Sivu 1/1

MIG hitsauslaite a' la Motonet

Lähetetty: 22 Kesä 2010 06:33
Kirjoittaja pos
Kaipaan miggiä pikku kevytpeltihimmiin, ja Motonetissä on tällainen kaasuton kevyt laite. Koska en noista koneista mitään tiedä, niin kuinka monen millin pltiin tuo laite soveltuu vai eikö sovellu? Jos pitää hitsata myös lahden millin pelliä, niin olisko puikkokone sittenkin... vaikka se vaatii treeniäk ovasti ennen kuin hyväksyttäövää jälkiä tulee. En ole ennen kuullut kaasuttomasta hitsauksesta mig-laitteissa, niin mitäkäytännön eroia tuossa kaasulliseen?

Käyttötarkoitus on hitsailla 1-3 mm pelliä ja sitten pikku 4,5m soutuvene/purjevene monitoimi vehkeelle peräsin helojen hitsaus, sekä muuta mitä nyt tulee eteen tällaiselle pikku yhdistyksen puuvenepajalle.

Kommentteja ihan mielellään vastaanotetaan.

Mig hitsauskone

Linkki: http://www.motonet.fi/web/guest/etusivu ... id=78-9663" onclick="window.open(this.href);return false;

Teksti: MIG-hitsauskone ydintäytelangalle kaasuttomaan hitsaukseen. Hitsausvirta 45/85A, säädettävä langan syöttönopeus. Max. 1kg ydintäytelankarullalle. Koneen mukana tulee 0.9 millin lankasuutin, käyttöohjeet, sekä 0.9 millin lankakela

Re: MIG hitsauslaite ala Motonet

Lähetetty: 22 Kesä 2010 06:56
Kirjoittaja Jude
pos kirjoitti:Kaipaan miggiä pikku kevytpeltihimmiin, ja Motonetissä on tällainen kaasuton kevyt laite. Koska en noista koneista mitään tiedä, niin mihin (levypalksuuteen) tuo laite soveltuu vai eikö sovellut? En ole ennen kuullut kaasuttomasta hitsauksesta mig-laitteissa, niin mitäkäytännön eroia tuossa kaasulliseen?
Ohuille ainevahvuuksille nuo kaasuttomat Mig/Mag-laitteet on takoitettu. Niiden hitsauslangat ovat ohuita ydintäytelankoja. Langan ytimessä on aineita, jotka kaasuuntuvat ja muodostavat kuonan hitsin päälle. Kaasu suojaa sulaa hitsiä ja kuona jo hiukan jäähtynyttä hapettumiselta. Kaasuttomat lisäainekelat ovat pieniä. Joissakin on lankaa vain kilon verran. Kahden millin peltiä olen hitsannut ulkona velipojan kaasuttomalla koneella. On kuin puikolla hitsaisi, eli savua tulee melkoisesti ja tuuli ei yleensä haittaa. Kuonan poistoon tarvitset teräsharjan ja kuonahakun. Kun hitsi on jäähtynyt, kuona irtoaa helposti, jokus itsestään. Kaasullinen Mig/Mag ei oikein sovellu hyvin tuuliseen ulkokäytöön.

Kaasuttomat lisäaineet ovat yleensä aika kalliita ja niiden hinnoissa on isoja eroja. Minun hitsauskokemus kaasuttomalla on muutaman vuoden takaa. Silloin hyvää ja edullista lisäainetta sai Biltemasta.

Re: MIG hitsauslaite a' la Motonet

Lähetetty: 22 Kesä 2010 07:49
Kirjoittaja pos
Elikkäs ilmeisesti sitten 3mm pelti vielä menee jos 2mm pelli meni hyvin?

Jos tehdään ja hitsataan esim peräsimen helaa pikkusoutuvene/purkkariin (4,5m), niin ilmeisesti siihen ei enää tämä riitä, vaan tarvitsee puikkoa? Vai? Kyseessä tässä olisi noin 8 - 10 mm halkaisijalla oleva putken palanen (seinämävahvuus noin 3 - 4mm) joka hitsataan lattaan kiinni (latan paksuun 4 - 5mm), niin saadaa saranan "naaras" osa. Onkohan tämä liitos tälle laitteelle liian "vaativa"?

Re: MIG hitsauslaite a' la Motonet

Lähetetty: 22 Kesä 2010 11:28
Kirjoittaja pos
Tig olisi tosiaan hyvä, mutta kun käyttö on vähäinen ja harrastelija pohjalla mennään, niin tulee tuo hinta vastaan. Tig on huomattavasti kalliimpi kuin täytelanka Mig. Siinä se suru onkin...

Re: MIG hitsauslaite a' la Motonet

Lähetetty: 22 Kesä 2010 11:40
Kirjoittaja CC
Minä etsisin vaikka käytetyn oikean migin, noilla ydintäytevehkeillä ei oikein tee mitään. Sillä hitsaakin sitten kaikki normaaliharrastajan
raudan liittämishommat. Eikä se edes tiggikään peltihommiin yksinään riitä, moni työ on migillä kätevämpää.

Re: MIG hitsauslaite a' la Motonet

Lähetetty: 22 Kesä 2010 11:43
Kirjoittaja pos
Onkohan jossakin olemassa alan "pörssiä" joissa liikkuisi käytettyjä koneita? Hiemankoetinkaivaa, mutta ei löytynyt ainakaan suoraan.

