Sivu 1/3

MERIMOOTTORI HALVALLA

Lähetetty: 11 Heinä 2006 12:30
Kirjoittaja VeikkoAntonVierola
Laittakaa toki vastauksia aiheeseen, mikäli ideoita / kokemusta tällaisista ratkaisuista löytyy.

Mitä ideaa on maksaa uudesta 10hp:n Volvon Pentasta 5000e + asennustyöt, kun kiinalaisen 10hp Hailinin paikallissmoottorin saa 595eurolla. Kone on ilmajäähdytteinen eli ts. se tarvitsee vesi jäähdytyksen. Niin ja tietysti merikytkimen. Jossain maahantuontifirmassa oli Maltalainen moottori merikytkimellä hintaan 2000e, mutta se on mielestäni liian kalllis, jos ajatellaan että kompleksin moottorin osuus on n.500 niin tulee merikytkimelle hintaa 1500e!. Vaikka systeemi onkin ilmajäähdytteinen se ei tarkoita mielestäni sitä, että hintaan pitää lisätä ilmaa niin pirusti. Olen varma että jostain Kiinanmaalta saa Hailiniinkin sopivan merikytkimen pilkkahintaan ja Hailinin konehan kyllä näyttää fyysisesti aivan samalta kuin Maltakin, noin pikaisesti katseltuna. Siis jos ajatellaan että Ostaisi moottorin 10hp dieselin sähköstartilla n.600e+merikytkin(300e made in china)+vesipumpun kautta vesi kiertämään sylinterin ympäri kupariputkea pitkin, niin eikös siinä ole merikone valmiina. Ja hintaa ei pitäisi kyllä mielestäni kertyä 1500 euroa enempää. Jos koneella ajaa 2-3v ja menee rikki, ostaa vaan uuden koneen tilalle (400e kun sähköstarttiosia ei tarvitse joka kerta ostaa). Täten Pentan hinnalla saisi 12 kpl kiinalaisia moottoreita eli moottoria 40 vuodeksi, ja jos laskee pentan huollot, niin ehkä vielä enemmänkin. Mielestäni nuo ns viralliset merikoneet on ihan ylihintaisia.

Voisiko vetolaitteeksi ajatella myös perinteisen potkuriakselin sijasta generaattori-sähkömoottoriyhdistelmää (hinta?)
hydraulipumppu-hydraulimoottoriyhdistelmä (hinta?)
vesisuihkusysteemi (hinta?)

Toivon että otatte kantaa aiheeseen ja kerrotte omia ideoitanne tai ratkaisuja vastaavista paikallismoottorimenetelmistä.

P.S. osaako joku n. karkealla tasolla sanoa/laskea paljonko keskimäärin 10hp dieselmoottoriin kytketyn peruspotkurin aiheuttama virtaus on suuruudeltaan. Eli jos kuvitellaan, että potkuri olisi vesipumppu, niin montako litraa se "pumppaa" vettä minuutissa?

Lähetetty: 11 Heinä 2006 13:08
Kirjoittaja Wille
Ovat kyllä ehdottomasti liian kalliita nuo uudet dieselit. Kävin eilen tarkistamassa Volvon 20 hp:n dieseli... 6700€. Koko veneenikään ei maksa sen verran joten saa ilmeisesti olla hyllyllä tuo kone.

Re: MERIMOOTTORI HALVALLA

Lähetetty: 11 Heinä 2006 13:33
Kirjoittaja Saima
VeikkoAntonVierola kirjoitti: Olen varma että jostain Kiinanmaalta saa Hailiniinkin sopivan merikytkimen pilkkahintaan ja Hailinin konehan kyllä näyttää fyysisesti aivan samalta kuin Maltakin, noin pikaisesti katseltuna.
Kuulemma aasiassakin veneillään! :) Huhun mukaan japanilaiseen Yanmariinkin saa uusia sopivia kansia Thaimaasta pienellä murto-osalla sen hinnasta euroopassa.

Vastasin että ne ovat liian kalliita. Tosin sain Wickströmmin veneen mukana - maksoiko se oikeastaan sitten jotain? Uudet bensiinikannet Vaasan Moottorista maksoivat kyllä 130 euroa kappale. Tehoa W2 antaa 11-12hp ja kulutus on arviolta 2-3l/h. "Paikallismoottori" tämäkin.

Kaveri taas tuskaili että kansi Yanmariin maksaa tuhansia. Tosin oli jo kuullut että joku niitä järjestäisi alle tuhannella siihen kaksipyttyiseen... siis täällä kotomaassa.

