Sivu 1/1

Moottorin paino fiskariin

Lähetetty: 14 Loka 2007 10:58
Kirjoittaja keelson
Kyseessä olisi 8m etuhytillinen suippoperäinen fiskari, jonka paino on noin 2500kg luokkaa. Onko 350kg/70hv (auton)kone siihen liian painava tai suuri, kun siinä on ollut aikoinaan noin 150kg painava 'parikymppinen' mylly.

Lähetetty: 14 Loka 2007 14:15
Kirjoittaja Vandrock
Minun 8,3x2,7 mittaisessa meriläisessäni (kuvia www-sivullani) on yhteispainoltaan lähes 500 kilon Perkins/Olympia moottori/merivaihde-yhdistelmä. Kunnon möhkäle yhdessä leveyden kanssa tuo vakautta: vene ei kallistu jos kävelee laidalla. Enkä oikein vieläkään tiedä, mitä se fiskarimiesten termi "rullaaminen" oikein tarkoittaa. Olennaista on kuitenkin koneen sijainti. Suuri paino väärässä kohdassa näkyy ja tuntuu.

Lähetetty: 14 Loka 2007 19:50
Kirjoittaja kare
Omassa 10 metrisessä oli noin 1000 kg painava 150 hv. kone + kytkin + muut vetosysteemit noin 150kg,eli yht. 1150kg.

Uusi kone kaikkineen vajaa 500 kg ja 95 hv.
Vesiraja nousi 6-7 cm,nopeus pysyi samassa,kulku ja vakaus samanlaiset, polttoaine ym.kulut puolta vähemmän. Ja pelaa kun unelma.
Ainahan koneen vaihdossa on hommia,jos ei laita prikulleen samanlaista kun vanha,eihän mikään erilainen sovi heittämällä.

Taitavat olla venekohtaisia nuo koneenvaihdon muutokset.Veneet ja koneet ovat useimmiten erilaisia.Tehdastekoiset kuitupaatit tietysti vähän eri juttu.

Lähetetty: 14 Loka 2007 22:07
Kirjoittaja KS1030
Sen parempi painopisteen kannalta, mitä alemmas koneen saa laitettua. mulla on akseli vatupassissa ja sen alemmas ei konetta varmaan kannata kuitenkaan laittaa. en tiedä mitä itsellä 6-mukinen valurauta trader painaa vaihteineen mutta varmasti tuo vakautta joka kilon edestä, kun painokin on noin alhaalla.
kyllä uskon että sen 350 kilosen myllyn voit sinne veneeseesi pistää

Lähetetty: 15 Loka 2007 09:12
Kirjoittaja manteli
Kunhan et unohda tukea köliä erityisesti sen koneen alta talvisäilytyksen aikana, ettei veneen runko kärsi.

t. Jaakko