moottorit ja niihin liittyvä tekniikka, akselistot, ohjausjärjestelmät; puuveneilyn rautapuoli.
Vastaa Viestiin
Rate
Viestit: 15
Liittynyt: 22 Kesä 2008 21:02

V-P MD1B:n kunnostamnen vai uuden hankinta?

Viesti Kirjoittaja Rate » 22 Kesä 2008 21:32

Purressani on alkuperäinen V-P MD1B kone. Vene on vuosimallia -76, mutta moottori lienee valmistettu jo paria vuotta aikaisemmin. Itse olen ajellut myllyllä pian parikymmentä vuotta ja hyvin on jyskyttänyt. 90-luvun lopussa vaihdoin sylinterikannen, mutta muuta suurempaa remppaa ei ole tehty. Mielessä on käynyt moottorin uusiminen tai kunnostus. Kumpi kannattaisi?

Vuosien saatossa on öljyvuotoja ja väljyyttä tullut. Tänä keväänä huomasin ekan kerran, että puristukset ovat melko heikot ja käynnistyminen vaatii pidemmän pyörittämisen. Peruskunnostuksen ongelmana on, että uusia kansia ei enää saa ja nykyisen poksahtaessa taru alkaa olla lopussa. Tosin plakkarissa on pari puolikuntoista kantta, joilla voi pari kesää vielä ajella.

Mitä mieltä laituriparlamentti on: kannataisiko vanhus vielä nostaa veneestä ja käydä läpi? Vai ajanko niin pitkälle kuin pelittää ja hommaan uuden myllyn tilalle?

Ja saattuuko jollakin olemaan nurkissa hyväkuntoisia MD1B-osia..

suoraa_huutoa
Viestit: 479
Liittynyt: 26 Heinä 2006 13:09
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja suoraa_huutoa » 22 Kesä 2008 23:48

Minä varmasti ajaisin volvolla ellei pinna ole mennyt sen kanssa kireäksi (ilmeisesti ei koska jo 20v takana) ihan vaan sen takia, että muut veneilijät voi sitten ihmetellä että miten toi voi kestää.

Olin juuri viikon loppuna saarissa pyörimässä ja siinä oli kaqveri bella veneen kanssa. Kehui että 1988 tehty yanmariini oli tullut tiensä päähän muutavuosi sitten. Eli hyvinhän tuo volvo on pelittänyt.

Tietysti jos ylimääräistä rahaa on niin aina voi laittaa uuden.

-Matti
HULLU itselleen töitä ostaa.

bonito
Viestit: 787
Liittynyt: 26 Joulu 2006 09:53
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja bonito » 23 Kesä 2008 10:46

Aja niin kauan kun pelaa. Käynnistystä helpottamaan laitoin kaverille imusarjaan välikappaleen, johon ruuvattiin Perkinsin imusarjahehku. Vaikkei siihen laitettu lainkaan polttoaine säiliötä, kylmäkäynnistys parani huomattavasta. Jos sille laittaisi säiliön(Fiat traktoriosa, 5€) jolle paluuletkusta täyttö, lähtee varmasti syssylläkin.

bonito
Viestit: 787
Liittynyt: 26 Joulu 2006 09:53
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja bonito » 23 Kesä 2008 10:50

Tuo edellinen neuvo koskee dieselmoottoria, kun en tunne noita Volvon tyyppejä

Rate
Viestit: 15
Liittynyt: 22 Kesä 2008 21:02

Viesti Kirjoittaja Rate » 23 Kesä 2008 18:53

bonito kirjoitti:Aja niin kauan kun pelaa. Käynnistystä helpottamaan laitoin kaverille imusarjaan välikappaleen, johon ruuvattiin Perkinsin imusarjahehku. .
Hyvä idea. Joskus olen antanut täräyksen eetteriä, jos on pitänyt olla varma, että mylly lähtee vähällä pöyrityksellä. Etterillä saa kyllä veivilläkin näppärästi käyntiin. En vain tiedä, kuinka hyvää tekee koneelle.

Olen itsekin ajatellut, että ajan niin pitkälle kuin suinkin pelittää. Ensi talvena voisin ehkä ottaa kannen auki ja samalla irrottaa myös sylinterin. Vanhat MD1:t kun on rakenettu samalla periaatteella kuin laivamoottoritkin. Eli irroittetavat sylinterit. Suuremmissa malleissa (MD2 ja MD3) itsenäisiä sylinteriyksiköitä vain lisätty peräkkäin.

Samalla voisi putsata ruostejämät, hoonata pytyn, vaihtaat renkaat ja kunnostaa myös kannen. Eli lähinnä venttiilien hionta ja oikaisu. Eiköhän alakerta kestä lähes ikuisesti?

Kuinkahan pitkälle näillä eväillä mahtaa päästä?

bonito
Viestit: 787
Liittynyt: 26 Joulu 2006 09:53
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja bonito » 23 Kesä 2008 19:58

Sanotaan, että jos laitat yläpään tiiviiksi, seuraavaksi hajoaa alapää, mutta tiedä häntä. Olisiko iso homma vaihtaa liuskat. Olen joskus käyttänyt apteekista saatavia kamfertti-tippoja kylmäkäynnistykseen, ne ei ole ihan täyttä eetteriä, ei tule niin kilkattavia käynnistyksiä kuin eetterillä, mutta käynnistyy kyllä. Palava rätti imusarjan lähelle startatessa auttaa myös kylmällä.

