Sivu 1/2
Mikä moottori vanhan tilalle ?
Lähetetty: 20 Helmi 2006 14:56
Kirjoittaja catman
Moi,
pitkään palvellut Bernard 3,5hv kone sanoo palvelussopimuksen irti, ja nyt on edessä uuden koneen etsintä.
Mikä olisi järkevä vaihtoehto asiasta enemmän tietävien mielestä.
Vaihtoehtoina lähinnä ilmajäähdytteiset moottorit bensiini / diesel, teholuokaltaan 4 - 15 hv.
Käyttöaika kesäisin liikkuu siinä 20 - 40 tunnin välillä, lähinnä verkkojen laskua jne.
Laittakaapa omia näkemyksiänne asiasta, mielellään suht pienitöisiä johtuen ajanpuutteesta ja käsien taidon puutteesta.
T. Tervattu 5m fiskari
Lähetetty: 20 Helmi 2006 16:27
Kirjoittaja Veli-Matti
Noihin kinkkien ilmajäähdytteisiin bensiiinimoottoreihin (saa myös dieseleitä) näillä sivuilla on useampiakin linkkejä. Yksi paikka on
www.savenmaa.fi
Tai sitten jos löydät jostain orkkis 6-8hp Hondan vaihteistolla...
Lähetetty: 20 Helmi 2006 17:57
Kirjoittaja Kumpu
Terve vaan,
Alkoi kiinnostamaan tämä kinkki moottori "kädettömille ja persaukisille" aihe. Itellä on perintökaluna tommonen 5,5m kumpuselän tuotos ja olis unelmissa sitä joskus vielä oikeen moottorin kera uittaa.
Kun käyttötunnit tulisivat olemaan melkolailla catmania pienemmät, kiinnostaa lähinnä nämä halvahkot viritykset. Mitä näillä kytkimillä mahdetaan tarkoittaa esim tuossa savenmaan ilmoituksessa. Onko ne jotain keskipakohondakopioita nekin? Suurin huoli on halvan koneen kanssa siis se, että mitäs siihen laittais kiinni. Tuleeko halvasta kallis kun siihen yrittää viritellä jotain vaihdetta/kytkintä. Vai onkos nuo koneen kyljet jotenkin standardoituja että niihin sopii oikeesti joku tarkoituksen mukainen kytkin?
Nonii siinä sitä sitten ollaan, kauheesti kysyttävää, olis kiva jos hiukan juniormemberiä valottaisitte...
kone
Lähetetty: 20 Helmi 2006 20:13
Kirjoittaja wikumies
moi pistä pikku wiku kyllä toimii t.wikumies ps ja veteraani maine säilyy koneella
Lähetetty: 20 Helmi 2006 20:16
Kirjoittaja catman
Lähetetty: 20.02.2006 16:27 Viestin aihe:
--------------------------------------------------------------------------------
Noihin kinkkien ilmajäähdytteisiin bensiiinimoottoreihin (saa myös dieseleitä) näillä sivuilla on useampiakin linkkejä. Yksi paikka on
www.savenmaa.fi
Tai sitten jos löydät jostain orkkis 6-8hp Hondan vaihteistolla...
Nyt sitten jatkokysymystä, kuten toinenkin lukija totesi miten esim nämä savenmaan myymät moottorit saadaan kiinni / vaihteisto mallia vapaa ja eteen nyt ainakin tulisi olla.
Katsoin myös Tapimerin myymää Malta-dieselkonetta, mutta 2000€ hinta tuntuu nopeasti katsottuna suht kalliilta.
Sitten myös KoneGlansilta löytyi joitain malleja.
Entäs Hondan koneet esim Brandtin kautta?
Eli on jollain omakohtaista kokemusta tai kaverin kautta jotta pystyy kommentoimaan faktisesti asioita.
Lähinnä siksi ettei tulisi ostettua ns väärää pakettia.
Ja jälleen kiitollisena otetaan tietoa vastaan.
Lähetetty: 21 Helmi 2006 07:17
Kirjoittaja matti
Kumpahan se määräävä tekijä on, raha vai toiminnallisuus??
Jos haluat halvalla pärjätä, niin tollainen savenmaan maahantuoma kone kiinteästi akseliin= kokka menosuuntaan ja kone käyntiin, laituriintulot ja lähdöt airoilla. Pitäis toimia jos kyseessä on 5 m avofiskari= (meri)soutuveneen kokoinen.
Toisaalta jos haluaa pakitella ja käytellä konetta vapaalla, niin pitää kaivella sitä lompsaa.
Onhan niitä myös sellaisia irroituskytkimiä joissa pakki puuttuu, on eteen ja vapaa.
Jaa kun on ton peukalon sijainnin kanssa ongelmia, niin ei voi ehdottaa Kitchen-peräsintä (Woodenboat- lehti no 185 sivu86), peräsin muodostuu kahdesta "putken puolikkaasta", kun putki on auki mennään eteen, kun takaa puoleksi kiinni= vapaa, kun suljettu kääntyy potkurivirta= pakki päällä. (vrt jetin kauha)
Matti
Lähetetty: 21 Helmi 2006 08:33
Kirjoittaja catman
Itselläni olennaisin tekijä on toiminnallisuus, ei välttämättä hinta.
