Sivu 1/1
Glykolia kuluu
Lähetetty: 19 Touko 2007 22:36
Kirjoittaja Ambrosio
Viime loppukesästä rupesi koneeni glykolikierrosta katoamaan ainetta pikkuhiljaa. Yksi letku oli vähän nirhaantunut, mutta se ei ilmeisesti ole syypää. Ajattelin tietysti, että nyt meni kansi tms kivaa.
En ole joutanut asiaa vielä tutkia, mutta... Jos kansi vuotaa voisiko ajatella, että käyttäisi autoissa käytettyjä aineita jotka lisätään veden sekaan ja jotenkin saostuvat vuotopaikkaan ...? Pakosarjan tiivistekö voisi olla myös syypää-siinä on tehty uusi sysdeemi glykolikiertoa varten. Öljyyn ei vettä pääse.
Lähetetty: 20 Touko 2007 10:32
Kirjoittaja baden2
Aika useasti vika löytyy glykoli/vesi lämmönvaihtimesta, glykoli menee pakoputkeen.
Lähetetty: 20 Touko 2007 13:11
Kirjoittaja matti
Jos on makeavesipakosarja, kannattaa tutkia/koeponnistaa se ennenkuin esim. avaa koneen kannen- kaveri purki koneen ja totesi ettei mitään vikaa vaan pakosarjan kylmäksi jäänyt migsauma vuoti!
Pelkät tiivisteet 6-syl Volvoon olivat melko kalliit.
Matti
Lähetetty: 20 Touko 2007 13:27
Kirjoittaja Ambrosio
OK!
Pakosarja on "Tee-se-itse mallia.( Edellinen omistaja teki). Täytyy tutkia. Kiitos vinkeistä!
Lähetetty: 01 Kesä 2007 13:03
Kirjoittaja Ambrosio
En vielä avannut konetta, mutta tänään sain veneen vihdoin veteen, ja koneen päälle. Paisariin tuli oiken pulputtamalla ilmaa. Onko pakosarja sökö-pakokaasua puskee kiertoon?
Lähetetty: 27 Heinä 2007 14:46
Kirjoittaja UMP-Blitz
Mites tälle kävi?
Oliko kansipaffi valmis vai mistä painetta sinne vesitilaan ilmestyi.
(itellä sama oire

kaikki kolme kantta oli ihan pitsiä vaikka makeavesikone)
Timo
Lähetetty: 27 Heinä 2007 19:51
Kirjoittaja Kolibri
Traderissa ilmeisesti häviää talven aikana makeavesikierrosta hieman vesi-glykoli seosta. Mistäköhän tämä johtuu?
Lähetetty: 28 Heinä 2007 16:07
Kirjoittaja Ambrosio
Joo, oli tiiviste sökö JA lämmönvaihdin vuoti. Korjasin ensin vaihtimen ja luulin että homma on ok. Sitten alkoi ilmestyä öljyä glykolin sekaan- vaihdoin tiivisteen viime viikolla ja NYT taitaa olla kunnossa.
Huh huh ... meinasi jo hirvittää välillä. Ihan jännää sinänsä aukoa outoa konetta ensimmäistä kertaa. Onneksi kansi näytti hyvältä eikä ole pahemmin muualtakaan syöpynyt. Nyt pitäis mennä muutama vuosi- täytyy koputtaa puuta...
Lähetetty: 28 Heinä 2007 19:44
Kirjoittaja UMP-Blitz
"Taitaa olla kunnossa" kuulostaa tutulta. Toivotaan että pelaa!
Mulla on tuo paatinrähjä tämän kesän kuivilla, juuri vääntelin Volvoon suuttimet kiinni josta projektista pieni stoori tuolla:
http://www.holysmoke.fi/forum/viewtopic.php?t=2628
Huomenissa nähdään onko männän päällä jäähynestettä.
Tuosta linkistä kun mulkasee niin saattaa huomata että kyseessä ei ole puuvene vaan rautavati. Jos ette potki pellolle niin mielelläni käytän tätä foorumia, tämän käyttäjillä kun on tietämystä vanhemmistakin vehkeistä.
Joo ja on siinä puutakin, eukko rapsutellu pari päivää uimatason tiikkejä ja ite irrottelin kylkilistoja kyllästystä varten. Sisälläkin on joku rima ristissä. Aikasemmin on ollut mäntystä ja mahonkista, yksi kuituvenekin ja nyt tuo rautainen. Ei se kauneudessa puupaatille pärjää mutta kai noita on raudasta rumempiakin tehty
http://s102.photobucket.com/albums/m88/ ... G_0647.jpg
Vettä kölin alle ite kelleen!
Timo
Lähetetty: 29 Heinä 2007 23:09
Kirjoittaja Masa
UMP-Blitz kirjoitti:Tuosta linkistä kun mulkasee niin saattaa huomata että kyseessä ei ole puuvene vaan rautavati. Jos ette potki pellolle niin mielelläni käytän tätä foorumia, tämän käyttäjillä kun on tietämystä vanhemmistakin vehkeistä.
Tervetuloa porukkaan mukaan,
ei täällä ole kukaan niin ryppyotsainen, että paatin pitäisi olla 100% puuta, tekniikan yms. tiimoilta on kaikilla varmasti hyvin kokemuksia ja kysymyksiä vaihdettavana.
Nätti paatti kyllä!!!

Lähetetty: 31 Heinä 2007 10:12
Kirjoittaja Kolibri
Kolibri kirjoitti:Traderissa ilmeisesti häviää talven aikana makeavesikierrosta hieman vesi-glykoli seosta. Mistäköhän tämä johtuu?
Nostetaas tätä ylemmäs...onko kyseessä siis normaali ilmiö?