Sivu 1/1

Kierteiden korjaaminen...

Lähetetty: 26 Joulu 2005 15:38
Kirjoittaja Korhonen
Onkos teillä vinkkiä tällaiseen ongelmaan:
Moottorin löpön hienosuodattimen lähtöputkiliitännästä on kierteet kierretty jossain vaiheessa melekosen sileeksi ja liitotos vuotaa. Voiko kierteen korjata kotikonstein vai kannattaako ostaa uusi runko?

(Miksi tuota liitosta muuten kutsutaan??? Eli siis pultilla pyöritetään kupariputkinen "silmukka" kiinni johonin... Minneen tiiä...)

Lähetetty: 26 Joulu 2005 15:44
Kirjoittaja Jape
Minä oon ainaki sanonu sitä banjopultiksi. Ei varmaankaan kannata korjata kun koko täydellisen suodatin/vedenerotin systeemin saa esim. ampista muistaakseni 16 eurolla.

Lähetetty: 28 Joulu 2005 16:39
Kirjoittaja Korhonen
Japek: Oliskohan ollu joku muu liike?
Soittelin Ampille eikä siellä ollu... Olisko Joensuun Dieselhuolto tai jokin varaosaliike?

Lähetetty: 28 Joulu 2005 16:52
Kirjoittaja Jape
Kyllä se ihan ampin mainoslehdessä on, tuli postissa pari viikkoa sitten. Mut vähän pitää ottaa sanomisia takasin kun nyt kun katoin tarkemmin, niin 16 euroa on pelkkä vedenerotin ja 39 euroa on koko murkula jossa on kaikki. Joskus ostin semmosen dieselhuollosta, mut oli muistaakseni aika paljon kalliimpi.

Lähetetty: 28 Joulu 2005 17:05
Kirjoittaja Ande
Onhan niitä kaikkia helicoil-korjaus sarjoja etc. olemassa, mutta osta suosiolla uusi! esim. farmilaitteesta saa eikä maksa paljoa
1-suodattiminen maksaa 30€ www.farmilaite.fi