Eli ostan mielummin tarkoitukseen tehdyn moottorin vaihteistoineen, niin että se toimii niin tyvenellä kuin tuulisemmalla kelillä.
Sen verran olen merellä ollut kuitenkin että ymmärrän myös oman ja muiden veneessä olevien turvallisuuden päälle. Mökki kun sijaitsee länsi-suomessa aavan meren rannalla, joten kovatkaan tuulet eivät ole mikään poikkeava tekijä.
Eli prioriteetit ovat seuraavat.
1) Toiminnallisuus
2) Asennuksen helppous
3) Hinta
4) Nopeus
T. Catman
Lähetetty: 21 Helmi 2006 10:17
Kirjoittaja Veli-Matti
Katsele tämmöinen siihen niin asennus on helppoa ja luotettavuuskin erinomainen.
http://groups.msn.com/Bertta-Lotta/vanh ... hotoID=327
Tämä ei tosin ole myynnissä mutta eikös täällä joku kertonut että on samanlainen ja voisi luopua siitä?
Lähetetty: 21 Helmi 2006 10:41
Kirjoittaja catman
No niin,
ja ketä on se onnellinen jolla olisi tämä vastaava Honda myynnissä?
Ei muuta kuin viestiä peliin.
T. Catman
Lähetetty: 21 Helmi 2006 22:53
Kirjoittaja Tervattu
Miksi et kunnosta jo hyväksihavaittua ja luotettavaa konetta?
Lähetetty: 22 Helmi 2006 09:40
Kirjoittaja catman
Idea itsessään ihan hyvä... mutta mutta, lähinnä tulee tämä ajan- ja taidonpuute. Tosin minulta löytyy ko koneen käyttöohjekirja ja siinä jopa räjäytyskuvat moottorista sekä muu tarvittava tekninen tieto.
Jotenkin vain ärsyttää se papattava melu siinä koneessa, toisaalta vääntämällä jonkin uuden pakoputkivaimennus härvelin siihen saattaisi myös ääni madaltua.
Catman
PS. Onko jollain kuvia jo toteutetuista malleista koskien Bernard moottorin meluntorjuntaa ?
Lähetetty: 22 Helmi 2006 13:52
Kirjoittaja Tervattu
Kyseessähän on verrattain yksinkertainen laite, osaajiakin löytynee pientä korvausta vastaan.
Ekana mieleen tulee jonkun pikkuauton äänenvaimennin, koko ja lämpiäminen tietenkin saattaa olla sellaisen käytölle pieni este. Sen voisi nostaa traktoreiden tapaan pystyyn ylös niin ei tule liian monimutkainen häkkyrä ja jos haluaa niin tekee ympärille lämpösuojan. Tuollaisen hitsaus homman tekee paja kuin paja. Putken yläpäähän kannattaa laittaa traktoreissa käytettävä keinuva läppä, ettei sadevesi mene putkeen.
Eikun tuumasta toimeen ja lykkyä pyttyyn!
Lähetetty: 22 Helmi 2006 14:06
Kirjoittaja catman
Well, kokeillaan sitten mihin kuntoon kone saadaan.
Vienen koneen Harrströmin Teboilille "huollettavaksi", sehän on siinä Vaasan kupeessa :)
Vai löytyykö Vaasa - Kristiinankaupunki - Pori - Espoo akselilta korjaustaitoista kaveria, joka voisi harrasteperusteisesti katsella konetta läpi, vaatii lähinnä pikku fiksailua.
Tällähetkellä lähtee hyvin käyntiin, mutta käynti pienillä kierroksilla hieman hakusessa.
Luonnollisesti maksetaan pikku korvaus toimenpiteistä.
T. Catman
Lähetetty: 22 Helmi 2006 14:51
Kirjoittaja Vieras
Tuolla aiemmassa keskustelussa kiinalaisista moottoreista:
viewtopic.php?t=2093
Oli v.vanhala nimimerkillä kirjoittavan nättiin pikkufiskariin laitettu pakoputki käsittääkseni pohjasta läpi? Tässä linkki sivuille:
http://www.kolumbus.fi/timo.vanhala/zongshen/
timo
http://photobucket.com/albums/e284/timovene/
Kinkki hytikkavedolla
Lähetetty: 23 Helmi 2006 14:07
Kirjoittaja Kumpu
Kyllä rupes hiukan himottamaan tommosen kiinanihmeen ja hydrauliikan integroiminen. Ei nyt pahan hintaisia olleet uudet komponentit. Siinä nyt ei varmaankaan paineet nousis kovinkaan paljoa järjestelmässä kun kyseessä on itselläkin tollasen "merisoutuveneen" liikuttaminen. Ja toki painetta saa aina säädettyä. Kulutus nousisi kyllä, mutta toiminnan iloa ei ilmaiseksi saa.
Onkos muuten lonkalta heittää tommosen 2f45 Olympian kierroksia, otaksun että max on hiukan yli tuhat, vai? Eikös nää oo 1:1 välitteisiä?
-----------------
"Merisoutelija"