Sivu 1/1

Wiku helisee kuumana

Lähetetty: 03 Touko 2013 11:15
Kirjoittaja samreun
Kun ajan W-1:en kuumaksi (n. 15 min.) jokin osa alkaa tärinästä resonoimaan. Sellainen melko kirkas, mutta ei niin kova ääni koneen sisältä. En ole vielä avannut konetta, mutta olisiko jokin kiertokangen tai kampiakselin laakeri kulunut ja lämpölaajenemisen takia ne alkaa helisemään. Pytyisiköhän tällä kuvauksella arvuuttelemaan ja kohdistamaan ongelman johonkin. Samalla voisi miettiä jo uutta varaosaa.

Re: Wiku helisee kuumana

Lähetetty: 03 Touko 2013 13:32
Kirjoittaja pellamo
Männänrengas poikki tai niiden urat männässä kuluneet väljiksi että pääsevät helisemään edestakaisessa liikkeessä.
Pieni vesivuotokin sylinteriin esim. tiivisteen raosta mukavasti kilahtelee.....niin ja ehkäpä helisee :)
Männäntapin välyskin voi tietenki ääntää mutta se on enempi niinku kolinaa samoin kun kiertokangen alapään liuskojen väljyys mutta ääni on kumeampi....kuin kolina 8-|
Oikein karstainen palotilakin aiheuttaa monenlaista ääntä kun sitä pikkuisen aina irtoilee ja mäntä
leipoo sitä pakoventtiilistä ulos.

Re: Wiku helisee kuumana

Lähetetty: 06 Touko 2013 12:28
Kirjoittaja samreun
Hyviä vinkkejä, kiitos vain. Mäntä näyttikin huonokuntoiselta. Vika voi hyvinkin olla siinä. Ongelma tietenkin on, mistä löytää hyväkuntoinen tilalle. Ilmeisesti jokin traktorin mäntä voisi olla lähellä sopivia mittoja, ainakin aikaisempien keskustelujen perusteella. Tämä W1 on 60- tai 70-luvulta.

Re: Wiku helisee kuumana

Lähetetty: 08 Touko 2013 22:34
Kirjoittaja viiksrömmi
Bensa/petroli fergusonissa (TED20) on sama mäntä ja kiertokanki. Männänrenkaat ka kiertokangenlaakerit käy myös fergusonista. Eiköhän wikkenkin mäntiä löydy vielä kohkohtuu helposti.