Sivu 1/1

Olympian venttiilit

Lähetetty: 12 Huhti 2005 21:56
Kirjoittaja opr
Kysymys on Olympia HL maamoottorista eli siis ventiili ei mene kunnolla kiinni joten ei tule puristusta tarpeeksi. Miten saan venttiilit irti ja mitä niille tulisi tehdä?
Onko joku tietty venttiilin välys? Kaikki ohjeet tervetulleita!

ventttilit

Lähetetty: 13 Huhti 2005 19:30
Kirjoittaja hkhk
Vaikea sanoa heti, miten venttiilisi on runkoon piilotettu. kun en tiedä miten vanha vehe sulla on. Mulla ainakin rakenne on yksinkertainen. Sivuventtiilikoneessa on tosiiaan sivussa luukku, jonka takana näkyy venttiilien nostosysteemi. Melko varmasti siellä on muttereilla säädettävä nostimien pittuus.
Jos venttili vuotaa, eikä vika ole ilmi selvä eli säädössä, sitten onkin ryhdyttävä jo remontti-hommiin. Tuo foorumilainen Veli-Matti on näitä paljon rassaillut. Hän antanee hyviä neuvoja.

Lähetetty: 13 Huhti 2005 22:02
Kirjoittaja Veli-Matti
Olisikohan jäänyt pakonen auki ja ottanut lautaselle ruostetta sen verran ettei se enää tiivistä? Miksikähän muuten pakoventtiili on herkempi ruostumaan kuin imuventtiili seisovassa koneessa?

Lähetetty: 14 Huhti 2005 20:00
Kirjoittaja Stefu
Noh, veli-matille vastaus tuohon ruostumis spekulaatioon, polttoaine ainakin diesel suojaa jo ominaisuuksiltaan venttiiliä, eli jättää kalvon venttiili pinnoille eli seetiin, lautaselle ja varrelle. Pakoventtiili taas ei tällasta käsittelyä saa ja ruostuu luonnollisesti helpommin. Ratkaisuna ongelmaan on niin yksinkertainen kuin rosteriventtiilit. Vähän kalliimmat mutta ei ruostu. Hyviä kokemuksia niistä esim. moottoripyörähommissa.

Lähetetty: 14 Huhti 2005 20:05
Kirjoittaja Jape
Sehän johtuu siitä kun pakoputkeen jää vettä tai vesihöyryä.

Lähetetty: 14 Huhti 2005 20:07
Kirjoittaja Veli-Matti
Höh, no niimpä tietenkin - vesihän se pakoputkessa sen tekee. Eipä ollut okien ajatus mukana. Ja taas sitä opittiin...
Jos venemoottorissa olisi rosteriventtiilit ja pakonen jäisi hieman auki ja putkessa olisi vettä? Eikös sinne tulis kemiallinen pari ja epäjalompi seeti haihtuis huitsin nevadaan...

Lähetetty: 14 Huhti 2005 20:18
Kirjoittaja Jape
Pistän tähän suoran lainauksen olympian huolto- ja käyttöohjeesta:

"Noin 5 min. ennenkuin moottori pysähdytetään, on kaasulaatikossa oleva rattihana suljettava, jolloin pakoputken vedentulo suljetaan. Tämä on tärkeää seuraavasta syystä:
Moottorin käydessä pumppaa vesipumppu jäähdytysvettä pakoputkeen. Jollei mainittua hanaa suljeta, jää pakoputkeen vettä, ja koska pakoputki on kuuma muodostuu vedestä suolapitoista höyryä. Höyry hakeutuu ylöspäin ja nousee pakoventtiilien kautta räjähdyskammioon. Koska venttiilit ovat erittäin kuumat, höyry syövyttää niitä, ja tämän takia voivat venttiilit melko lyhyen käyttöajan jälkeen ruveta tiivistämään huonosti. Ajettaessa vika pahentuu jolloin tuloksena on huono puristus ja alhainen teho."

Lähetetty: 14 Huhti 2005 21:11
Kirjoittaja Veli-Matti
Tuttuakin tutumpaa tekstiä mutta... Eikös näissä uusimmissa koneissa ole jätetty tuo sulkuventtiili pois? Niiden pitää vissiin käynnistyä kerta starttauksella maailman hamaan loppun asti. Jos jostakin syystä konetta joutuu starttaileen niin pakoputki vaan täyttyy ja täyttyy vedestä kun sulkua ei ole. Jos joskus joudun (mitä todennäköisimmin joudunkin) laittamaan dieselin siihen seuraavaan tai sitä seuraavaan veneeseen niin ensimmäinen "tuunaus" siihen on mitä todennäköisimmin tuo sulkuventtiili.