Lähetetty: 11 Heinä 2006 21:37
Kirjoittaja dieselmoottori
Ei taida pelkkä kupariputki riittää jäähdytykseen. Ehkä helpoin homma on pitää kone ilmajäähdytteisenä ja tehdä koppa päälle ja jäähdytysilman otto ja poisto veneen kyljestä ehkä ylimääräisen puhaltimen avustamana.
Kiinan koneet ovat todella halpoja ja mitä minulla nyt on pari käytössä niin laatukin alkaa olla kohdallaan.

Kiinanmoottori

Lähetetty: 11 Heinä 2006 22:17
Kirjoittaja VeikkoAntonVierola
Joo, en ihan tarkalleen vielä tiedä miten vesijäähdytys pitäisi toteuttaa, joudun kuitenkin asentamaan koneen suljettuun moottoritilaan istumalaatikon lattian ja sisäänmenoportaiden alle, missä nykyinen MD6A majailee. Nykyinen moottori on vielä täydessä iskussa, mutta ikää sillä on jo 33 vuotta. Siis on alettava jo nyt suunnittelemaan moottorin vaihtoa ja tiedusteltava miten kiinanprojektin saisi toteutettua. Uutta ilmahintajäähdytteistä konetta en aio ostaa.fi Ajattelin kuiten haalia ensin kasaan kaikki tarvittavat osat: moottorin, merivaihteen/kytkimen sekä jäähdytys-systeemin. Ehkä jäähdytysvesipumppu voisi olla kytkettävissä moottorin käyttöakseliin remmillä.

Lähetetty: 12 Heinä 2006 22:17
Kirjoittaja dieselmoottori
Kyllä kiinassa on varmasti vesijäähdytteisiäkin paikalliskoneita. Ei muuta kun tietokoneen ääreen.

Lähetetty: 13 Heinä 2006 12:27
Kirjoittaja dieselmoottori
Googlella löyty kiinasta 1-2 pyttyisiä 10-30hp nestejäähdytteisiä paikalliskoneita.

Lähetetty: 13 Heinä 2006 13:25
Kirjoittaja MikkoM
Esim tällaisia?

http://www.yangdong.com/english/

Missähän hinnoissa nuo pyörivät.

MikkoM

Lähetetty: 13 Heinä 2006 13:44
Kirjoittaja dieselmoottori
Juuri tuommoisia. Jolla olisi akuuttia tarvetta niin kannattaisi sähköposti laittaa. Yleensä eivät myy konttia pienempiä eriä mutta kannattaa kysyä.

Lähetetty: 13 Heinä 2006 13:50
Kirjoittaja MikkoM
Valmiiksi marinoitujakin löytyy:

http://www.alibaba.com/catalog/11014563 ... ngine.html

Ja jos oikeen ymmärsin niin ruotsin puolella joku tuollaista pakettia kauppaa sisältäen makeavesijäähdytyksen ja kytkimen hintaan 19900 sek elippä noin 2000€.

http://www.adseek.se/show/2866

Alkaapa kummasti asia kiinnostamaan;D. Samalla rahalla kun saa suomesta jankkuun uuden kannen.

MikkoM

JEP, SIINÄHÄN SE

Lähetetty: 13 Heinä 2006 14:32
Kirjoittaja VeikkoAntonVierola
Siinähän se on, YSAD380. Tartteepa soitella sinne Ruotsiin ja kysellä vähän tarkemmin. Joo eipä tartte enää kyl Suomesta hommata yhtään mitään Volvoja naurettavin ylihinnoin, ei edes periaatteen vuoksi.

LISÄYS YSAD380:een

Lähetetty: 13 Heinä 2006 14:33
Kirjoittaja VeikkoAntonVierola
Mitäs noi tullaushommat?

Lähetetty: 13 Heinä 2006 14:37
Kirjoittaja ruuvari
No mikäli joku virallinen kauppias noita koneita tarjoaa niin tuppaa olla olla EUhun tullattuja joten tullausta ei tartte tehdä. Mikäli vaan välittää, ja vetää ite hinta välistä niin sitte onkin toinen juttu.... Mikäli tarttette näistä asioista lisätietoa niin kysyä saa =) Valtion palkoilla..

Lähetetty: 13 Heinä 2006 14:48
Kirjoittaja dieselmoottori
Joo EU kauppaa eli kuin suomesta tilais. Hinta+ rahti.
Firma näyttää olevan WWW.IMPORTLAGRET.COM.

Tilaaminen

Lähetetty: 13 Heinä 2006 14:52
Kirjoittaja VeikkoAntonVierola
Mietin vaan, että kun tilais suoraan vielä sieltä Kiinasta niin enpä usko et paljo tonnia enempää hintaa tulisi. Sitäpaitsi pitääkö muka veneen moottorista maksaa tullille jotain. Ei kai veneessäkään veroja ole (En oikei tunne asiaa). Tai sitte ei ku vaan oma maahantuonti kehiin, heh!