Sivu 1/1

Wikström W2, jäähdytys

Lähetetty: 14 Syys 2005 22:48
Kirjoittaja Jonta
Tämä ei voi olla oikein?

Kuva

Vai mitä?

Lähetetty: 14 Syys 2005 23:12
Kirjoittaja Jape
Just samaa pähkäilin viime keväänä ja tulin siihen tulokseen että alempi putki on liikaa. Vesi kiertää vain termostaattikopan kautta ja menee poistoputkesta pois. Putki pois ja tulpat tilalle.

Lähetetty: 15 Syys 2005 08:32
Kirjoittaja Veli-Matti
Miksi kokenut moottorivalmistaja olisi laittanut tuon toisen putken?
Kaunistukseksi tietenkin, sillä nättihän se tuommoinen niklattu messinkiputki on ;)
En yhtäkkiä muista mutta tarkistakaapa räjäytyskuvasta onko putkistossa irroitettavia kuristusrenkaita joilla säädellään vedenkiertoa. Kaikkein parhaiten jäähdytys pelaa ihan alkuperäisessä mallissa eli antaisin tuon putken olla paikoillaan ja laittaisin muutkin hilut paikoilleen (termostaatit yms.)

Lähetetty: 15 Syys 2005 15:39
Kirjoittaja pontso04
vai menisikö siitä pakosarjan jäähdytysvesi??

Lähetetty: 15 Syys 2005 16:33
Kirjoittaja Jape
Tarkennan vähän: se alempi putki on sellasissa koneissa, joissa pakosarjassa olevan hanan vieressä on venttiili, joka laskee veden vain yhteen suuntaan eli pakosarjalle päin. Tässä sitä venttiiliä ei ole, eli vesi menee suoraan alempaa putkea pitkin termostaatille ja sieltä poistoputkeen, eli ei kierrä ollenkaan pakosarjan tai koneen kautta. Kun alemman putken ottaa pois, vesi menee pumpulta ensin pakosarjalle, sieltä lohkolle ja sitten kannen läpi termostaattikopan kautta hanalle, joka säätelee pakoputkeen tai poistoputkeen menevän veden suhdetta.

Lähetetty: 15 Syys 2005 17:29
Kirjoittaja pontso04
voisiko sen sen tarkoitus olla sitten sellainen, että termostaatit kiinni pumppu painaa painetta, mutta vesi ei pääse poistumaan mistään. Joten se voi yrittää tunkea vettä, esim. rasvakupin kautta pois? Niin kyllähän se sitten pakosarjasta tulee, mutta onnettoman pieni se reikä on. Samaa mieltä kuin vm. Tuskin ne yksinkertaiseen koneeseen kauheasti ylimääräisiä osia:)

Lähetetty: 15 Syys 2005 19:49
Kirjoittaja Veli-Matti
Kyllä nuo W-sarjan jäähdytysongelmat poistuvat varmimmin ja yksinkertaisimmin palauttamalla laitteisto alkuperäiseksi. Useimmiten ongelmana on jonkun pytyn käyminen liian kylmänä kun termostaateilla heitellään ns. kuikkaa tai putkiin lisäillään omia kuristuksia tai hanoja. Käyntilämpötilan pitää olla vähintään 80 astetta mieluimmin 95.
Kyllä ne Wikströmmin tehtaan suunnittelijat on varmasti panautuneet jäähdytykseen varmasti paremmin kuin me amatöörit...

Lähetetty: 15 Syys 2005 21:00
Kirjoittaja Jape
Veli-Matti kirjoitti:Kyllä nuo W-sarjan jäähdytysongelmat poistuvat varmimmin ja yksinkertaisimmin palauttamalla laitteisto alkuperäiseksi.
Niinpä, veikkaan että tuo alempi putki ei ole ollut tuossa tehtaalta lähtiessä, vaan joku on kasannut useammasta koneesta yhden ja laittanut siihen kaikki putket mitä on saanut mahtumaan.

W-ykkösessä on molemmat putket mutta ei W-kakkosessa.

Lähetetty: 15 Syys 2005 22:28
Kirjoittaja Veli-Matti
Niinhän minä sanoin että alkuperäiseksi vaan ;)
Kantsii mulkoilla sillä silmällä ohjekirjaa...

Lähetetty: 15 Syys 2005 22:32
Kirjoittaja pontso04
eiköhän se ole tehtaalta lähtöisin. niin monessa se on. Mm allekirjoittaneella.

Lähetetty: 16 Syys 2005 21:40
Kirjoittaja pontso04
Niin, on tosiaan molemmissa omissa koneissa samanlailla, tosin toinen purettu ja osia myyty pois. ps kannattaa muuten laittaa öljynpaine mittari näkyville, esim. kojetauluun.. kukapa sitä alkuperäistä seuraa konekopan alta:( kele.. varsinkin jos koneen korvet on löystynyt ja öljy katoaa sitä kautta..

Lähetetty: 26 Syys 2005 11:52
Kirjoittaja ruuvari
Tarkastelin viikonloppuna omaa W-2sta ja tuo kuvassa oleva alempi putki on omassani letkun päässä jonka toinen pää on veneen laidalla. Ilmeisesti tarkoituksena että osa vedestä palautuu itämereeen.... Tiedä sit onko sekään oikein?????

