Sivu 1/1
Mistä nykyään kannen- jne tiivisteet W2?
Lähetetty: 06 Heinä 2017 13:45
Kirjoittaja seppo
Hjälp, wickström marin -numero ei ole enää käytössä. Mistä nykyään saa tiivisteitä jne roinaa vikkeen? Tarvis kannentiivisteet, josko tuosta vielä peli tulis. (Tarkempi kuvaus talvi yllätti w2 -ketjussa)
Re: Mistä nykyään kannen- jne tiivisteet W2?
Lähetetty: 06 Heinä 2017 17:25
Kirjoittaja seppo
Nyt tarvis myös vesipumpun kun olikin myyty tuo yks mitä aiemmin kyselin. Vanha oli kumipyörällä, johnson-mallinen mut ei pelaa enä syksyn jäätymisen jälkeen. Hammasratas-ja muutkin pumppuviritelmät kiinnostaa.
Re: Mistä nykyään kannen- jne tiivisteet W2?
Lähetetty: 06 Heinä 2017 19:48
Kirjoittaja Eeppo
Moi!
Mulla ei valitettavasti ole noihin kysymyksiin vastauksia, mutta tuli mieleen vinkata vielä yksi juttu tsekattavaksi siitä Johnsonista:
Itsellä kanssa moinen pumppu, ja oli edellisellä omistajalla päässyt jäätymään. Kansi oli mennyt kuperaksi / sisäpuolelta koveraksi, joten tiiviys varmasti kärsinyt. Moksautin pajavasaralla enimmät suoraksi, sen jälkeen erinäisillä hiontamenetelmillä tasoksi. En ole vielä päässyt testaamaan, mutta toivoisin että toimii. Kannattaa siis tsekata vielä tuo. On tommonen kumi-impelleripumppu niin simppeli vekotin, että vaikea kuvitella sen herkwävän kokonaan toimimattomaksi jos on sopiva siipipyörä ja se pyörii. Niin, ja letkut on oikein päin kytketty...
Toivottavasti saat wiken pelaamaan - hieno motti!
Eeppo
Re: Mistä nykyään kannen- jne tiivisteet W2?
Lähetetty: 06 Heinä 2017 22:41
Kirjoittaja seppo
Joo... Mullahan on myös yks niistä ruuvinreiistä revennyt ja voipa olla tuota kuperuutta hyvinkin voi olla. Voiskohan sen kannen tehdä messinkilevystä, leikkais vaan ympyrän muotoon ja porais reiät? Vai yrittääkö juuri nakuttaa/hioa/juottaa/epoksoida toi kansi kuntoon.
Tai kun tulis sopiva vesipumppu vastaan. Tämä harrastelu ja puuhaaminen on kyllä mukavaa mutta kun tämä on nyt se kakkosvene ja työt kun alkaa elokuussa taas niin aika vähenee. Ja pitäishän tässä lomilla ehtiä veneilläkin. Positiivisia ongelmia kumminkin.
Re: Mistä nykyään kannen- jne tiivisteet W2?
Lähetetty: 07 Heinä 2017 07:35
Kirjoittaja matti
Kannattanee tarkistaa myös sen pumpun pohja; onko stefa paikoillaan, pohjalevyn suoruus/uraisuus(ainakin isommissa pumpuissa on pohjalla päätylevy joka on uusittavissa, jos kulunut urille voi kääntää ympäri)
Sen kannen voi nopeimmin tehdä uuden, tarkasta myös rungon tasopinta, ruuvinreijät ovat voineet venyä ylös jolloin ei tiivisty kunnolla
Re: Mistä nykyään kannen- jne tiivisteet W2?
Lähetetty: 07 Heinä 2017 07:37
Kirjoittaja bonito
Messinki on vähän huonoa materiaalia, saattaa syöpyä, kun pumppu on pronssia ja akseli happoa. Mikset tee happosesta?
Re: Mistä nykyään kannen- jne tiivisteet W2?
Lähetetty: 07 Heinä 2017 09:08
Kirjoittaja seppo
Totta. Ei oo vaan oikeen kokemusta metallitöistä, ajattelin että toi menis käsityökaluilla. Mut ehkä sitten happosesta. Kai sen voi muotoilla vaikka rälläkällä ja viilalla. Veneen toisella omistakalla on sentään pylväsporakone. Ja sit pitäis ne stefat ja tiivisteet hommata jostain.
Mites noi kannentiivisteet, saakos niitä vielä jostain vai pitääkö nekin askarrella? Kuparilevystä joku ilm joskus tehnyt? Onko onnistumisia?
Re: Mistä nykyään kannen- jne tiivisteet W2?
Lähetetty: 07 Heinä 2017 10:06
Kirjoittaja aparaatti
Mulla oli/ on kupari tiivisteet (jotka kyllä löijäsin) mutten saanut niillä pitämään(?)
Joutu kiristeleen niin paljon että meni pinnapultista jengat. Sitten ostin uudet sellaiset jossa on ne "liekkirenkaat" ja kaikki. Niitä ei tartte kovin kiristää ja toimi pari vuotta ja sitten alkoi vuotamaan. Nyt taas uudet olleet pari kesää ja toistaiseksi toimii. Toki näiden pitävyys on täysin kiinni kannen suoruudesta, naarmuista yms.
Paikkaa josta ne ostin en nyt osaa sanoa (joku ruotsinkielinen nimi se oli). Numeron sain juurikin Vaasan moottorista
Re: Mistä nykyään kannen- jne tiivisteet W2?
Lähetetty: 07 Heinä 2017 11:16
Kirjoittaja MÖsteri
Moi,
Kannattaa soittaa sinne Vaasan moottoriin, tai mikä Vaasa Marine se nyt onkaan. Se oli ainakin ennen venetarvikeliike Vaasan Palosaaressa. Siellä aika varmasti joku osaa kertoa kenelle kannattaa soittaa.
Mun kansioissa on jotain numeroita, mutta ovatkin pahus "talviasunnolla" toisella kovalevyllä. Kannattaa kysyä myös Facebookin Wickström-merimoottorit -ryhmässä. Siis jos käytät kyseistä palvelua.
Re: Mistä nykyään kannen- jne tiivisteet W2?
Lähetetty: 10 Heinä 2017 16:34
Kirjoittaja seppo
Nyt on tiivisteet tilattu, Vaasan moottorista sain numeron. Nyt just kattelen että tämä taitaa olla se sama mille aiemmin yritin, ja täällä foorumillakin pyörinyt Wickström Marin: 0500 365285. Eli tiivisteitä ja muutakin löytyy vielä. Taitaa tulla parin viikon tauko viken kunnostuksessa, reissu luvassa toisella veneellä
