Sivu 1/1

Bernard hiljaiseksi

Lähetetty: 04 Elo 2014 22:48
Kirjoittaja Leevi Hammi
WP_20140801_002.jpg
Alkoi ottaa korviin Bernardin papatus ja mietin, eikö tosiaan ole mitään keinoa saada pakoääntä hiljaisemmaksi. Aikani nettiä selattuani ja erilaisia palstoja luettuani löysin mielestäni toimivan äänenvaimennuskeinon. Vetus Plastik Schalldämpfer Muffler MP40 merkkinen nimenomaan märkiin pakoputkiin tarkoitettu äänenvaimennin.
Suomalainen nimeltä mainitsematon veneliike, 113 euroa+postikulut, saksan Ebay, 66 euroa postikuluineen. Ei tarvinnut harkita kauaa, tilaus vetämään ja viiden päivän kuluttua posti toi paketin pihaan.
Asennus sujui helposti, koko pakoputki koneen kyljestä irti ja pätkä välistä pois ja pönttö tilalle. Äänenvaimentimen sisäänmeno- ja tuloaukko olivat juuri oikeata kokoa. Rautaputki meni juuri tiukasti pöntön sisään ja pakoputkilemmareilla vielä viimeinen silaus.
Koekäyttö osoitti jo ilman vettä että pakoääni oli tyhjäkäynnillä hävinnyt melkein tyystin. Sitten liikkeelle ja kierroksia koneeseen ja vedet päälle, poissa oli koneen pakoputken papatus.
Uutena asiana nousi esiin Bernardin julma mekaaninen äänimaailma. Yksipyttyinen ilmajäähdytteinen pitää melkomoista ääntä kun antaa kierroksia vaikka pakoääni olisi kuinka hiljainen. Mutta hiljaisemmilla kierroksilla ajettaessa äänet ovat aika kohtuulliset ja kun vene on erittäin liukuvaa mallia on matkamukavuus aivan uudella tasolla.

Eräs Bernardin ominaisuus on tullut opittua kantapäänkautta, nimittäin se että pakoputkessa ei saa olla vettä kun moottori sammutetaan. Nimittäin kun sytytysvirta katkeaa ja kone pysähtyy, vetäisee kone pakoventtilin kautta vettä sylinteriin. Sen seurauksena seuraa tulpankuivausta, tyhjänä nykimistä ja öljynvaihtoa riittämiin. Tämä on perimätiedon mukaan Bernard moottorien ominaisuus.
Mutta kun vääntää hyvissä ajoin ennen rantautumista vedentuloventtiilin kiinni ei pakoputkeen jää vettä.
Uuteen äänenvaimentimeen tein vielä varmuuden vuoksi tyhjennystulpan mistä voi laskea veden pois ennen koneen sammutusta.
Suosittelen kaikille keskimoottorin papatukseen kyllästyneille. Tosin tämäntyyppisiin veneisiin kuuluu se että kaikkien ranta-asukkaiden täytyy kuulla kuka järvellä milloinkin kulkee.

Re: Bernard hiljaiseksi

Lähetetty: 05 Elo 2014 18:27
Kirjoittaja Viinamäenmiäs
Leevi Hammi kirjoitti:Uuteen äänenvaimentimeen tein vielä varmuuden vuoksi tyhjennystulpan mistä voi laskea veden pois ennen koneen sammutusta.
Samanlaisen pöntön - ja samasta maasta hankkineena - kysäisen mistä teit tulpan? Toteutus on nimittäin käynyt mielessä, mutta en ole keksinyt miten jälkiasennuksen tekisin.

Re: Bernard hiljaiseksi

Lähetetty: 05 Elo 2014 19:42
Kirjoittaja Northling
Moro

Asiasta on aiemminkin ollut juttua...
viewtopic.php?f=5&t=10200&p=66082#p66082" onclick="window.open(this.href);return false;

N

Re: Bernard hiljaiseksi

Lähetetty: 05 Elo 2014 21:11
Kirjoittaja Leevi Hammi
Romulaatikosta löytyi n. 20 mm halkaisijainen kumitulppa johon tein siipimutterilla kiristettävän läpimenevän ruuvin. Sitten porkkanaterällä sopiva reikä pöntön perään pakoputken sisäänmenoaukon alapuolelle. Vedet on helppo laskea pois ennen koneen sammutusta, saa samalla lämpimät käsienpesuvedet. Kone voi rötköttää tyhjäkäyntiä kun on kyseessä kytkimellinen versio joka on tilattu nimenomaan venemoottoriksi.
Talvenaikana on tarkoitus rakentaa kumitulpan tilalle joku hanallinen systeemi.
Yllätys oli myös miten vähän painetta tulee pöntön sisään koneen käydessä.