Nuts
Viestit: 71
Liittynyt: 17 Helmi 2007 09:00

Viesti Kirjoittaja Nuts » 24 Kesä 2008 13:25

Mårå

Mites mahtaa olla MD1 koneessa, eikö siinä ole pakkosyöttönappia ruiskutuspumpun päällä. Ainakin MD2B koneessa on ja lähtee kuin palmun alta kun pistää pakolle. Koneremppaa tehdessähän on sitten tärkeää ne tiivisteet sylinteriryhmän alapäässä, pitää olla oikea paksuus että palotilan tilavuus on oikea. Netissä tosin löytyy kyllä näitä manuskoja ja korjausohjeita. Tiivisteitäkin vielä saa ainakin Ruotsista tilaamalla, eivät ole halpoja mutta eipä niitä tarvitse joka päivä vaihtaa. Alakerran pamahtaminen sylinterirempan jälkeen johtuu varmaan suuremmaksi osaksi tästä väärästä palotilan tilavuudesta.
Kannattaisi varmaan myös laittaa mekeavesijäähdytys jos aikoo vielä pitkään ajaa koneella. Sylintern kun sitten vielä tiivistää Hylomar merkkisellä tuotteella kasauksen yhteydessä niin ei varmaan vuoda!

t. s

Rate
Viestit: 15
Liittynyt: 22 Kesä 2008 21:02

Viesti Kirjoittaja Rate » 24 Kesä 2008 22:00

Nuts kirjoitti:Mårå

Mites mahtaa olla MD1 koneessa, eikö siinä ole pakkosyöttönappia ruiskutuspumpun päällä.

Alakerran pamahtaminen sylinterirempan jälkeen johtuu varmaan suuremmaksi osaksi tästä väärästä palotilan tilavuudesta.

Kannattaisi varmaan myös laittaa mekeavesijäähdytys jos aikoo vielä pitkään ajaa koneella. Sylintern kun sitten vielä tiivistää Hylomar merkkisellä tuotteella kasauksen yhteydessä niin ei varmaan vuoda!

t. s
Kiitokset hyvistä ohjeista.

Tuo pakkosyöttönamiska on tiedossa ja sitä on tullut käytettyä. Jostain syystä ei tänä kesänä ole auttanut. Viime kesänä mylly lähti hyvin kylmänkin käyntiin eli jotain on talven aikana tapahtunut. Siitäkin hiuolimatta (tai ehkä juuri sen takia) että suutin oli irti ja palotilassa säilytysöljyt. Voi olla, että suutin on skeidanen.

Itselläni on korjausmanuska ja siinä on yksityiskohtaisesti selvitetty puristuksen mittaus sylinterirempan jälkeen. Vaatii mikrometrin. Voi olla, että monella on virheitä tullut, kun ovat asentaneet pytyn alapäähän joko liian paljon tai liian vähän simmejä.

Tuo makeavesijäähdys on mielenkiintoinen asia. Kannattaisiko noin vanhaan koneeseen sitä edes harkita? Edelyttää ilmeisesti ainakin paikkojen tarkan puhdistuksen ennen glykoolin kierrättämistä (joka kuulemma irrottaa ruostetta ja tukkii kanavat).

Osaisiko joku sanoa, mistä voi päätellä MD1-3:n sylinterikansien syöpymisasteen? Onko olemassa joku selkeä indikaattori?

Jos asentaa makeavesijäähdytyksen, millaista settiä ehdottaisitte tuollaiseen yksipyttyiseen?

teekoo
Viestit: 184
Liittynyt: 05 Kesä 2006 12:42
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja teekoo » 24 Kesä 2008 23:21

Sylinterinkansien kunnosta tuli ensiksi mieleen puristusten mittaus. En ole sellaista dieselmoottoriin koskaan tehnyt, mutta varmaan sama periaate kuin bensamotissakin. Ei sinänsä liity kanavien syöpymiseen, mutta muuten antaa arvokasta tietoa.

Jos kannet sitten on irti, niin kansien koeponnistus jossain pajalla antaa aika varmaa tietoa (tosin maksaa hunajaa). Samalla yleensä tehdään pesu ja tasohionta.

Nuts
Viestit: 71
Liittynyt: 17 Helmi 2007 09:00

Viesti Kirjoittaja Nuts » 25 Kesä 2008 12:24

Mårå

Eipä siinä mitään ihmellisyksiä siinä vesikanavien puhdistuksessa. Jos kerran otat sylinterin irti niin kaapimalla paskat pois sylinterivaipasta ja sitten makeavesikiertoon pieni suodatin sinne väliin. Näin se on minulla toteutettu ja hyvin toimii. Ennen makeavesijäähdytystä jähdytysveden lämopötila n. 40 astetta ja reilua savutusta. Makeavesijärjestelmän kanssa 80 astetta ja savua ainoastaan käynnistettäessä. Nuoita makeavesisysteemejä saa välillä käytettynä blocket.se sivustoilta. Kyse on martecin paketista.

Vastaa Viestiin