Sivu 1/1
Penta MSB kytkin kolahtaa
Lähetetty: 07 Heinä 2015 14:21
Kirjoittaja -pekkap
Vaihdoin vaihdelaatikon Pentan MB10a moottoriin ja muuten pelaa, mutta se kolahtaa ilkeästi kun laittaa vaihteen eteen. Taaksepäin vaihtaa nätisti vapaalle menee nätisti, mutta kohtuullisen voimakas kolaus eteenpäin laitettaessa hirvittää. Kun vaihde eteen on päällä ja vaihtaa vapaalle, ei kuulu kuin pieni napsaus eli melko kivuttomasti menee vapalle.
Mitä veikkaatte viaksi?
Re: Penta MSB kytkin kolahtaa
Lähetetty: 08 Heinä 2015 12:28
Kirjoittaja arw
Voiko tuo ääni tulla vetolevystä, ajattelin josko tuo olisi kulunnut niin että pääsee metallit koskettamaan.
Re: Penta MSB kytkin kolahtaa
Lähetetty: 23 Heinä 2015 01:14
Kirjoittaja raimå
Ennen kuin alat pelkäämään pahinta eli kartion kulumista kannattaa tarkistaa ja säätää kaukohallinnan kaapeleita että tuhatvarmasti kytkee vivun pohjaan saakka heti ekalla "naksauksella".
Itse aloin pelkäämään pahinta ja meinasin jopa repia lootan irti, kunnes onneksi päätin säätää tarkemmin.
Nyt toimii kuin unelma ja lisäsin tyhjäkäyntivarvit noin 850 rundaan niin ei onnu eestaas huopaamisen aikana eikä paikat putoa suusta:)