Re: MIG hitsauslaite a' la Motonet

Lähetetty: 22 Kesä 2010 11:59
Kirjoittaja palonte
Katsoppa nettix eli nettikone /-vene/-auto/.......... ja osasto hitsauskoneet. Tuossa vielä linkki hakuun 1-1500E.
http://www.nettikone.com/hitsauskoneet?pfrom=1&pto=1500" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: MIG hitsauslaite a' la Motonet

Lähetetty: 22 Kesä 2010 12:12
Kirjoittaja stresspill
Eikös noi nykypäivän invertterivehkeet ja siihen mahdollisesti myöhemmin ostettuna TIG-sarja ajaisi asian. Todella näppärän kokoisia liikutella.

Re: MIG hitsauslaite a' la Motonet

Lähetetty: 22 Kesä 2010 13:22
Kirjoittaja Jude
pos kirjoitti:Elikkäs ilmeisesti sitten 3mm pelti vielä menee jos 2mm pelli meni hyvin?

Jos tehdään ja hitsataan esim peräsimen helaa pikkusoutuvene/purkkariin (4,5m), niin ilmeisesti siihen ei enää tämä riitä, vaan tarvitsee puikkoa? Vai? Kyseessä tässä olisi noin 8 - 10 mm halkaisijalla oleva putken palanen (seinämävahvuus noin 3 - 4mm) joka hitsataan lattaan kiinni (latan paksuun 4 - 5mm), niin saadaa saranan "naaras" osa. Onkohan tämä liitos tälle laitteelle liian "vaativa"?
Kyllä sillä tuollaisen putken pätkän lattaan saa kiinni.

Re: MIG hitsauslaite a' la Motonet

Lähetetty: 22 Kesä 2010 13:37
Kirjoittaja hb-77
mig/mag hitsaus laiteet ovat niitä varten jotka eivät osaa hitsata :-) hienoa saumaa saa jokainen tehtyä migillä mutta kestäköse mitään niin se on toinen juttu. migillä ja pienellä inverterillä pääsee aika pitkälle harraste hommissa. toisalta mitään oiken halpaa paskaa ei kannata ostaa koska siloin ei tuu kun kakkan maku koko hommasta.

Re: MIG hitsauslaite a' la Motonet

Lähetetty: 24 Kesä 2010 00:43
Kirjoittaja RistoA
Olen kuullut monen täytelankakokeilijan kiroilevan ;-)

Jos meinaat hitsata melko paljon ohutta peltiä, kuten veneellisen, niin kannattaa hommata kunnollinen kaasumikki, sillä tosiaan menee kaikki paksuudet konepajaolosuhteissa. Harrastaja saa ruiskittua osat toisiinsa kiinni ja pienellä harjoituksella saa jo kestävämpääkin jälkeä.
Joa taas kyse on enempikin asennushitsauksista, eli alle puolimetrisiä saumoja vaihtelevissa asennoissa, niin puikkokone on oikea työkalu. Sillä menee ruostumattomat ja muut, kunhan opettelee ja tutustuu hiukan. Veneentekoa puikkokoneella en suosittele, vaikka se mahdollista onkin.
TIG onkin sitten jo hifistelylaite. Osaava tekee hyvää jälkeä konepajaolosuhteissa melko tehokkaasti, mutta aloittelija ei saa osia edes tarttumaan toisiinsa.

Risto

Re: MIG hitsauslaite a' la Motonet

Lähetetty: 24 Kesä 2010 19:45
Kirjoittaja bonito
Halvalla saa harvoin hyvän hitsauskoneen, puikkokoneeseen minäkin panostaisin, jos jotain ohuempaa pitäisi hitsata ja venepalstan kyseen ollessa sanoisin, että kaikki mustat raudat pitäisi lailla kieltää veneessä, niistä ei tule kuin harmia. Elikkäs Kempin Minarc ja 2mm OK 63.20 sillä saa 3mm pellit kiinni. Siinä on ns. raapaisutig valmiina, kolvi ja kaasua vain puuttuu. Olen hitsannut 2mm:n rosteripeltiä vanhan Hiacen ohjaamon lattiaan 1,6mm OK 63.20 puikolla. Verkonpainoksi nuo halvat "täytelanka migit"sopivat, vähän lisää rahaa, niin saa kunnon koneen. Nuo halvat inventteritkin toimivat, mutta jos tarvitaan joskus jotain osia, se onkin sitten toinen juttu. Norjassa hitsattiin 75% suomalaisilla Kempeillä, loput oli sitten noita muita merkkejä, ruotsalaisesta jenkkiin.

Re: MIG hitsauslaite a' la Motonet

Lähetetty: 25 Kesä 2010 10:35
Kirjoittaja pontso04
Työkaverilla olisi tuollainen kempin 180A digitaalinen mig ylimääräisenä. Pirun helppo aloittejankin hitsata, käännät vaan yhdestä nupista ainevahvuuden ja hitsailet saumaa. Koneella ei ole hitsattu vielä edes yhtä kelaa loppuun, elikkäs olisi aika uuttavastaavassa kunnossa.