Lähetetty: 26 Syys 2005 13:27
Kirjoittaja Aki74
Sain eilen projektin vesille ja W2 käy hyvin mutta etummainen sylinteri kuumenee niin että vesi kiehuu kannen päällä. Eipä paljoa uskaltanut kierroksia antaa kun takaisin rantaan ajoin.

Pumpulta vesi menee alempaan putkeen ja taempaan sylinterinkanteen.
Ylemmästä putkesta ulos tai venttiilin kautta pakosarjaan.

Miten vesi oikein pääsee etummaiselle sylinterille? Raotin koneen käydessä etummaisesta kannesta lähtevän putken ruuvia ja sieltä tuli höyryä eli vähän vettä sinne on ainakin päässyt, mutta ei ilmeisesti tarpeeksi. Poistoputkesta ja pakosarjasta tulee vettä hyvin.

Missä vika?

Lähetetty: 26 Syys 2005 14:27
Kirjoittaja pontso04
pyöräytä kansi irti ja tarkista siitä vesikanavat. Ovat peijjonin pienet reijät, menee helposti tukkoon, ruoste yms..

Re: Wikström W2, jäähdytys

Lähetetty: 06 Kesä 2014 10:55
Kirjoittaja Setämies
Näyttää topikkien perusteella olevan W2 wiken yleinen vitsaus nämä jäähdytysongelmat. Kuten myös itselläni. Luulen kuitenkin selvittäneeni tämän 2:n putken mysteerin.

Eli pumpulta toiseen sylinterin termostaattikoppaan menevä tulovesi on pumpun ohivirtausvesi, jonka tarkoitus on ilmeisesti ehkäistä ylipainetta ja pumpun kavitointi ja rikkoontuminen. eli kuten Pontso tuossa epäili. Systeemi toimii siten, että kun motti on kylmä ja termostaatit eivät ole kytkeytyneet, painaa pumppu ylipaineen toisen sylinterin venttiilikopan kautta jäähdytysveden paluukiertoon. Kun moottori on lämmin ja termostaatti kytkeytyy päälle, kuuluu sen sulkea samalla tuo pumpun ohivirtausputki ja päästää moottorista kuuma vesi poistokiertoon. Joko laidanyli, ja/tai pakoputkeen, miten sitä venttiiliä nyt onkaan laivuri ruuvaillu.

Ylikuumenemisen ongelmakohta 2-putkisella W2-moottorilla voi olla joku seuraavista:

Termostaatti pois ekasta pytystä kokonaan jolloin vapaakierto menee ekan pytyn ja ohivirtausputken kautta ja paine ei riitä 2-pytylle jolloin termari ei toimi.

Termostaatit pois kokonaan jolloin vesi voi olla kiertämättä lähes ollenkaan pakosarjasta pytyille vaan kiertää pääasiassa ton ohivirtausputken kautta, koska se on helpoin reitti. toisaalta tämä voi aiheuttaa myös sen, että moottori käy liian kylmänä jolloin on käyntihäiriöitä ja kannet ruostuu puhki silmissä. Jos vesi ei menekään ohivirtausputken kautta

Termostaatit liian kuumalle vedelle, eli jotain 81C, jolloin motti ylikuumenee varmasti. keräämäni tiedon mukaan, useista eri lähteistä, sopiva termostaattilämpöarvo ois jotakuinki 60-70C, ja EHKÄ (ei varmaa tietoa vaan päätelmä) termostaattien lämpöarvo pitäs olla eri ykkös ja kakkos pytyille, koska toinen käy yleensä viileempänä kuin toinen.

Omassa ongelmassa syyksi on 80% varmuudella varmistumassa tokan sylinterin termarikannen ohivirtausputken banjopultti, jota ei ole kuristettu. Eli on yhtä isoilla rei-illä kuin poistoputken banjopultit. Tämä aiheuttaa taas sen, että vesi menee helpointa reittiä, ja termostaattiin aiheutuva vastapaine (siis siihen termariin jonka pitäs sulkea toi ohivuoto) on sen verran iso ettei termostaatin jousi jaksa painaa tota ohivuotoa tukkoon, kun termostaatin takana lohkossa on pienempi paine, ja voilá pytty ylikuumenee kun vesi ei pääse pois.

Nyt onkin sitten tenkkapoo edessä. mistä ihmeestä tiedän millainen ton aalemman ohivuotoputken kuristus pitää oikeasti olla. Oisko kellään valokuvaa laittaa siitä tokasta termarikannesta, banjopultista joka siihen liittyy, putken halkasijaa tai jotakin.

P.s Niin vielä tästä ohivirtaussysteemistä. Se lienee ilmestyny sen verran "myöhään" wickströmeihin että se liittyy aika varmasti uuteen pumpputyyppiin joka on herkempi rikkoutumaan. oisko tää kumisiipipumppu syylllinen??? Itse en poistaisi tuota putkea ja tukkisi reikiä ellei ole varmuutta siitä onko pumppu jonka moottoriin pistää oikea.